آیا روزگار بیت کوین به سر آمده است؟

زینب روشندل

2013

یکشنبه 19 فروردین 1397

آیا روزگار بیت کوین به سر آمده است؟

کد خبر: 10066

"هیچ چیز در زندگی تضمین شده نیست (اما) من هیچ وقت به این اندازه مطمئن نبوده‌ام که پایان یافتن چیزی، تا این حد برای مردم بد باشد."

جردن بلفورت، گرگ وال استریت، معتقد است که بیت‌کوین به سمت سقوط می‌رود گرچه اذعان می‌کند که هنوز هم قیمت بیت‌کوین می‌تواند تا 50،000 دلار آمریکا برسد.

بلفورت تنها پیشگوی سرنوشت بیت‌کوین نیست از زمانی که وارن بافت پیش‌بینی غم‌انگیز مشابهی برای ترکیدن حباب بیت‌کوین ارائه داد، مردم برای این رویداد به انتظار نشسته‌اند.

اما آیا واقعاً روزگار بیت‌کوین به سر آمده است؟


پایات تبلیغات


افزایش قیمت بیت کوین در سال 2017 واقعاً چشمگیر بود. پرش از 1000 دلار تا 20،000 دلار، تمام انتظارات را از بین برد. در واقع این افزایش باعث شد که توجه مردم شدیداً به آن جلب شود از اقتصاددانان باتجربه تا بازرگانان تازه‌کار که تا قبل از آن نمی‌دانستند که "تجارت CFD چیست"، اکنون تمایل دارند پول نقد خود را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. زیرا آن موقع بیت کوین جدید، هیجان‌انگیز و مخرب بود.

 عجله و شلوغی آن زمان، اکنون برای ما واضح است. هنگامی که هر چیز به اندازه بیت‌کوین بزرگ می‌شود، منتقدان همیشه تلاش می‌کنند تا با موشکافی‌های دقیق، آن را از اساس سرکوب کنند. به طوری که تعداد تراکنش‌ها بدون در نظر گرفتن قیمت کنونی- از دسامبر تا کنون به نصف کاهش یافته است، با وجود آن که قیمت آن گاهی رشد داشته است.

این موشکافی‌ها جنبه‌هایی را مطرح می‌کنند که مردم دوست نداشتند: برای مثال انرژی خالص موردنیاز برای استخراج بیت کوین، کمی برای طرفداران محیط زیست غیرقابل تحمل بود.

پس از مدتی خلاف‌کاری‌هایی با این سیستم همراه شد. شاید ناگوار باشد اما واضح است که محرمانه بودن و حفظ حریم خصوصی ارائه شده توسط ارزهای دیجیتال، نقش زیادی در جذب افرادی که مشغول فعالیت‌های سایه‌ای هستند، داشت.


ظهور رقبا


سپس این حقیقت نمایان شد که بیت کوین دیگر تنها نیست. رقبای جدیدتر و تازه‌تر کریپتوکارنسی ظهور کردند و برای کسانی بسیار مناسب بود که گسترش یافتن حباب بیت کوین از توان آن‌ها فراتر رفته بود و به اصطلاح از قافله جا مانده بودند.

اتریوم از همه رقبای حاضر و رقبای آینده پابرجاتر بود و سرعت گسترش لایت کوین و ریپل نیز از بیت کوین بیشتر بود.

هر چه این رقبا قوی‌تر و محبوب‌تر می‌شوند، نقش بیت کوین به عنوان سلطان جنگل کریپتوکارنسی‌ها کم‌رنگ‌تر می‌شود.


قانون‌گذاری‌ها: طوفان در حال وقوع


با این حال، شاید جدی‌ترین مسأله این است که سرانجام قانون‌گذاران شروع به اهمیت دادن به دنیای ارزهای دیجیتال نمودند. پس از آن که دولت‌ها و بانک‌های مرکزی غافلگیرانه گرفتار این مسأله شدند، برای دست و پنجه نرم کردن با آن آماده شدند و به بررسی و معرفی قوانین جدید برای محدود کردن رشد ارزهای نظیر بیت کوین پرداختند.

در حالی که قوانین جدید هنوز به اندازه‌ای که برخی می‌ترسیدند، قابل توجه نبود با صحبت از ممنوعیت‌های یکباره پایان سال- وضع قوانین جدید حاکی از آن است که رمزارزها همچنان مورد بررسی خواهند بود.

تا کنون کره جنوبی رهبری این مسیر را بر عهده داشته است، اما دیگر کشورها از جمله اتحادیه اروپا- این راه را پیش گرفته‌اند و هرگونه زمزمه و شایعه موجب تحریک بازار می‌شود و بر قیمت تأثیر می‌گذارد. همان طور که Atlantic اشاره کرد، "شاید این طعنه‌آمیزترین چیز درباره بیت کوین باشد: یک سیستم که برای توزیع ارزش از قدرت‌های مفرد طراحی شده، به شایعات مربوط به قانون‌گذاران مفرد بسیار حساس است."

بنابراین، آیا این واقعاً شروع افول بیت کوین است؟ مهم است که تأکید شود که با توجه به این واقعیات که دیگر تبلیغات کاهش یافته و رقبا و مقررات، تضعیف موقعیت بیت کوین را تهدید کرده‌اند، این‌ها لزوماً به فروپاشی قریب‌الوقوع بیت کوین اشاره نمی‌کنند. حتی بلفورت می‌گوید که ممکن است هنوز هم در این داستان رشدی وجود داشته باشد. در سال 2018 کمترین قیمت تا کنون کمی کمتر از 7،000 دلار بوده است با این وجود هنوز هم از ژانویه 2017 رشد چشمگیری داشته است. وضع قوانین حتی ممکن است به بیت کوین کمک کند و به سرمایه‌گذاران محتاط این اعتماد را بدهد که استفاده از کریپتوکارنسی‌ها امن است.

با این حال، نشانه‌هایی هشداردهنده وجود دارند که هیچ سرمایه‌گذاری نباید آن‌ها را نادیده بگیرد. با توجه به تغييرات قابل توجهي كه تا الان شاهد بوديم، به نظر مي رسد كه محتاطانه‌ترين پيش‌بيني اشاره به غيرقابل پيش‌بيني بودن بيت كوين دارد.

منبع: Themerkle.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اطلاعات جالب در مورد بیت‌کوین

اطلاعات جالب در مورد بیت‌کوین

ایده ارزهای مجازی چندسالی‌ست که فراگیر شده در این مسیر فراز و نشیب‌هایی پشت سرگذاشته است، بررسی نمودار رفتاری واکنش افراد در سرتاسر جهان نسبت به این ماهیت نوظهور می‌تواند نقش موثری...

ادامه مطلب ...
یک هفته رشد قوی بیت‌کوین؛ بعد از این چه خواهد شد؟

یک هفته رشد قوی بیت‌کوین؛ بعد از این چه خواهد شد؟

دیمیتری مورادوف، استراتژیست اصلی سرمایه‌گذاری در ICBF، رفتار قیمت بیت‌کوین را در هفته گذشته تحلیل کرد و پیش‌بینی‌های خود را برای آینده نزدیک به اشتراک گذاشت.

ادامه مطلب ...
آیا صعود بیت کوین مشابه گسترش یک بیماری مسری است؟

آیا صعود بیت کوین مشابه گسترش یک بیماری مسری است؟

تحلیل‌گران در Barclays Plc، شباهت‌هایی کافی پیدا کردند تا یک مدل قیمت‌گذاری برای کریپتوکارنسی‌ها ایجاد کنند که از دنیای اپیدمیولوژی (علم بیماری‌های مسری) سرنخ گرفته شده است. تشخیص ...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید