تأثیرات بلاک‌چین بر دولت‌ها

زینب روشندل

1456

یکشنبه 20 خرداد 1397

تأثیرات بلاک‌چین بر دولت‌ها

کد خبر: 10127

بلاک‌چین، تکنولوژی‌ای که تا کنون با کمک ارزهای دیجیتال بازارهای اقتصادی را بسیار تغییر داده است، به تدریج به نواحی بیشتری از زندگی ما دست‌اندازی می‌کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه این فناوری می‌تواند بر مدیریت کل کشورها و نهادهای دولتی تأثیر بگذارد.

دولت‌های سراسر جهان در حال حاضر به طور فعال در حال تلاش برای استفاده از فناوری‌های نوآورانه برای مقابله با بروکراسی هستند. شهروندانی که با آخرین ترندها بروز هستند، از دیجیتالی شدن حداکثری خدمات عمومی حمایت می‌نمایند و مایل به استفاده از برنامه‌های آنلاین برای ثبت اسناد خاص می‌باشند. بلاک‌چین می‌تواند به ابزاری جامع برای روش‌های ساده و قابل اعتماد نگهداری اسناد، تبدیل شود. با این وجود، مهم است که رویا را از واقعیت جدا کنید و بدانید که بلاک‌چین واقعاً می‌تواند جایگزینی برای سیستم‌های کنترل منسوخ و چیزی بعنوان رویای دست نیافتنی، فراهم کند.


چرا بلاک‌چین از مؤسسات بروکراتیک سنتی بهتر است؟


اول از همه، بلاک‌چین سطح بی‌سابقه‌ای از امنیت و یکپارچگی اطلاعات را فراهم می‌کند که باعث می‌شود از صحت امور اطمینان پیدا کنیم. این امر امکان فریب و خطرات ناشی از خطا در عملکرد مراکز متمرکز را به حداقل می‌رساند. همچنین به تبادل سریع اطلاعات بین ساختارهای دولتی کمک می‌کند و عملاً بروکراسی کلاسیک از بین می‌رود.

همچنین بلاک چین یک سیستم شفاف و غیرمتمرکز برای ثبت دنباله‌ای از معاملات فراهم می‌کند. طبق یادداشتی از Zach Church، متخصص مؤسسه فناوری ماساچوست، "تراکنش‌ها به ترتیب زمانی در یک زنجیره غیرقابل تغییر ثبت می‌شوند و بسته به نوع پیاده‌سازی تکنولوژی، می‌توانند خصوصی یا ناشناس باشند."

" اثر غیرقابل تغییری که تراکنش‌ها از خود به جا می‌گذارند، می‌تواند به تنظیم‌کننده‌ها و سازمان‌های مجری قانون در گرفتن مهاجمین کمک کند و می‌تواند به شناسایی خلاف‌کاری و سایر فعالیت‌های غیرقانونی دیگر کمک نماید."

بلاک‌چین همچنین در مبارزه با فساد در ثبت دارایی‌ها و ردیابی معاملات، منحصر بفرد است. با کمک یک لجر توزیع‌شده، امکان حذف واسطه‌ها وجود دارد که یکی از عوامل اصلی افزایش مؤلفه‌های فساد در معاملات می‌باشد. سیستم های پرداخت و انتقال دولتی پول، مشخصاً نسبت به فساد آسیب‌پذیرند. این سیستم‌ها بشدت در معرض عوامل انسانی قرار دارند. محدود کردن تعامل فیزیکی بین شهروندان و مقامات، توانایی مقامات برای رشوه گرفتن را کاهش می دهد. بطور کلی، بلاک‌چین می‌تواند به یک پیونددهنده عالی در ایجاد اعتماد شهروندان به مقامات تبدیل شود. بعنوان مثال، طبق گزارش مرکز تحقیقات Pew، اعتماد آمریکایی‌ها به دولت، در سطح بسیار پایینی قرار دارد. تنها 18% از شهروندان آمریکایی مورد مطالعه، می‌گویند که می‌توانند به دولت آمریکا اعتماد کنند. امکان تأیید مستقل از فرایند خرید عمومی که توسط صنعت رمزنگاری فراهم می‌شود، می‌تواند اعتماد شهروندان را به مقامات افزایش دهد. علاوه بر این، تکنولوژی‌های جدید می‌توانند در جنگ علیه جرایم جدی جنایی کمک کنند. ماریا داهان، بنیان‌گذار شبکه جهانی شناسایی، که یک پروژه آزمایشی را راه‌اندازی کرد، که از بلاک‌چین برای جلوگیری از قاچاق کودکان در Moldava استفاده می‌شود، می‌گوید: "ماهیت غیرمتمرکز و تغییرناپذیر اطلاعات، سیستم ردیابی توزیع‌شده را یک ابزار قدرتمند در مبارزه با چنین جنایات هولناکی تحت عنوان معاملات غیرقانونی، قاچاق انسان و پولشویی تبدیل می‌کند."


و در عمل؟


بطور بالقوه، تکنولوژی رجیستری (ثبت) توزیع‌شده می‌تواند در زمینه‌های مدیریت عمومی مانند مراقبت بهداشتی، سیستم‌های مدیریت هویت ملی، نظارت بر مالیات‌ها و درآمدهای داخلی و خدمات بانکی مورد استفاده قرار گیرد. برخی از کشورها در حال حاضر برای اهداف مدیریتی، استفاده از بلاک‌چین را آغاز کرده‌اند.

  • امارات متحده عربی

از لحاظ فنی، دبی با داشتن وسایل نقلیه اتوماتیک، تاکسی‌های سریع‌السیر و «روبوکاپ»های واقعی، یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای جهان است. اخیراً، یک وزارت برای معرفی هوش مصنوعی در دبی افتتاح شد. مقامات این شهر انتظار دارند که تا سال 2020 به اولین دولت بلاک‌چین در تاریخ تبدیل شوند. هدف اصلی این پروژه، استفاده از رجیستری‌های توزیع‌شده برای تسهیل صدور گواهینامه‌ها، پرداخت صورتحساب‌ها و درخواست‌های ویزا می‌باشد. بنابراین دبی قادر خواهد بود درصد زیادی از ساعت‌های انسانی را که سالانه صرف پردازش 100 میلیون سند می‌شود، ذخیره کند  که در نتیجه منجر به صرفه‌جویی 1.5 میلیارد دلاری می‌گردد!

  • استونی

در سال 2012، استونی پروژه‌ای را برای معرفی بلاک‌چین به برخی از شرکت‌های دولتی راه‌اندازی کرد. این تکنولوژی جدید در حال حاضر در شاخه‌هایی از پایه قانون‌گذاری، سیستم قضایی و سیستم‌های امنیتی راه‌اندازی شده است. و در سال 2002، مقامات برای مدیریت هویت ملی، کارت‌های شناسایی ایجاد کردند که در حال حاضر بطور قابل توجهی زندگی شهروندان را تسهیل کرده و کاغذبازی‌های مربوط به ارائه خدمات عمومی را کاهش داده است.

  • ایالات متحده

در ایالت ایلیونز ایالات متحده، یک سیستم بلاک‌چین برای ثبت نام و شناسایی زایمان‌ها راه‌اندازی شده است. این سیستم برای افزایش سطح امنیت شناسایی و به حداقل رساندن احتمال خطاهای مهلک و جابجایی تصادفی کودکان، طراحی شده است.

در سطح ملی، پنتاگون و DARPA در حال تلاش برای بهبود امنیت اطلاعات طبقه‌بندی شده با کمک یک سیستم بلاک‌چین هستند. آن‌ها قصد دارند سیستمی ایجاد کنند که بطور کامل امکان سوء استفاده از اطلاعات توسط اشخاص ثالث را از بین ببرد.

در گزارش اوایل ماه مارس، کنگره به سازمان‌های دولتی ایالات متحده توصیه کرد که در کارهایشان از بلاک‌چین استفاده کنند.

گزارش اقتصادی مشترک سال 2018 اظهار داشت که "نهادهای دولتی در همه سطوح باید کاربردهای این تکنولوژی را که می‌تواند دولت را در اجرای وظایفش کارآمدتر کند، در نظر گرفته و جستجو کنند."

"بلاک‌چین پتانسیل ارائه عملکرد کارآمدتر و قابل‌اعتمادتر اقتصاد دارد."

شایان ذکر است که همه از استفاده از پیشرفت‌های جدید در مدیریت دولت‌ها حمایت نمی‌کنند. جالب است بدانید که فرای این شک و تردیدها ایلان ماسک، کارآفرین مشهور صنعت های‌تک وجود دارد که معتقد است هوش مصنوعی می‌تواند به سادگی قدرت را در دست گیرد.

به گفته دیگر کارشناسان صنعت، مانند اریک اشمیت، مدیرعامل سابق گوگل، ایلان ماسک در مورد هوش مصنوعی اشتباه فکر می‌کند و چیزی برای نگرانی وجود ندارد. به هر حال بلاک‌چین در حال حاضر نقش مهمی در زندگی ما بازی می‌کند و ورود آن به بخش دولتی دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد!

 منبع خبر: Decenter.org

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
سرمایه‌گذاری میلیونرها در کریپتو

سرمایه‌گذاری میلیونرها در کریپتو

68٪ از میلیونرهای جهان تا الان در کریپتو سرمایه‌گذاری کرده‌اند و یا تا سال 2022 قصد سرمایه گذاری دارند

ادامه مطلب ...
پیروزی یا مرگ: قیمت بیت‌کوین در آینده نزدیک چه خواهد شد؟

پیروزی یا مرگ: قیمت بیت‌کوین در آینده نزدیک چه خواهد شد؟

سرنوشت بیت‌کوین از زمان ظهور نخستین ارز دیجیتال در دنیا، همواره مورد توجه بوده است. کاهش اخیر قیمت بار دیگر موجب گرم شدن بحث درباره آن در میان تحلیل‌گران بازار شده است. در ادامه دی...

ادامه مطلب ...
اکسچنج‌های غیرمتمرکز: راهکاری برای جلوگیری از هک شدن

اکسچنج‌های غیرمتمرکز: راهکاری برای جلوگیری از هک شدن

پس از گذشت مدت کمی از تلاش‌ها برای هک اکسچنج‌های ارز دیجیتال بیت‌هامب (Bithumb) و کوین‌چک (Coincheck)، اکسچنج ژاپنی Zaif نیز مورد هک قرار گرفت و 60 میلیون دلار از سرمایه کاربران را...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید