پیش‌بینی نرخ ارز در سال 1397

مدیر سایت

1736

شنبه 18 فروردین 1397

پیش‌بینی نرخ ارز در سال 1397

نرخ ارز همواره یکی از دغدغه‌های سرمایه‌گذاری و بازرگانی در کشور ایران است. با توجه به نوسانات نرخ ارز بخصوص قیمت دلار، قیمت یورو، قیمت پوند، و سایر ارزهای رایج باعث می‌شود سرمایه‌گذاران و بازرگانان با مشکلات مختلفی در این زمینه روبرو شوند. با تک نرخی شدن قیمت ارز بخصوص قیمت دلار بسیاری از رانت‌های موجود در قیمت ارز برطرف خواهد شد اما داشتن نوسان در قیمت ارز بدلیل اقتصاد نفتی و بیمار کشور ایران، به این زودی‌ها برطرف نخواهد شد.

در این مطلب سعی می‌کنیم با انتشار و تحلیل آخرین اخبار و مقالات صاحب نظران در این زمینه، تحلیل و پیش‌بینی روشنی از آینده قیمت ارزهای مختلف مانند دلار، یورو، پوند و … داشته باشیم.

لطفاً شما نیز در بخش نظرات، نقطه نظرات و اطلاعات خود را با ما در اشتراک بگذارید تا در داشتن نزدیک‌ترین پیش‌بینی و گرفتن بهترین تصمیم سهیم باشید.

آیا سرمایه‌گذاری در بازار ارز سودآور است؟

مشخصاً پیش‌بینی اقتصاد ایران در مواردی بسیار پیچیده و غیرممکن شده است. اما بطور مختصر پیش‌بینی رشد شدید در بازار ارز همانند سال ۹۱ حتی با وجود لغو کامل برجام احتمال بسیار پایینی دارد.

توجه داشته باشید زمانی که صادرات نفت ایران به ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسید قیمت دلار روی ۳۸۰۰ قرار داشت و این که این قیمت با وجود فشار انتظاری برای قیمت‌های بالاتر شکل گرفته بود و به محض توافق برجام قیمت روی حدود ۳۰۰۰ تومان نشست.

با اجرای برجام روابط بانکی خاصی شکل نگرفته که کشور برای از دست دادن آن نگران باشد، پول نفت بر خلاف گذشته در مواردی کارآمدتر هزینه می‌شود که در این مورد باید از فعالان اقتصادی دولت تشکر کرد. در همین حال بزرگ‌ترین ناکارآمدی دولت فعلی که جای انتقاد دارد، عدم حذف پرداخت یارانه نقدی به مردم بوده و هست که بعداً مضرات (هم برای مردم و هم برای دولت)، بیشتر از منافع آن خواهد بود.

در واقع ایران از برجام چیز خارق‌العاده ای بدست نیاورد پس نباید خیلی نگران از دست دادن امتیازهای ناچیز و نصفه نیمه (که حتی برخی از آن‌ها هیچ گاه اجرایی نشد) باشیم.

با توجه به اینکه برجام احتمالاً در آخر اردیبهشت همین کارایی مختصر که در حال حاضر دارد را نیز از دست خواهد داد، می‌توان یک افزایش قیمت انتظاری را برای بازار ارز و … متصور بود. اما برخی از موارد کنترلی نظارتی بانک مرکزی که مانع از شکل‌گیری جهش‌های غیرمنتظره می‌شود عبارتند از:

۱- قرار گرفتن خریداران ارز در لیست مالیاتی که بسیاری از سود نوسان‌گیری را خنثی خواهد کرد.
۲- عدم امکان ثبت سفارش با دلار
۳- بکار گرفتن بانک‌ها برای مبادلات ارزی که نظارت بر آن‌ها ساده‌تر و دقیق‌تر خواهد بود.
۴- عدم امکان خرید و نگهداری ارز با مبالغ بالا
۵- حذف نوسان‌گیرهای بزرگ
۶- ایجاد تردید برای نوسان‌گیرها از ضرر احتمالی
۷- تطابق ارز حواله با گمرک در سامانه جامع
۸- سامانه نیما
۹- فعال کردن بازارهای رقیب همچون سود بانکی
۱۰-بالا بردن شفافیت و عدم ارائه بی حساب و کتاب اسکناس دلار به بازار
۱۱- خرید و فروش ارز از طریق پاسپورت و بلیط و …
و موارد دیگر ..

نکته مهم این که با احتمال قوی قیمت ارز هم اکنون در ایران واقعی است و بهتر است ما به کارشناسان بانک مرکزی اعتماد کنیم تا به کارشناسانی که:
۱- از نوسانات منتفع می‌شوند.
۲- به افراد نوسان‌گیر در تمامی بازارها نزدیک هستند.
۳- مهم‌تر از همه هیچ وقت هیچ معادله یا فرمولی برای کشف قیمت ارائه نمی‌دهند تا مورد نقد قرار گیرد و فقط با گفتن جمله “قیمت ارز واقعی نیست ، فنر باز می‌شود” جو بازار را مسموم می‌کنند.

به وضوح در حال حاضر شرایط ایران بهتر از چندسال گذشته است! هم در منطقه و هم در درایت دولت.

 

 کارشناسان بازار ارز:

بی شک قیمت ارز مجدداً بالا خواهد رفت…

کامران ندری؛ کارشناس اقتصادی و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع):

بحران‌هایی که بازار ارز و سکه و طلا را تهدید می‌کند، ناشی از مشکلات ساختاری و درازمدتی است که در اقتصاد وجود دارد؛ از این رو نمی‌توان با سیاست‌های کوتاه‌مدت، بر مشکلات بلندمدت غلبه کرد…

ناکارآمدی‌هایی که در داخل هست نیز مانع از آن می‌شود که شرایط باثباتی در بازار ارز داشته باشیم…

بسته کنترل نرخ ارز جدید بانک مرکزی، یک بسته دو هفته‌ای است و برای ایجاد آرامش در کوتاه مدت و میان مدت شاید بتواند تاثیرگذار باشد اما بی تردید در بلند مدت انتظار برگشت قیمت‌ها به رقم‌های بالاتر از رقم کنونی وجود دارد…

کاهش مجدد نرخ سود بانکی بازارهای دیگر را مجدداً بی ثبات می کند؟

 بسیاری بر این اعتقاد بوده و هستند، کاهش نرخ سود بانکی در شهریورماه از عوامل ایجادکننده التهاب ارزی نبوده و بر این مبنا، افزایش نرخ بهره را راهکاری برای کنترل بازار نمی‌دانستند. خوشبختانه طراحان بسته ارزی بانک مرکزی، افزایش نرخ سود بانکی را محور بسته قرار دادند و نتیجه آن که، بسته در کنترل التهاب بازار ارز موفق بود.

 اما پرسش این است که آیا مناسب است در زمانی که سیاست پولی توانسته ثبات را به بازارها بازگرداند، هفته آینده بار دیگر به روند گذشته بازگردیم؟ آیا این امر ریسک بی‌ثباتی را افزایش نمی‌دهد؟ پاسخ ما روشن است: بازگشت به نرخ بهره نامتعادل، ریسک بی‌ثباتی را افزایش می‌دهد.

آیا باز هم شوک ارزی خواهیم داشت؟

کارشناسان اقتصادی بر این باورند اگر بازار نرخ ارز را تعیین نکند، سال 97هم سال شوک ارزی خواهد بود.

 

منبع: دنیای اقتصاد

 

 

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اکسچنج‌های غیرمتمرکز: راهکاری برای جلوگیری از هک شدن

اکسچنج‌های غیرمتمرکز: راهکاری برای جلوگیری از هک شدن

پس از گذشت مدت کمی از تلاش‌ها برای هک اکسچنج‌های ارز دیجیتال بیت‌هامب (Bithumb) و کوین‌چک (Coincheck)، اکسچنج ژاپنی Zaif نیز مورد هک قرار گرفت و 60 میلیون دلار از سرمایه کاربران را...

ادامه مطلب ...
بازار تتر تاثیر مستقیمی بر قیمت بیت‌کوین ندارد!

بازار تتر تاثیر مستقیمی بر قیمت بیت‌کوین ندارد!

تحقیقات اخیر نشان داده است که تغییرات قیمتی تتر تنها تاثیرات جزئی بر قیمت بیت‌کوین دارد.

ادامه مطلب ...
اطلاعات جالب در مورد بیت‌کوین

اطلاعات جالب در مورد بیت‌کوین

ایده ارزهای مجازی چندسالی‌ست که فراگیر شده در این مسیر فراز و نشیب‌هایی پشت سرگذاشته است، بررسی نمودار رفتاری واکنش افراد در سرتاسر جهان نسبت به این ماهیت نوظهور می‌تواند نقش موثری...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید