آیا سوئیس «بهشت ارزهای دیجیتال» است؟

نگار نجیب نیا

1565

پنج شنبه 16 فروردین 1397

آیا سوئیس «بهشت ارزهای دیجیتال» است؟

کدخبر:10025

کشور سوئیس با جذب چیزی در حدود 2 تریلیون دلار یا 27% از سرمایه کل جهان از دیرباز قلب صنعت مدیریت ثروت در جهان بوده است. از سال 1934 تاکنون بانکداران سوئیسی و قانون‌گذاران این کشور درصدد ایجاد مقرراتی برای «مالیات خارجی» بوده‌اند. به عنوان مثال خدمات درآمد داخلی ایالات متحده (IRS) برای کسب اطلاعات از حساب‌های بانکی خود در سوئیس باید مبلغی به عنوان مالیات بپردازد.

خدمات درآمد داخلی ایالات متحده ادعا می‌کند با قوانین کشور سوئیس مطابقت دارد و باید حریم خصوصی مشتریان خود را حفظ کند، و بانکداران سوئیسی به کمک تمام روش‌های خلاقانه موجود ثروت مالیات‌دهندگان ایالات متحده را به صورت قاچاق از ایالات متحده به سوئیس وارد نموده‌اند.

باتوجه به بسته‌های نقدی پنهان در داخل رول‌های روزنامه، تا شرکت‌‌های جعلی پوسته‌ای،‌ تا قاچاق الماس در لوله‌های خمیردندان، بانکداران سوئیسی به ده‌ها هزار مشتری ثروتمند آمریکایی کمک کرده‌اند تا بتوانند از طریق حساب‌های بانکی مخفی از مالیات ایالات متحده فرار کنند.

پس از محکوم کردن قوانین محرمانه معروف بانکی خود، با کمی ‌فشار از وزارت دادگستری آمریکا(DOJ) و بخش تحقیقات جنایی(IRS-CI) IRSمحروم شد بخش تحقیقات جنایی قدیمی‌ترین بانک خصوصی را تعطیل کرد و بزرگترین و برجسته‌ترین بانک‌های سوئیسی را به جرم کمک به ایالات متحده برای فرار از مالیات به پرداخت میلیارد‌ها دلار جریمه نقدی محکوم نمود. در این شرایط سوئیس داشت امتیاز رقابتی خود در بازارهای مالی رقیب را از دست می‌داد.

اما تنها اینا نیست، سوئیس با ایجاد یک مرکز جهانی برای ارزهای مجازی شناخته شده تحت عنوان «دره کریپتو» در Zug و پیاده سازی مقررات پیش بینی شده توسط اداره نظارت بر بازار مالی سوئیس (FINMA)، به یکی از «اکوسیستم‌های پیشرو جهان در زمینه تکنولوژی‌های رمزنگاری، بلاک‌چین و توزیع لجستیک» تبدیل شد. یوهان Schneider-Ammann، رئیس وزارت امور اقتصادی سوئیس اظهار داشت:

سوئیس با دارا بودن بازار ICO درخشان به یک «ملت ارزدیجیتالی» تبدیل شده است.

ICO روش جدیدی برای افزایش بودجه سرمایه‌ست که توسط ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین ایجاد شده، در این روش اعضا ارزهای فیات سرمایه‌گذاری می‌کنند و در عوض، «توکن» یا دارایی‌های دیجیتال دریافت می‌کنند. 

فرد، پروژه یا کمپانی سرمایه‌گذار «کوین دیجیتال» جدید ایجاد می‌کنند و بخشی از آن‌ را به عنوان ارزهای فیات از طریق یک پلت فرم دیجیتال یا مبادله به فروش می‌رسانند.

در سال 2017، بودجه ICOهای کشور سوئیس چیزی بالغ بر 550 میلیون دلار افزایش داشت، که این میزان معادل 14درصد بازار جهانی ICO بود و 4 بیلیون دلار ارزش داشت. در جولای 2017، تنها ICO برمبنای Zug به نام «تزوس» چیزی در حدود 232 میلیون دلار افزایش قیمت داشت.

دکتر لوکا مولر، شریک قانونی شرکت حقوقی سوئیس MME و یک از بنیان گذاران بنیاد Tezos و برخی از ICO ‌های بزرگ دیگر، در این راستا می‌گوید:

بسیاری از ICOهای سوئیسی به صورت سازمان‌هایی که برای مالیات غیرانتفاعی فعالیت می‌کنند شناخته شده‌اند، درآمد این ICOها به صورت مساعده مالی به سرمایه گذاران ICO  بازمی‌گردد.

FINMA-سلام کریپتو

FINMA نمایی کلی برای قانون‌گذاری ICO

در پاسخ به افزایش بی‌رویه تعداد ICOهای سوئیس، در فبریه 2018، FINMA برای جلوگیری از پولشویی و دور زدن اوراق بهادار سوئیس دستورالعمل‌هایی برای ICOها ایجاد کرد. مطابق این دستورالعمل‌ها بسیاری ازICO‌ها در سوئیس به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شوند.

البته استثناهایی هم در این زمینه وجود دارد به عنوان مثال FINMA در این‌باره می‌گوید:

توکن‌ها برای دستیابی به پلتفرمی که در حال حاضر اجرا می‌شود به کار می‌روند و ارزهای دیجیتالی که تنها به عنوان ابزاری برای پرداخت استفاده می‌شوند، اوراق بهادار محسوب نمی‌شوند. در حالیکه سایر ارزهای دیجیتال مشمول مقررات پولشویی هستند.

مدیر مالی FINMA Mark Branson در این‌باره می‌گوید:

رویکرد متعادل ما برای رسیدگی به پروژه‌های ICO و الزامات مربوط به آن‌ به سازندگان مشروع این امکان را می‌دهد تا بتوانند از چشم‌انداز قانون‌گذاری پیروی کنند و پروژه‌های خود را در مسیری مطابق با قوانین حفاظت از سرمایه و یکپارچگی سیستم مالی کشور هدایت نمایند.

سوئیس پناهگاه مالیاتی برای ارزهای دیجیتال

سوئیس پناهگاه مالیاتی برای ارزهای دیجیتال

بدون شک، سوئیس با قوانین مالیاتی مطلوب یکی از مکان‌های مطلوب سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان ICOهاست.

ارزهای مجازی پول یا ارز خارجی نیستند و تامین مالی برای کالاها و خدمات محسوب نمی‌شوند. تبادلی که به صورت اوراق بهادار انجام می‌شوند می‌تواند نرخ 15/0 درصد ممنوعیت مالیات بر ارزش افزوده اوراق بهادار (یا 30/0 درصد سرمایه‌های غیرداخلی) را که فروشنده اوراق بهادار سوئیس باید در معاملات خود بپردازند را افزایش دهد.

از آنجاییکه ارزهای دیجیتال از آن دسته دارایی‌هایی هستند که به راحتی می‌توانند از مالیات بر سود سرمایه (CGT) فرار کنند، کشور سوئیس در نظر دارد در پایان سال مالی برای دارندگان و یا سرمایه گذاران ارزهای‌دیجیتال مالیات بر ارزش افزوده در نظر بگیرد.

منبع: cointelegraph

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
استفاده از بیت کوین وضعیت مالیاتی پیچیده‌ای ایجاد می‌کند

استفاده از بیت کوین وضعیت مالیاتی پیچیده‌ای ایجاد می‌کند

اگر شما در سال گذشته بیت کوین داشتید، ممکن است اکنون بدهی مالیاتی داشته باشید – بدون توجه به آن که چطور آن را خریداری یا استفاده کرده‌اید. این جا توضیح می‌دهیم که چگونه استفاده از ...

ادامه مطلب ...
بیت‌کوین و مسائل اقتصادی

بیت‌کوین و مسائل اقتصادی

قیمت بیت‌کوین چگونه تعیین می‌شود؟ چرا قیمت بیت‌کوین مدام در حال نوسان است؟ آیا بیت‌کوین یک حباب اقتصادی است؟ پاسخ این سؤالات را در این مقاله خواهید یافت.

ادامه مطلب ...
برآورد سود 4 میلیارد دلاری شرکت چینی Bitmain در سال 2017

برآورد سود 4 میلیارد دلاری شرکت چینی Bitmain در سال 2017

درآمد شرکت مشهور چینی Bitmain که در حوزه تولید دستگاه‌های استخراج بیت کوین فعالیت می‌کند، تنها در سال 2017 بین 3 تا 4 میلیارد دلار برآورد شده است.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید