بیت‌کوین و مسائل اقتصادی

زینب روشندل

1630

دوشنبه 6 فروردین 1397

بیت‌کوین و مسائل اقتصادی

کد خبر: 10060


1- ‌‌‌بیت‌کوین‌‌‌ها چگونه ساخته ‌‌‌می‌شوند؟


حتماً همه شما می‌دانید که ‌‌‌بیت‌کوین توسط بانک مرکزی تولید نمی‌شود، بلکه شبکه بیت‌کوین وظیفه تولید ‌‌‌بیت‌ها را بر عهده دارد. بیت‌‌‌کوین‌ها توسط ماینرها و طی فرآیند استخراج تولید ‌‌‌می‌شوند. نرخ تولید ‌‌‌بیت‌کوین‌‌‌ها بطور مداوم کاهش ‌‌‌می‌یابد، بصورتی که هر چهار سال یک بار میزان ‌‌‌بیت‌کوین‌‌‌های استخراج نشده نصف ‌‌‌می‌شود. بدین ترتیب تعداد ‌‌‌بیت‌کوین‌‌‌ها در سال 2140 به مقدار ثابت 21 میلیون رسیده و فرایند استخراج متوقف خواهد شد. علت اصلی بالا رفتن ارزش این ارز همین ‌‌‌می‌باشد؛ همچنین به رسمیت شناختن آن توسط دولت‌‌‌هایی چون کانادا، انگلیس، آمریکا و امارات موجب افزایش قیمت آن شده است.

 

بیت کوین ها چکونه ساخته می شوند؟


2- چرا بیت‌کوین‌‌‌ها باارزش هستند؟


برای بسیاری از افراد درک این موضوع سخت است که چطور چیزی که تنها در دنیای دیجیتال وجود دارد، ‌‌‌می‌تواند این چنین باارزش باشد؟

پاسخ این سوال نسبتاً ساده است و در اصول اولیه اقتصاد قرار دارد: کمیابی، کاربرد، عرضه و تقاضا.

طبق تعریف، اگر چیزی هم کمیاب باشد و هم کاربرد داشته باشد، باید دارای ارزش باشد و نیاز به یک قیمت مشخص دارد. بعنوان مثال طلا را درنظر بگیرید. چرا طلا باید به این اندازه قیمت داشته باشد؟ طلا گران است چون نادر است، سخت بدست ‌‌‌می‌آید و منابع محدود دارد (کمیابی). همچنین طلا کاربردهایی دارد که رضایت مصرف کنندگان را در پی دارد. (کاربرد)

ترکیبی از این دو عنصر، ارزش را ایجاد ‌‌‌می‌کند که قیمت آن بر اساس عرضه و تقاضای بازار تعیین ‌‌‌می‌شود.

 

مقایسه طلا و بیت کوین

 

‌‌‌بیت‌کوین نیز همانند طلا کمیاب است: منبع آن محدود است. در حال حاضر 16.2 میلیون بیت در گردش وجود دارد که حداکثر آن 21 میلیون خواهد بود. با این حال ‌‌‌بیت‌کوین باید کاربردی باشد تا ارزش داشته باشد. ‌‌‌بیت‌کوین کاربردهای فراوانی دارد.

همانند طلا:

  • قابل تعویض است (هر ‌‌‌بیت‌کوین کاملا شبیه به دیگری است)
  • قابل تقسیم است (شما ‌‌‌می‌توانید کسر کوچکی از ‌‌‌بیت‌کوین را بپردازید)
  • و کاملا قابل اطمینان است (از طریق بلاک چین)

در نهایت ‌‌‌می‌توان گفت ‌‌‌بیت‌کوین پشتوانه ریاضی دارد؛ نه مانند ارزهای بدون پشتوانه به یک مرجع مرکزی متصل است، و نه مانند طلا و نقره به خواص فیزیکی وابسته است. فقط ریاضیات است که ‌‌‌بیت‌کوین را پشتیبانی ‌‌‌می‌کند. با این ویژگی‌‌‌ها، تنها اعتماد و پذیرش است که آن را به شکلی از پول تبدیل ‌‌‌می‌نماید و ارزش خود را بطور مستقیم تنها از کسانی ‌‌‌می‌گیرد که ‌‌‌بیت‌کوین را برای پرداخت وجه پذیرفته‌اند.


3- چه چیزی بهای بیت‌کوین را تعیین می‌کند؟


قیمت ‌‌‌بیت‌کوین همانند ارزش آن نیست. قیمت توسط بازاری تعیین ‌‌‌می‌شود که در آن معامله ‌‌‌می‌شود، یعنی توسط عرضه و تقاضا. این مشابه روشی است که قیمت یک ماشین دست دوم، یک کیسه سیب در سوپرمارکت، یک اونس طلا و هر چیز دیگر قیمت‌گذاری ‌‌‌می‌شود.

به زبان ساده، این تعامل مداوم بین خریداران و فروشندگان است که قیمت ‌‌‌بیت‌کوین (و هر چیز دیگری) را تعیین ‌‌‌می‌کند. با این حال، چشم‌اندازی از آینده روی تعیین قیمت تأثیرگذار است. به این صورت که اگر خریداران دید خوبی نسبت به آینده آن داشته باشند، هزینه بیشتری برای خرید آن ‌‌‌می‌پردازند و به تبع قیمتش بالاتر ‌‌‌می‌رود.

بعضی از موارد کاربرد ‌‌‌بیت‌کوین قبلاً ذکر شده است، اما با توجه به این که ‌‌‌بیت‌کوین یک تکنولوژی در حال تحول و بهبود است، عده بسیاری به آینده خوشبین هستند و معتقدند شاید در آینده کاربردهایی داشته باشد که حتی به ذهن ما خطور نکرده است.


4- چرا قیمت ‌‌‌بیت‌کوین بسیار متغیر است؟


این پدیده نوسان نامیده ‌‌‌می‌شود، و این فقط نرخ تبادل ‌‌‌بیت‌کوین نیست که روز به روز تغییر ‌‌‌می‌کند؛ قیمت بسیاری چیزها مثل سهام، ارز، نفت و بسیاری محصولات دیگر ‌‌‌می‌تواند کاملاً ناپایدار باشد: حرکت به سمت بالا و پایین، بر اساس ارز پایه (مثل دلار آمریکا)

 

نمودار قیمت و نوسان بیت کوین

 

اندازه کل بازار ‌‌‌بیت‌کوین در مقایسه با سایر صنایع هنوز نسبتاً کوچک است و برای بالا یا پایین رفتن قیمت بازار، نیازی به مقدار زیادی پول نیست، بنابراین قیمت ‌‌‌بیت‌کوین هنوز تا حدودی ناپایدار است. اما نوسانات ‌‌‌بیت‌کوین همواره در حال کاهش بوده است و در سال‌‌‌های اخیر بسیار پایدارتر شده است.


5- قیمت بیت‌کوین در طول زمان چگونه تغییر کرده است؟


نمودار زیر نشان ‌‌‌می‌دهد قیمت ‌‌‌بیت‌کوین طی سال‌‌‌های اخیر (2013-2017) چگونه تغییر کرده است.

نمودار قیمت بیت کوین طی سال های اخیر

بطور خلاصه: اگر چیزی هم کمیاب و هم کاربردی باشد، دارای ارزش و قیمت است. ‌‌‌بیت‌کوین هم کمیاب است و هم کاربردی. بنابراین دارای ارزش و قیمت است که قیمت آن توسط عرضه و تقاضا تعیین ‌‌‌می‌شود. در انتها به یاد داشته باشید که ارزش و قیمت ‌‌‌بیت‌کوین با یکدیگر مترادف نیستند.


6- آیا بیت‌کوین حبابی است؟


از شیدایی گل لاله (Tulip mania) تا شرکت دریای جنوب و حباب داتکام (Dot-com Bubble)، تاریخ همواره به ما ثابت کرده است که مراقب افزایش ناگهانی و بعضاً غیرمنطقی هر کالایی با هر میزان جذابیت باشیم. طی هفته‌های اخیر با افزایش باور نکردنی قیمت بیت‌کوین، برخی این افزایش را حبابی بیش نمی‌دانند و این حباب قیمت بیت‌کوین را با نمونه‌های تاریخی موجود مقایسه می‌کنند. کسانی معتقدند که حباب قیمت ‌‌‌بیت‌کوین به زودی می‌ترکد. کسانی که عمدتاً به جای بیان دلایل منطقی، حقایق تاریخی را یادآوری می‌کنند.

 

حباب بیت کوین

 

اما در این میان افرادی هستند که نظر دیگری دارند. یکی از این افراد بن دیویس (Ben Davies) بنیان‌گذار یک ارز مجازی به نام Glint است. او معتقد است که مردم به چشم‌انداز بزرگ بیت‌کوین دقت نمی‌کنند و این امر باعث شده ‌‌‌آن‌ها به طور اشتباه بیت‌کوین را یک حباب در حال نابودی بدانند.

دیویس همچنین معتقد است روش‌هایی که مردم بیت‌کوین را همانند فاجعه پیاز گل لاله قیاس می‌کنند، بسیار بی‌معنی است. او یاد‌آور شد که گرچه قیمت لاله‌ها افزایش یافت و پس از آن سقوط کرد اما مقایسه بیت‌کوین با یک رویداد تاریخی امری بسیار ضعیف است. او ادعا می‌کند افزایش قیمت لاله مشابه پدیده ارزهای مجازی نیست. اما با این وجود دیویس به این موضوع که بیت‌کوین در حال نمایش تمام نشانه‌‌‌‌ها و پیشینه‌های انفجار حبابی است نیز اعتراف کرده است.

سرمایه گذاران برای جلوگیری از اتفاقاتی که ممکن است سرمایه‌هایشان را به باد بدهد باید دائماً اتفاقات و قانون گذاری‌های مرتبط با صنعت ارزهای مجازی را مورد مطالعه قرار دهند و همواره در حال بررسی نوسانات ارزش بیت‌کوین باشند.

در این عرصه حتی باید برای زمانی که این چنین انفجار حبابی رخ دهد نیز آماده بود و یک طرح جایگزین داشت. بسیاری از افرادی که شدیداً تحت تاثیر حباب‌های قبلی قرار گرفتند کسانی بودند که همیشه در حال فکر کردن به اینکه “چه اتفاقی خواهد افتاد” بوده‌ و به دنبال پیدا کردن راهی به عنوان راه جایگزین در مواقع رخ دادن این چنین اتفاق‌ها نبوده‌اند.

 

بیشتر بخوانید :

هتل‌های ایرانی، برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده، ارز دیجیتال می‌پذیرند

بیت‌کوین، طلای دیجیتال

ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : ایتالیا

 

منبع: Luno.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
بیت‌کوین، طلای دیجیتال

بیت‌کوین، طلای دیجیتال

بیت‌کوین ویژگی‌های مشترک زیادی با طلا دارد که باعث می‌شود برخی حتی آن را «طلای دیجیتال» یا «نسخه دوم طلا» لقب دهند. در ادامه به برخی مزایای این ارز‌مجازی پیشرو نسبت به طلا اشاره می‌کنیم.

ادامه مطلب ...
آیا ارز‌مجازی می‌تواند برای اقتصاد ونزوئلا نقش‌ نوش‌دارو را بازی کند؟

آیا ارز‌مجازی می‌تواند برای اقتصاد ونزوئلا نقش‌ نوش‌دارو را بازی کند؟

دولت ونزوئلا اخیرا ارز‌مجازی ای به نام «پترو» را ارز‌مجازی رسمی معرفی کرده است. اما آیا «پترو» یا هر ارز‌های‌ دیجیتال دیگر می‌تواند برای اقتصاد بیمار ونزوئلا نقش‌ نوش‌دارو‌ را بازی کند؟

ادامه مطلب ...
ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : ایتالیا

ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : ایتالیا

اینطور به نظر می‌رسد که نهایتا رهبران جامعه اروپا بر سر این موضوع که تکنولوژی جدیدی که دارایی‌های ارزهای مجازی را در‌برمی‌گیرد «توانایی بهبود کارایی و دربرگرفتن سیستم‌های مالی و اج...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید