استخراج بیت کوین، ممکن است بی دوام‌تر از آن چه باشد که ما فکر می‌کنیم

زینب روشندل

206

یکشنبه 2 اردیبهشت 1397

استخراج بیت کوین، ممکن است بی دوام‌تر از آن چه باشد که ما  فکر می‌کنیم

کد خبر: 10085

تحلیل‌گران در مورگان استنلی، با کسانی که هشدار می‌دهند استخراج بیت‌کوین دیگر از لحاظ اقتصادی دوام ندارد، هم‌صدا شده‌اند. مسأله این است که "ماینینگ" ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، شامل محاسبات سنگین ریاضی است، بنابراین به کامپیوترهای گران قیمت و برق زیادی نیاز دارد. این‌ها باعث می‌شوند استخراج، عملی پرهزینه باشد.

زمانی که مانند سال گذشته قیمت بالای 10،000 دلار و یا حتی 15،000 دلار بود، این هزینه چندان مهم نبود. اما بیت‌کوین در پایان سال 2017 سقوط کرد و هرگز بهبود نیافت. ارزش آن در زمان نوشتن این مقاله 8،866 دلار است، که با استانداردهای اخیر قیمت بسیار خوب است.

طبق نظر تحلیل‌گران مورگان استنلی، نقطه سربه‌سر سود و زیان برای گروه‌های بزرگ ماینینگ، چیزی حدود 8،600 دلار است. تحلیل‌گران فاندسترت در ماه گذشته، نقطه سربه‌سر را قیمت 8،038 دلار تخمین زده‌اند.

جالب است بدانید که مدل فاندسترت بر اساس یک هزینه برق میانگین جهانی، 6 سنت در هر کیلووات ساعت، بود. مدل مورگان استنلی هزینه بسیار کم فقط 3 سنت در هر کیلووات ساعت را در نظر گرفتند اما باز هم از مدل فاندسترت گران تر است.

عدم اطمینان درباره دوام اقتصادی ماینینگ بیت کوین، مسأله‌ای فقط مختص علاقه‌مندان ارزدیجیتال نیست؛ بلکه مسأله بزرگی برای تراشه‌سازانی مانند TSMC است، که به همین دلیل در روز پنجشنبه ارزش آتی خود را نسبتاً پایین آورد (و تا حدودی بخاطر تقاضای کم آیفون‌های با بالاترین کیفیت.) TSMC حدود یک دهم درآمد خود را از پردازنده‌های ماینینگ خود تولید می‌کند.

به مرور زمان، مصرف توان ماینینگ بیت‌کوین ممکن است بیشتر و به تبع گران‌تر شود. این به این دلیل است که "مسائل ریاضی" که ماینرها باید برای ادامه ساختن بلاک چین بیت کوین حل کنند و به عنوان پاداش بیت کوین دریافت کنند- بطور مداوم سخت‌تر می‌شود. (در حالی که این مسائل گاهی اوقات بعنوان معادلات پیچیده‌ای که نیار به حل دارند، توصیف می‌شوند، درواقع مسابقات تنگاتنگ حدس زدن هستند.)

تحلیل‌گران مورگان استنلی در یادداشت خود گفتند:

"با توجه به شبیه‌سازی ما، حتی اگر قیمت بیت‌کوین [در سه ماهه دوم 2018] تغییر نکند، ما معتقدیم که سود ماینرها به سرعت افت پیدا می‌کند."

منبع: Fortune.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
چرا «اتریوم» رکود ارزهای دیجیتال را بیشتر تحمل می‌کند؟

چرا «اتریوم» رکود ارزهای دیجیتال را بیشتر تحمل می‌کند؟

ارزی که در سقوط های اخیر نسبتاً پایدار مانده، اتریوم است. در واقع، از اول ژانویه 2018 ارزش یک اتر تا کنون 4.9 درصد، و ارزش آن نسبت به بیت کوین حدود 50 درصد افزایش یافته است! چه راز...

ادامه مطلب ...
مجموعه حمل و نقل GE به انجمن تجارت جهانی بلاک‌چین پیوست

مجموعه حمل و نقل GE به انجمن تجارت جهانی بلاک‌چین پیوست

مجموعه حمل و نقل GE، تأمین کننده جهانی تجهیزات مربوط به  حوزه انرژی، معادن، خطوط راه‌آهن و کشتیرانی در خبری که در ماه مارس منتشر شد اعلام نمود که به بلاک‌چین اختصاصی اتحادیه حمل و ...

ادامه مطلب ...
امکان خرید بلیط هواپیما با بیت‌کوین

امکان خرید بلیط هواپیما با بیت‌کوین

در سال 2018 پلت‌فرم‌های پرواز پرداخت‌ با ارزهای‌مجازی بیت‌کوین (BTC)، لیت‌کوین (LTC)، اتریوم (ETH)،‌ بیت‌کوین‌کش (BCH) و دش را خواهند پذیرفت.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید