قفل معاملات بیت‌کوین تابستان باز می‌شود؟

زینب روشندل

253

سه شنبه 11 اردیبهشت 1397

قفل معاملات بیت‌کوین تابستان باز می‌شود؟

کد خبر: 10096

نرمش زیرکانه ناصر حکیمی در بانک مرکزی:

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از اعلام سیاست برای ارزهای رمزنگاری تا اواسط سال خبر داد وگفت: بخشنامه ممنوعیت استفاده از ارزهای مجازی شورای عالی مبارزه با پولشویی از اتهام به کشور جلوگیری می کند.

 

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، ناصر حکیمی در گفت‌وگو درباره اطلاعیه منتشر شده مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش ارزهای رمزنگاری، گفت:

اطلاعیه ممنوعیت استفاده از ارزهای مجازی در مراکز پولی و مالی از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی سیاست نهایی بانک مرکزی در پول‌های دیجیتالی رمزینه نیست.

وی ادامه داد:

حکم و اطلاعیه منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر خرید و فروش بیت‌کوین و ارزهای رمزنگاری شده مصوب شورای عالی مبارزه با پولشویی است و اعتقاد دارم این بخشنامه منتشر شده تا از ایجاد اتهامات برای جمهوری اسلامی ایران در زمینه پولشویی جلوگیری کند؛ در حقیقت این بخشنامه به معنای عدم رگولاتوری در آینده و پژوهش در زمینه ارزهای رمزنگاری نیست.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به فین‌تک‌ها و کسب و کارهای مبتنی بر رمزارزها، گفت: بخشنامه منتشر شده در فعالیت کسب‌و‌کارهای مبتنی بر رمز ارزها اختلالاتی ایجاد کرده است اما همانطور که در گذشته نیز اعلام شده است، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان نهاد قانون‌گذار این حوزه تا اواسط امسال درباره حوزه ارزهای رمزنگاری‌شده تصمیم نهایی خود را اعلام می‌کند.

ممنوعیت ارزهای رمزنگاری سیاست نهایی بانک مرکزی نیست

وی در گفتگو با ایبنا تأکید کرد:

بخشنامه ممنوعیت ارزهای رمزنگاری که منتشر شده، سیاست نهایی بانک مرکزی در پول‌های دیجیتالی رمزینه نیست؛ در واقع هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نیست و سیاست‌ها به صورت بازه زمانی در نظر گرفته می‌شود.

حکیمی با بیان این که ارز رمزنگار ملی موضوع جدیدی نیست، اظهار داشت:

بستر ارزهای رمزنگاری شده یک پلتفرم متن‌باز است و همین مسئله باعث شده تعداد زیادی رمز ارز ایجاد شود که بخشی از آن‌ها مربوط به ارزهای رمزنگاری شده ملی است. در حال حاضر مسأله‌ای که از اهمیت بالایی برخوردار است، به بحث پذیرش این ارز و چرخه گردش آن مربوط است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که توافق انجام شده با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در زمینه کدهای دستوری USSD در چه وضعیتی قرار دارد، گفت:

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیشنهادی مبنی بر ارائه کدهای دستوری با افزایش امنیت تا زمان رایج شدهM-Wallet  را ارائه  کرد که بانک مرکزی این مسأله را به بخش فنی به منظور پیگیری ارجاع داده است اما تا به امروز صرفاً هیچ کار اجرایی انجام نشده است.

در جلسه سی‌ام شورای عالی مبارزه با پولشویی در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶، به کارگیری ابزار بیت کوین(Bit Coin)  و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع اعلام شد.

 در این مصوبه آمده است، از آنجایی که انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردار هستند که به ابزاری برای پولشویی و تأمین مالی تروریسم و به طور کل، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند، حوزه نظارت بانک مرکزی برای پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای مجازی، موضوع ممنوعیت به کارگیری ارزهای مجازی را به بانک ها ابلاغ کرده است.
از این رو، با توجه به اهمیت موضوع، تمام شعب و واحدهای تابعه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و صرافی ها باید از انجام هر گونه خرید و فروش ارزهای مذکور و یا انجام هر گونه اقدامی که به تسهیل و یا ترویج ارزهای یاد شده بینجامد، به طور جد اجتناب کنند. همچنین لازم به ذکر است با متخلفین، برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد خواهد شد.‏

 

منبع: Donyayebank.ir

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
نبرد استیبل‌کوین‌ها برای قلب اقتصاد اینترنت

نبرد استیبل‌کوین‌ها برای قلب اقتصاد اینترنت

رمزارزها نشان‌دهنده یک مفهوم واسطه‌ای می‌باشند که اینترنت و اقتصادهای سنتی را بدون ادغام کامل، به هم مرتبط می‌کنند.

ادامه مطلب ...
کلاهبرداری بیت‌کوین با همراهی کارکنان بانک در تایلند

کلاهبرداری بیت‌کوین با همراهی کارکنان بانک در تایلند

تریدرهای تایلندی در یک کلاهبردای 5564 بیت‌کوین از یک سرمایه‌گذار فنلادی کلاهبرداری کردند. کلاهبرداری‌های این تیم تا جایی گسترش یافته است که سرمایه‌گذاران سهام و کارکنان بانک را نیز...

ادامه مطلب ...
مصادره بیت‌کوین افراد ایرانی توسط دولت آمریکا

مصادره بیت‌کوین افراد ایرانی توسط دولت آمریکا

مصادره ۵۰۰ بیت کوین افراد ایرانی توسط دولت آمریکا به بهانه دور زدن تحریم های ایران

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید