ایجاد ارزمجازی مطابق با موازین اسلامی

نگار نجیب نیا

216

دوشنبه 20 فروردین 1397

ایجاد ارزمجازی مطابق با موازین اسلامی

کدخبر:10065

ارزهای مجازی برای فشار خون شما مضرند. با قیمت‌های متزلزلی که در یک هفته هزاران بار بالا و پایین می‌شود، ممکن است بتوان به سرعت ثروتمند شد اما قطعا تلفات زیادی نیز خواهد داشت.

ارزهای‌مجازی با اعتقادات مسلمانان همخوانی ندارد. مسلمانان معتقدند فعالیت‌های اقتصادی باید برمبنای دارایی‌هایی با پشتوانه واقعی و فیزیکی انجام شود. مسلمانان تندرو همچنین بهره‌های بانکی را شرعی نمی‌دانند. به همین خاطر بسیاری از مردم حاشیه خلیج ارزهای مجازی همچون بیت‌کوین و اتریم را شرعی نمی‌دانند.

در حال حاضر، هنوز خرید و فروش ارزهای مجازی در عربستان سعودی و امارات ممنوع نشده اما این دولت‌ها به شهروندان خود برای خرید بیت‌کوین اخطار داده‌اند. به همین خاطر،‌ مسلمانان در زمینه ارزهای دیجیتال با احتیاط بیشتری عمل می‌کنند. طبق آمار، با اینکه کشورهای مسلمان‌نشین حاشیه خلیج کشورهای ثروتمندی هستند اما در حال حاضر تنها 1% GDP جهانی را تشکیل می‌دهند.

به منظور بهره‌مندی از سرمایه این جمعیت اسلامی ثروتمند، نوع جدیدی از ارزمجازی مطابق با قوانین اسلامی ایجاد شده است.

در دبی، یکی از استارت‌آپ‌ها ارزمجازی‌ای با پشتوانه پایدارترین دارایی یعنی «طلا» ایجاد کرده است. یک گرم پیچ برمبنای یک گرم طلا ارزش‌گذاری شده است که این امر نوسانات و حدس و گمان‌ها را کاهش می‌دهد و با اصول اسلامی مشاوران «المالی» دبی نیز مطابقت دارد.

ابراهیم محمد بنیان‌گذار این ارز مجازی به رویتر می‌گوید:

ما در تلاشیم ثابت کنیم که ارز جدیدی که بر مبنای تکنولوژی دیجیتالی بلاک‌چین ایجاد شده است، کاملا با قوانین و مقررات دینی همخوانی دارد.

طلا نسبتا پایدار است،‌ به عنوان نمونه در سال گذشته تنها بین 1200دلار تا 1350دلار نوسان داشت. درحالیکه نوسانات روزانه بیت‌کوین بسیار شدید و غیرقابل پیش‌بینی‌اند.

در بازارهای سنتی، قیمت طلا به عنوان ابزاری برای سنجش عملکرد اقتصاد جهانی به‌کار گرفته می‌شود. درصورت وجود ناپایداری، قیمت طلا بالا خواهد رفت. چرا که در حقیقت طلا حفاظی برای ناآرامی‌های اقتصادی یا تورم نقدی است. اگر بازار سهام سقوط کند، هنوز دارایی‌ فیزیکی‌ای دارید که محفوظ مانده است. فی‌المجموع طلا یک پیش‌فرض امن برای این ارزمجازی است، به همین خاطر با قوانین بدون ریسک دینی به خوبی همخوانی دارد.

 

هولدگلد ارزمجازی‌ای با پشتوانه طلا

 

خاورمیانه تنها منطقه‌ای نیست که با ارزهای مجازی با پشتوانه طلا سروکار دارد.

هلوگلد ارزمجازی‌ای با پشتوانه طلاست که سال گذشته در مالزی پایه‌ریزی شد و در تایلند استفاده می‌شود.

آسیای جنوب‌شرقی با در برداشتن دو کشور مسلمان مالزی و اندونزی یکی دیگر از نقاط قوت اقتصاد اسلامی در جهان است. (مالزی یکی از بزرگترین کشورهای مسلمان جهان است بیش از 80% جمعیت 250 میلیونی مالزی مسلمان هستند)

در صورتیکه موسسات غربی بنیان‌گذار ارزهای مجازی بخواهند در منطقه خلیج و آسیای شرقی فعالیت کنند، باید محصولاتی ایجاد کنند که با موازین دینی مطابقت داشته باشند. چرا که به گفته ابراهیم محمد:

در سال‌های اخیر، خاورمیانه رشد چشمگیری در زمینه فناوری‌های جدید از جمله توکن‌های دیجیتال و حساب‌های هوشمند داشته است.

او همچنین افزود:

وان گرم برای سرمایه‌گذاران متعهد به بازارهای مالی اسلامی و سرمایه‌های با پشتوانه فرصتی برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند.

این ارزمجازی کاملا هم تراز طلا نیست اما به جرات می‌توان ادعا کرد که بسیار به‌ آن نزدیک است.  

منبع: qz.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
بلاک‌چین EOS، پنجمین ارز دیجیتال بزرگ، راه‌اندازی شد

بلاک‌چین EOS، پنجمین ارز دیجیتال بزرگ، راه‌اندازی شد

بر اساس نتایج یک رأی‌گیری زنده که روز 8 ژوئن برگزار شد، بلاک‌چین EOS دیروز، 9 ژوئن، راه‌اندازی شد.

ادامه مطلب ...
حذف دلار از سامانه سنا

حذف دلار از سامانه سنا

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته نرخ دلار از سامانه سنا حذف شد. پس از حذف دلار از سامانه سنا با وجود انتقادهای کارشناسان اقتصادی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر معتقد است که این اقدام برا...

ادامه مطلب ...
استخراج بیت کوین، ممکن است بی دوام‌تر از آن چه باشد که ما  فکر می‌کنیم

استخراج بیت کوین، ممکن است بی دوام‌تر از آن چه باشد که ما فکر می‌کنیم

تحلیل‌گران در مورگان استنلی، با کسانی که هشدار می‌دهند استخراج بیت کوین دیگر از لحاظ اقتصادی دوام ندارد، هم‌صدا شده‌اند.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید