آیا ممکن است بیت‌کوین به طور کامل نابود شود؟

زینب روشندل

1501

سه شنبه 8 خرداد 1397

آیا ممکن است بیت‌کوین به طور کامل نابود شود؟

کد خبر: 10118

درک خطرات پیرامون بیت‌کوین، به کاربران در هنگام استفاده از این شبکه، کمک می‌کند.

به غیر از امنیت و حفظ حریم خصوصی سکه‌های شما، مسائل دیگری درباره امنیت و ثبات بیت‌کوین وجود دارد که شایان توجه است. این خطرات به طراحی بیت‌کوین و اکوسیستم نوین آن مربوط می‌باشد و اغلب خارج از کنترل ما هستند.

با این که ما بعنوان افراد، بخش کوچکی از این سیستم هستیم، دانستن این خطرات به ما کمک می‌کند که بیت‌کوین را بطور کامل بشناسیم و به ما اجازه می‌دهد تصمیمات بهتری درباره این که چقدر می‌توانید به این شبکه اعتماد کنید، اتخاذ کنید.

طرفداران آن، بیت‌کوین را بعنوان یک شبکه غیرمتمرکز تبلیغ می‌کنند که توسط کسی کنترل نمی شود. در واقع، پروژه کریپتوکارنسی اکنون بیش از 300 میلیارد دلار ارزش دارد که تقریباً غیرممکن است که به کلی تعطیل شود- حتی کاربران آن نمی‌دانند چگونه آن را تعطیل کنند!

البته واضح است که بعضی چیزها می‌توانند بیت‌کوین را متوقف کنند، اما آن‌ها اغلب موجب بوجود آمدن عوارض بیشتری شده و خودشان بسیار پیچیده هستند.

 

برای بی ارزش شدن بیت‌کوین، یک سازمان چه می‌تواند بکند؟


خاموش کردن اینترنت

چگونه کسی می‌تواند اینترنت را خاموش کند؟ این کار جدا از این که میزان بالایی همکاری بین واحدهای خصوصی و دولت‌ها نیاز دارد، ما نمی‌دانیم چطور می‌شود اینترنت را تعطیل کرد! این شبکه بصورتی طراحی شده است که حتی پس از حمله اتمی هم ادامه یابد و در طراحی آن کلید خاموش شدن وجود ندارد. اینترنت به خودی خود در برابر حملات بسیار مقاوم است و هر بخشی که ما خاموش کنیم، اطلاعات فقط آن‌ها را دور می‌زنند.

حتی اگر بخش قابل توجهی از اینترنت خاموش شود یا آسیب ببیند، الزامات پهنای باند بیت‌کوین (در حال حاضر حداقل 1 مگابایت بر ده دقیقه) احتمالاً به اندازه‌ای کوچک است تا بتواند از طریق امواج رادیویی یا سیستم تلفن همراه منتشر شود.

مهم‌تر از همه این‌ها، آیا واقعاً سازمانی وجود دارد که بخواهد اینترنت را تعطیل کند؟ اینترنت کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد، مثل فرستادن عکس کاتالوگ‌ها. آسیب اقتصادی ناشی از خاموش شدن اینترنت بسیار عظیم و احتمالاً به قیمت زندگی خواهد بود.

 

نابود کردن تمام نودها و ماینرها

شبکه بیت‌کوین از افراد، گروه‌ها و سازمان‌هایی تشکیل شده است که نرم‌افزار بیت‌کوین را بر روی لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌هایشان اجرا می‌کنند. برخی از این شرکت‌کنندگان نیز چیپ‌های کامپیوتری اختصاصی به نام بیت‌کوین ماینر (استخراج‌کننده بیت‌کوین)  را اجرا می‌کنند تا برق را به بیت‌کوین تبدیل نمایند. شبیه به نوعی بخت‌آزمایی دیجیتالی، که در آن کسانی که شبکه را امن‌تر می‌کنند مقداری بیت‌کوین دریافت می‌کنند.

در حالی که برخی از این ماینرها و نودهای اپراتور بسیار قابل توجه هستند، آن‌ها علاقه‌مند به خاموش کردن سیستم‌های خود بصورت داوطلبانه نخواهند بود. ممکن است برخی ماینرها یا نودهای اپراتور را دستگیر یا نابود کنند، اما این امر فقط ماینینگ را برای ماینرهایی که مخفیانه فعالیت می‌کنند سودمندتر خواهد کرد.

در نتیجه، ماینینگ بیت‌کوین به فعالیتی زیرزمینی تبدیل خواهد شد و نودها پشت VPNها و شبکه Tor پنهان خواهند شد. تا زمانی که استخراج بیت‌کوین پول‌ساز باشد، مردم برای شرکت در آن، آزادی خود را به خطر می‌اندازند. برای مثال، با این که در ونزوئلا بیت‌کوین غیرقانونی است، استخراج بیت‌کوین در آن جا هنوز هم طرفدار دارد.

 

غیرقانونی کردن بیت‌کوین

اگر یک دولت بیت‌کوین را غیرقانونی ساخت، خرید دستگاه‌های ماین بیت‌کوین، تبدیل بیت‌کوین به پول کاغذی و یا پذیرش آن بعنوان پول در فروشگاه‌ها، بسیار سخت‌تر خواهد شد.

اما مانند بازارهای آنلاین مواد مخدر (که به نوعی توسط بیت‌کوین هدایت می‌شوند) مردم بسیار مایل هستند که برای کسب مقداری سود قانون‌شکنی کنند، و ماهیت گمنامی بیت‌کوین کار پیگیری تریدرها، دارندگان و کاربران را سخت می‌کند.

 

ماین کردن بلاک‌های خالی

تنها راه تضمین شده برای متوقف کردن بیت‌کوین و بی ارزش کردن آن این است که خودتان در شبکه شرکت کنید و از داخل آن را مختل کنید.

این بخشی از ماهیت هرج و مرج طلبانه بیت‌کوین است که هر کسی می‌تواند در سیستم ناشناس باقی بماند، تا زمانی که با قوانین نرم‌افزار بیت‌کوین مطابق شوند. برای مثال، هیچ قانونی مبنی بر این که بلاک‌ها باید با تراکنش‌ها پر شوند تا معتبر باشند، وجود ندارد. بنابراین یک ماینر از لحاظ تئوری می‌تواند فقط بلاک‌های خالی را ماین کند.

اگر همه بلاک‌ها خالی باشند، هیچ کس نمی‌تواند در بلاک‌چین بیت‌کوین تراکنشی انجام دهد، و بدون امکان ارسال پول، بیت‌کوین بی ارزش خواهد شد.

با تنها 10% از قدرت محاسباتی بیت‌کوین در جهان، یک سازمان می‌تواند بطور قابل توجهی سرعت شبکه را کاهش دهد. هر چقدر این عملیات بدکارانه ادامه یابد، در نهایت قدرت هش کردن به 50% اکنون می‌رسد و به این ترتیب آن‌ها می‌توانند تمام بلاک‌ها را خالی نگه دارند.

نودهای بلاک‌چین، طولانی‌ترین بلاک‌چین را معتبر می‌شناسند، بنابراین اگر یه گروه بیش از 50% از کل قدرت هش کردن را در اختیار داشته باشد، می‌توانند زنجیره‌ای ایجاد کنند که از زنجیره ماینرهای واقعی که ترجیح می‌دهند بلاک‌های خود را با تراکنش‌ها پر کنند، بلندتر باشد.

بنیان‌گذار بیت‌کوین، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، بیان می‌کند:

«رقابت بین زنجیره واقعی و زنجیره مهاجم، می‌تواند بعنوان یک گردش تصادفی دوبخشی، شناخته شود. رویداد موفقیت، زنجیره واقعی است که توسط یک بلاک گسترش یافته است و شاخص را 1+ افزایش می‌دهد. رویداد شکست، زنجیره مهاجم است که توسط یک بلاک گسترش می یابد و شکاف را 1- واحد کاهش می‌دهد.»

منبع: Techradar.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
آیا ایران به سمت بیت‌کوین خواهد رفت؟

آیا ایران به سمت بیت‌کوین خواهد رفت؟

با توجه به این که آمریکا در تلاش است دسترسی ایران را به حساب های بانکی خود مسدود کند، اهمیت بیت‌کوین به عنوان یک پول بدون محدودیت مرزی و بی‌طرف به شدت افزایش یافته است. با این اوصا...

ادامه مطلب ...
آیا خرید تمام بیت‌‌کوین‌های موجود شدنی‌ست؟

آیا خرید تمام بیت‌‌کوین‌های موجود شدنی‌ست؟

​​​​​​​اگر دولت، شرکت یا یک شخص تقریبا تمام بیت‌کوین‌های جهان را بخرد چه اتفاقی می‌افتد؟ به صورت تئوری براساس قانون عرضه و تقاضا، خرید تمام بیت کوین های موجود چندین پیامد به همراه ...

ادامه مطلب ...
آیا 6 میلیون بیت‌کوین گمشده یا به سرقت رفته می‌تواند ارزش بیت‌کوین را افزایش دهد؟

آیا 6 میلیون بیت‌کوین گمشده یا به سرقت رفته می‌تواند ارزش بیت‌کوین را افزایش ...

در کنفرانس Building on Bitcoin این هفته، جیمسون لوپ، مهندس ارشد سابق BitGo و مهندس CasaHODL، اعلام کرد که تخمین زده می‌شود حدود 4 میلیون بیت‌کوین گم شده و 2 میلیون بیت‌کوین به سرقت رفته است.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید