آیا ارز‌مجازی می‌تواند برای اقتصاد ونزوئلا نقش‌ نوش‌دارو را بازی کند؟

نگار نجیب نیا

1586

چهارشنبه 8 فروردین 1397

آیا ارز‌مجازی می‌تواند برای اقتصاد ونزوئلا نقش‌ نوش‌دارو را بازی کند؟

کدخبر:10040

نیکولاس‌مادرو رئیس‌جمهور ونزوئلا در مصاحبه اخیر خود اظهار داشت که ملت او به عرصه ارزهای‌دیجیتال قدم خواهند گذاشت. در این راستا جزئیات بیشتری در دسترس نیست اما اینطور به نظر ‌می‌رسد که مادرو به تکنولوژی بلاک‌چین علاقه شدیدی نشان ‌می‌دهد.

یکی از متخصصین استراتژی جهانی ارزهای‌دیجیتال در این‌باره ‌می‌گوید:

ارز بدون پشتوانه ارزی است که توسط یک دولت قانونی تلقی ‌می‌شود اما پشتوانه ارزشمند مشخصی همچون طلا یا نقره نداشته باشد. در این میان ممکن است ماهیت دیجیتالی یک ارز نوظهور بیش از عوالمل دیگر حائز اهمیت باشد اما اگر با یک کالای ارزشمند حمایت نشود عملا یک ارز بدون پشتوانه خواهد بود.

مجموعه منابع نفتی عظیم ونزوئلا در آمریکای‌جنوبی به همراه معادن طلا و الماس این کشور با نام «پترو» نام‌گذاری شده‌اند و ‌می‌توانند فرصتی برای مقابله با تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور غنی از منابع طبیعی ایجاد کنند؛ نقش پررنگی در ارتقای اعتبار ارزهای‌مجازی همچون بیت‌کوین که معترضان آن را دست‌آویز مناسبی برای پول‌شویی در کشورهای جاه‌طلبی همچون کره‌شمالی برشمرده‌اند، ایفا ‌می‌کنند.

در حال حاضر ارز بدون پشتوانه ونزوئلا به دلار آمریکا متصل است. در همین روزهای اخیر با بهای 100584 بولیوی به ازای هر دلار معامله شد. این درحالیست که ارزش غیررسمی‌ بولیوی از ارزش رسمی ‌آن مهم‌تر است چرا که در سال اخیر هر 3000 بولیوی یک دلار بود اما در حال حاضر 10000 بولیوی یک دلار معامله ‌می‌شود. در این نوسان قیمت، ردپای تورم و بدهی‌های خارجی به‌وضوح به‌چشم می‌خورد.

به خاطر کاهش شدید قیمت نفت از سال 2014 تا 2015 اقتصاد ونزوئلا به شدت سیر نزولی داشته همچنین تحریم های شدید ایالات‌متحده بر ضد این کشور رابطه آن با جامعه جهانی به شدت بهم خورده است.

همچنین در پی ممنوعیت فروش اسلحه توسط اتحادیه اروپا در ماه گذشته، سفر مقامات ونزوئلایی و دارایی آن ‌ها ‌نیز محدود شده است.

تا جاییکه اخیرا دیده شده افرادی که قصد خارج شدن از ونزوئلا را دارند بجای دلار، ارزهای‌مجازی موجود را خریداری ‌می‌کنند.

این بدان معناست که ارزهای‌دیجیتال نمی‌توانند برای اقتصاد بیمار کشورهای آمریکای‌جنوبی نقش نوش‌دارو را بازی کند و بجای به دام‌انداختن سرمایه فرار سرمایه از این کشور را تسریع می‌بخشند!

درصورتیکه ارز‌مجازی «پترو» نیز ایجاد شود مشابه سایر دارایی‌های ونزوئلا با کاهش تقاضا مواجه خواهد شد. حتی اگر این دولت به ارز مجازی زیولت نیز جامه عمل پوشانده شود، ارزهای‌مجازی مستقل محبوبیت بیشتری خواهند داشت.

به عنوان یک راهکار دولت ونزوئلا باید با ارز‌ها‌ی‌دیجیتال غیرمتمرکزی که توسط بانک مرکزی پشتیبانی نمی‌شوند، مقابله کند.

منبع: marketwatch

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
در سال 2040، جهان بدون بیت کوین معنا ندارد!

در سال 2040، جهان بدون بیت کوین معنا ندارد!

تا کنون دنیای بدون اینترنت را تصور کرده اید؟ دنیای بدون کامپیوتر را چطور؟ اما آیا تصور جهان امروزی برای اجداد ما نیز به راحتی مقدور بوده؟ تحلیل گران معتقدند در سال 2040 بیت کوین هم...

ادامه مطلب ...
بیت‌کوین، طلای دیجیتال

بیت‌کوین، طلای دیجیتال

بیت‌کوین ویژگی‌های مشترک زیادی با طلا دارد که باعث می‌شود برخی حتی آن را «طلای دیجیتال» یا «نسخه دوم طلا» لقب دهند. در ادامه به برخی مزایای این ارز‌مجازی پیشرو نسبت به طلا اشاره می‌کنیم.

ادامه مطلب ...
ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : ایتالیا

ارزیابی جهانی عملکرد بانک‌ها نسبت به ارزهای مجازی در اروپا : ایتالیا

اینطور به نظر می‌رسد که نهایتا رهبران جامعه اروپا بر سر این موضوع که تکنولوژی جدیدی که دارایی‌های ارزهای مجازی را در‌برمی‌گیرد «توانایی بهبود کارایی و دربرگرفتن سیستم‌های مالی و اج...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید