ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : بریتانیا

نگار نجیب نیا

1723

پنج شنبه 6 اردیبهشت 1397

ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : بریتانیا

کدخبر:10090

اینطور به نظر می‌رسد که نهایتا رهبران جامعه اروپا بر سر این موضوع که تکنولوژی جدیدی که دارایی‌های ارزهای مجازی را در‌برمی‌گیرد «توانایی بهبود کارایی و دربرگرفتن سیستم‌های مالی و اجتماعی را در ابعاد بالا دارد» به توافق رسیده‌اند.

با این حال، زمانیکه پای قانون‌گذاری به میان می‌آید، نبود توافق جامع بین مقامات اروپایی، قانون‌گذاری را غیرممکن می‌کند. فشار نمایندگان مختلف اروپایی برای جهت‌دهی به قانون‌گذاری برای محدود نمودن ارزهای مجازی موفقیت‌آمیز نبود. به جای آن ضرب‌الاجلی تا جولای 2018 برای ارائه پیش‌نویس قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شد.

ممکن است به تعویق افتادن قانون‌گذاری به این دلیل باشد که دولت و مقامات تشخیص داده‌اند که قوانین تنها در صورتی موثراند که سایر کشورهای اروپایی نیز از آن‌ها تبعیت کنند.

سازمان‌های دولتی، سیاست‌مداران، قانون‌گذاران و بانک مرکزی که در اجلاس همگانی حضور داشتند در مورد ناپایدار بودن بازار ارزهای مجازی و پتانسیل بالای آن برای انجام پولشویی‌های به بحث‌وگفتگو پرداختند.

نهایتا این اجلاس به این نتیجه رسید که ارزهای مجازی باید به عنوان دارایی‌هایی در نظر گرفته شوند که بر آن‌ها مالیات تعلق بگیرد ؛ به این منظور تا ضرب‌الاجل تعیین شده تا ماه جولای تمامی فعالیت‌های شرکت‌های ارزمجازی باید با استانداردهایی که توسط نیروی اعمال وظایف مالی (FATF) اعمال می‌شود تطبیق داده شود.

در حال حاضر بسیاری از ملت‌ها به پتانسیل مثبت بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی واقف شده‌اند؛ اما ر حال حاضر دولت در نظر دارد تاثیر آن بر بازار کسب‌وکار، زیرساخت‌های دیجیتال و موسسات مالی را مورد بررسی قرار دهد.  

درحالیکه بسیاری از کشورها در راستای قانون‌گذاری یا منع استفاده از ارزهای مجازی پیش خواهند رفت، مقامات مالی اروپایی همچنان به تحقیق و توسعه بر روی تکنولوژی بلاک‌چین، به عنوان جریان اصلی بازارهای مجازی، ادامه خواهند داد.

معاون رئيس کمیسیون اروپا اخیرا از کشورهای اتحادیه اروپا خواست تا از لحاظ مالی و سیاسی از توسعه و ارتقای تکنولوژی بلاک‌جین حمایت کنند چرا که اروپا برای هدایت این جریان در بهترین جایگاه قرار دارد.

کمیته، یک طرح عملیاتی 23 مرحله‌ای برای ارتقای جنبه‌های مالی بلاک‌چین و به طور همزمان دو قانون جدید برای اخذ مالیات دیجیتال ارائه کرد.

مشابه کنسرسیون R3 ایالات‌متحده، بانک مرکزی اروپا نیز از دسامبر 2016 پتانسیل تکنولوژی دفترکل گسترده را به عنوان مکانیسمی برای پرداخت اوراق بهادار سنجید. گروه‌های مالی پایه سوئیس و هلند توانستند به کمک پلت‌فرم R3’s Corda غریب به 30 بیلیون دلار از اوراق بهادار را انتقال دهند.

در ادامه به واکنش چند کشور اروپایی به فناوری ارزهای دیجیتال و قانون‌گذاری فعالیت این ارزها اشاره می‌کنیم:
توضیحات:

توضیحات مربوط به منع در هر کشور

 

 

پرچم

بریتانیا:

خزانه‌داری بریتانیا در ماه مارس نیروی کارگذاری برای ارزهای مجازی تعیین کرد. این نیروی کارگذار باید تا زمان مشخصی بازتابی از فعالیت‌های قانون‌گذاری اوراق بهادار ایالات متحده، کمیسیون ارز (SEC) و کمیسیون معاملاتی آینده کالا (CFTC) ارائه نماید. این کارگروه که مشکل از بانک مرکزی انگلستان و مقامات مسئول مالی (FCA) است، برای پیاده‌سازی استراتژی تسهیل بازار ارزهای مجازی در انگلستان ایجاد شده است.

همچنین FCA قبل از فعالیت در کشور به تائیدیه‌های ارزهای مجازی برای صدور مجوز برای پول الکترونیکی نیاز دارد. دغدغه اولیه FCA کسب اطمینان از همخوانی مجوزهای ارائه شده با مقررات است. صرافی کوین‌بیس اولین سازمانی است در راستای همکاری با برکلین و تسهیل در انجام مبادلات فیات، مجوز پول الکترونیکی را در بریتانیا صادر نمود.

هنوز بسیاری از تحلیلگران معتقدند که FCA در انتظار تغییرات قانونی مثبت برای جذب سرمایه‌گذاران ارزهای مجازی‌ به بریتانیاست، به خصوص اگر قانون‌گذاران اروپایی قوانین محکمی برای بازار ارزهای دیجیتال در نظر گرفته باشند.

حتی مارک کارنی، فرمانده بانک‌ انگلستان که یکی از منتقدان ارزهای مجازی در انگلستان است معتقد است که ممنوعیت مبادلات بهترین رویکرد نیست. بهترین روش در نظر گرفتن مقررات و استانداردهایی به مطلوب‌ترین نحو برای حفاظت از منافع و دارایی‌های موسسات مالی در بازار این ارزهاست. به طور مشابه، سایر عاملان مالی بریتانیا نیز بیشتر از جریان اصلی ارزهای مجازی، بر روی توسعه تکنولوژی دفتر کل گسترده (DLT) تمرکز دارند.

در عرصه بانکداری، گروه بانکداری لیود بریتانیا و ویرجین مانی از ابتدای امسال خرید ارزهای مجازی با کارت‌های اعتباری را ممنوع کردند.

بانک مرکزی اسکاتلند نیز به سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین هشدار داد و بازار ارزهای مجازی را «حباب بی‌دوامی برای سرمایه‌گذاری » توصیف نموده است. همچنین این بانک از اوایل مارس حساب‌هایی را که با ارزهای مجازی همکاری دارند، رد کرده است.

ایسلند در سال 2014 ارزمجازی مختص خود، «آیریش‌کوین» را ایجاد کرد، که در راستای بالا بردن صنعت توریست در این کشور هدف‌گذاری شده است.

بانک مرکزی ایسلند نیز تاکنون قانون خاصی برای این بازار در نظر نگرفته است بجز اینکه مبادله‌کنندگان باید مشابه دارندگان سهام و اوراق بهادار مالیات بپردازند.

بانک مرکزی ایسلند، با همراهی گروه‌هایی از سایر بخش‌های خصوصی، تیم تحقیقاتی‌ای برای سنجش تکنولوژی بلاک‌چین ایجاد کرده است. همچنین جامعه کامپیوتر ایسلند و موسسات بلاک‌چین ایرلند در نظر دارند در ماه مارس، کنفرانس اطلاعاتی‌ای برای پاسخگویی به سوالات حقوقی و سایر مسائل تکنیکی، اجتماعی و سیاسی مرتبط با پیاده سازی تکنولوژی بلاک‌چین در بریتانیا برگزار نمایند.

 

پایان بخش اول

منبع:cointelegraph

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
بیت‌کوین و مسائل اقتصادی

بیت‌کوین و مسائل اقتصادی

قیمت بیت‌کوین چگونه تعیین می‌شود؟ چرا قیمت بیت‌کوین مدام در حال نوسان است؟ آیا بیت‌کوین یک حباب اقتصادی است؟ پاسخ این سؤالات را در این مقاله خواهید یافت.

ادامه مطلب ...
برآورد سود 4 میلیارد دلاری شرکت چینی Bitmain در سال 2017

برآورد سود 4 میلیارد دلاری شرکت چینی Bitmain در سال 2017

درآمد شرکت مشهور چینی Bitmain که در حوزه تولید دستگاه‌های استخراج بیت کوین فعالیت می‌کند، تنها در سال 2017 بین 3 تا 4 میلیارد دلار برآورد شده است.

ادامه مطلب ...
ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : فرانسه

ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : فرانسه

اینطور به نظر می‌رسد که نهایتا رهبران جامعه اروپا بر سر این موضوع که تکنولوژی جدیدی که دارایی‌های ارزهای مجازی را در‌برمی‌گیرد «توانایی بهبود کارایی و دربرگرفتن سیستم‌های مالی و اج...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید