ازبکستان در مسیر قانونی‌کردن بیت‌کوین

نگار نجیب نیا

205

سه شنبه 14 فروردین 1397

ازبکستان در مسیر قانونی‌کردن بیت‌کوین

کدخبر:10002

در حکم جدیدی که توسط رئیس‌جمهور ازبکستان، شاکتا میرزیویف، امضا شد؛ لحاظ شده است که موسسات مالی ازبکستان از جمله بانک مرکزی، وزارت و موسسات فناوری اطلاعات، وزارت دارایی و وزارت اقتصاد  باید تا اول سپتامبر (شهریور) پیش‌نویس قانونی‌ای برای نحوه فعالیت ارزهای مجازی یا «پول الکترونیکی» در این کشور تنظیم نمایند.

میرزیویوف همچنین دستور داد که مقامات مربوطه، مرکز ویژه‌ای برای توزیع دفترکل‌های گسترده در مرکز نوآوری میرزو الوگبیک ایجاد نمایند. مسئولیت اصلی این مرکز نوآوری «هموار نمودن مسیر بهره‌وری از موقعیت‌های بلاک‌چین» است. دپارتمان جدید در راستای «افزایش صلاحیت» و حمایت از توسعه دهندگان محلی در تکنولوژی‌های مسترین DL فعالیت خواهند کرد. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده مرکز در یکم ژانویه 2018 رسما مشغول به کار خواهد شد.

همچنین رئیس‌جمهور با توسعه سیستم های پرداخت بین‌المللی، خواستار توسعه فعال و ارتقای سطح پرداخت‌های بدون تماس در کشور شد. برای جامه عمل پوشاندن به این هدف تا ژانویه امسال، مجموعه‌ای از اقدامات پیچیده انجام خواهد شد.

ازبکستان_بیت‌کوین

ایجاد تغییرات اساسی در آسیای مرکزی

حکم جدید رئیس‌جمهور تغییرات مثبتی در عرصه ارزهای مجازی، همچون بیت‌کوین، ایجاد خواهد کرد. این درحالیست که سابقا مقامات تاشکند در این‌باره دیدگاه‌های مختلفی داشتند. به عنوان نمونه بانک مرکزی جمهوری ازبکستان ارزهای مجازی را « ابزاری برای تامین مالی تروریسم» می‌دانست.

اخیرا، عبدالله آریوف، نخست وزیر ازبکستان نیز از استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین حمایت کرده است.

آریوف در انجمن «بحث بر روی ارزهای دیجیتال در عصر جهانی شدن» در مرکز سرمایه گذاری قزاقستان در آلماتی شرکت کرد. مقامات کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) و کمیسیون اقتصادی اوراسیا (EEC) در این اجلاس حضور داشتند.

همسایگان آسیای مرکزی این کشور نیز قدم‌های مثبتی در جهت پذیرش ارزهای مجازی برداشته اند.

به عنوان مثال قزاقستان اعلام کرد قصد دارد از ارزهای مجازی در قراردادهای عمومی بهره بگیرد. این کشور همچنین در نظر دارد ارزمجازی معرفی کند که برپایه دارایی‌های این کشور ایجاد شده باشد.

بانک مرکزی آستانه نیز اعلام کرد قصد ندارد سکه های دیجیتالی را ممنوع کند.

می‌توان اینطور پیش بینی کرد که ورود ازبکستان به دنیای ارزهای مجازی می تواند جایگاه ارزهای مجازی را در جهان ارتقا بخشد.

جالب است بدانید که ازبکستان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان برق در منطقه است به همین خاطر هزینه استخراج یک بیت‌کوین در ازبکستان 1790 دلار است و همین عامل باعث شده که در بررسی‌های اخیر بر روی کشورهای استخراج کننده ارزهای دیجیتال در جایگاه سوم قرار بگیرد.

منبع: news.bitcoin

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
جایزه 250000 دلاری باینانس برای به دام انداختن هکرها

جایزه 250000 دلاری باینانس برای به دام انداختن هکرها

صرافی باینانس به افرادی که هکرها را به دام بیندازند 250000 دلار انعام می‌دهد. باینانس معتقد است که برای ایجاد جامعه ای ایمن، نمی‌توان تنها بر رویکردهای دفاعی بسنده کرد. بلکه لازم ا...

ادامه مطلب ...
بیت‌کوین و مسترکارت در تقابل با یکدیگر؛ کدام یک ایمن‌تر است؟

بیت‌کوین و مسترکارت در تقابل با یکدیگر؛ کدام یک ایمن‌تر است؟

مدیرعامل مسترکارت در هفته اخیر ارزهای مجازی را «آشغال» خطاب کرد. در سخنرانی‌ کنفرانس «هند جدید»، بنگا در مورد قابلیت‌های استفاده از ارزهای مجازی همچون بیتکوین به عنوان ابزاری برای ...

ادامه مطلب ...
همکاری سه جانبه ماکروسافت در تایوان برای ارتقای بلاک‌چین

همکاری سه جانبه ماکروسافت در تایوان برای ارتقای بلاک‌چین

میکروسافت در تایوان همکاری بلاک‌چینی خود با چاینا دیجیتال و هات کول را آغاز کرد. این سه کمپانی در نظر دارند از تکنولوژی بلاک‌چین برای ارتقای مالی، تجارت الکترونیک، سرگرمی و سایر صن...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید