بیت‌کوین، طلای دیجیتال

نگار نجیب نیا

1643

چهارشنبه 8 فروردین 1397

بیت‌کوین، طلای دیجیتال

کدخبر:10038

با وجود اینکه هنوز برخی در صحت این مقایسه تردید دارند؛ اما بیت‌کوین ویژگی‌های مشترک زیادی با طلا دارد، برخی حتی آن را «طلای دیجیتال» یا «نسخه دوم طلا» می‌دانند.

در صورتیکه بخواهیم دلایل این مقایسه را بیان کنیم باید بگوییم که هر دو استخراج ‌می‌شوند، هر دو منابع محدودی دارند، هر دو ارزش بالایی دارند و عمدتا برای مبادله به کار گرفته ‌می‌شوند و نهایتا در سراسر جهان افراد بسیاری درصدد دستیابی به آن‌ها‌ هستند!

اما نمی توان انکار کرد که بیت‌کوین، به عنوان یک ارز‌مجازی پیشرو، مزایای بسیاری نسبت به طلا دارد که در ادامه به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تبادل بیت‌کوین خیلی ساده‌تر از مبادله طلا‌‌ست؛ هر فردی در هر کجای جهان ‌می‌تواند به راحتی، با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان مبلغ بالایی معادل 1 میلیون دلار از آن را به هر شخص و یا حتی به سیاره‌ای دیگر انتقال دهد؛ درحالیکه انتقال همین مقدار طلا بسیار پیچیده و هزینه‌بر است.

منابع طلا پایان‌پذیرند درحالیکه بیت‌کوین پایان‌پذیر نیست. یعنی با وجود اینکه تعداد محدودی از آن موجود است، کمیاب نیست و مبادله آن بسیار حرفه‌ای‌تر از مبادله طلا است.

مورد دیگر اینکه شما در هر لحظه ‌می‌توانید به بیت‌کوین خود دسترسی داشته باشید در حالیکه طلا اینطور نیست.

و مهم ترین مزیت اینکه امکان دخل و تصرف در عیار طلا وجود دارد اما بیت‌کوین چیزی نیست که بتوان با دخل و تصرف از ارزش آن کاست.

پس به نحوی ‌می‌توان گفت بیت‌کوین حتی بیشتر از خود طلا به طلا شبیه است!

 

جدول مقایسه ارزش سهام بیت‌کوین و طلا در سال های اخیر

 

خلاصه اینکه در حال حاضر بیت‌کوین با ایفای بسیاری از نقش‌های طلا از ارزش سهام آن در بازار کاسته است.

در این میان سوالی که ذهن اقتصاددانان را به خود مشغول کرده این است که آیا این ارز مجازی را ‌می‌توان مشابه طلا به عنوان پشتوانه ای برای تورم و بی ثباتی به کار گرفت یا خیر؟

 

بیشتر بخوانید :

چگونه بیت کوین‌هایتان را به سرمایه‌گذاری تبدیل کنید؟

سلبریتی‌هایی که در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کردند

سرمایه‌گذاری میلیونرها در کریپتو

 

منبع: seekingalpha

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
آیا ارز‌مجازی می‌تواند برای اقتصاد ونزوئلا نقش‌ نوش‌دارو را بازی کند؟

آیا ارز‌مجازی می‌تواند برای اقتصاد ونزوئلا نقش‌ نوش‌دارو را بازی کند؟

دولت ونزوئلا اخیرا ارز‌مجازی ای به نام «پترو» را ارز‌مجازی رسمی معرفی کرده است. اما آیا «پترو» یا هر ارز‌های‌ دیجیتال دیگر می‌تواند برای اقتصاد بیمار ونزوئلا نقش‌ نوش‌دارو‌ را بازی کند؟

ادامه مطلب ...
ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : ایتالیا

ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : ایتالیا

اینطور به نظر می‌رسد که نهایتا رهبران جامعه اروپا بر سر این موضوع که تکنولوژی جدیدی که دارایی‌های ارزهای مجازی را در‌برمی‌گیرد «توانایی بهبود کارایی و دربرگرفتن سیستم‌های مالی و اج...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید