چرا «اتریوم» رکود ارزهای دیجیتال را بیشتر تحمل می‌کند؟

زینب روشندل

242

یکشنبه 5 فروردین 1397

چرا «اتریوم» رکود ارزهای دیجیتال را بیشتر تحمل می‌کند؟

کد خبر: 10001

اگر سال 2017 یک سال رویایی برای مشتاقان ارزهای دیجیتال بود، سال2018 یک بازگشت سریع به کابوس‌های تلخ سرمایه‌گذاران بوده است. ارزش بیت‌کوین که طی سال گذشته بیش از 1000 درصد افزایش را تجربه کرده بود، امسال تا اواخر ماه فوریه نزدیک به 30 درصد کاهش یافته است و متاسفانه همین امر برای سایر ارزهای دیجیتال نیز صادق است. بازار رمزنگاری بهبودی مداوم را آغاز کرده است، اما با این حال سرمایه‌گذاران به یاد دارند که نوسانات ارزهای دیجیتال یک شمشیر دو لبه است – بعبارت دیگر، اگر می خواهید که آن را امتحان کنید و به اوج برسید، باید ریسک زمین خوردن را بپذیرید.

ارزی که در سقوط‌های اخیر نسبتا پایدار مانده است، اتریوم است. در واقع، از اول ژانویه 2018 ارزش یک اتر تا کنون 4.9 درصد، و ارزش آن نسبت به بیت کوین حدود 50 درصد افزایش یافته است! چه رازی درباره اتریوم وجود دارد که اجازه داده است این طوفان را تحمل کند و به دور از آشوب به پیش برود؟ پاسخ کوتاه و ساده این است: "اتریوم توسط ابزاری واقعی پشتیبانی می‌شود که بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، مثل بیت کوین، آن را به سادگی بدست نمی‌آورند..."

بنیان‌گذار اتریوم، ویتالیک بوترین، دریافت که تکنولوژی بلاک‌چین ظرفیت پشتیبانی بیش از یک سیستم پول نقد (Cash) الکترونیک را دارد. بجای در نظر گرفتن یک سری عملکرد محدود و همیشگی در بلاک چین برای کاربران، در پلتفرم بلاک چین ظرفیتی دید که رمز موفقیت او شد! در پلتفرم بلاکچین او، توسعه‌دهندگان می توانند هر برنامه‌ای را که دوست دارند، بسازند. این به طراحان نرم‌افزار اجازه می‌دهد که از همه مزایای تکنولوژی بلاک چین –عدم تمرکز، تغییرناپذیری، امنیت و ...- بدون نیاز به ساخت بلاک چین های شخصی خود، بهره ببرند.

از زمان انتشار اتریوم در سال 2015، شبکه اتریوم به خانه‌ای برای هزاران اپلیکیشن غیرمتمرکز (DAPP) تبدیل شده است. بسیاری از این ها هنوز در حال توسعه هستند و در اصطلاح کدنویسان هنوز زنده‌اند. در واقع اتریوم خود را پایه گذاری برای یک اکوسیستم نرم‌افزاری عظیم مانند گوگل پلی معرفی کرده است. من در این قسمت سعی می‌کنم تعداد اندکی از اپلیکیشن‌هایی که در حال حاضر در بستر پلتفرم اتریوم وجود دارند را به شما معرفی کنم تا با گوشه‌ای از محدوده امکاناتی تقریباً بی‌نهایت این سامانه شگفت‌انگیز آشنا شوید:

  • EtherDelta: بزرگترین پلتفرم مبتنی بر اتریوم برای مبادلات غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال است. از آن جا که کاملاً از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود، اتردلتا یک پلتفرم غیرمتمرکز واقعی است که مزایای فراوانی را ارائه می‌دهد؛ مثل امنیت زیاد و عدم امکان تقلب به هیچ طریق ممکن!

 

EtherDelta: بزرگترین پلتفرم مبتنی بر اتریوم

 

  • uPort: یوپورت یک اپلیکیشن موبایل است که هدف آن ارائه سرویس به کاربران با هویت «خودمختار» است. در واقع کاربران می‌توانند هویت الکترونیک خود را ایجاد کنند و آن را به بخش های مختلف تأیید شده مانند کارت ملی، پاسپورت، ویزا، گواهینامه، کارت های بانکی و حتی کارت مترو (!) مرتبط کنند. این در نهایت به کاربران اجازه می‌دهد هویت امن و مستقل از ابزارهای سنتی داشته باشند.

 

uPort اپلیکیشن موبایل

 

  • CryptoKitties: کریپتوکیتیز برنامه‌ای دوست داشتنی که دنیای رمزنگاری را به یکباره از آن خود کرد. یک اپلیکیشن، در واقع یک بازی آنلاین است که به شما اجازه می‌دهد گربه‌های کارتونی دیجیتال را جمع‌آوری و پرورش دهید! اگرچه این برنامه بسیار کودکانه و بازی‌گونه بنظر می‌رسد اما محبوبیت برنامه منجر به سرمایه‌گذاری نقدی بسیار عظیم و حیرت‌آوری از سوی مخاطبانش شده است. کاربران میلیون‌ها دلار صرف خرید این انیمه‌های گربه‌شکل  و پرورش آن‌ها می‌کنند. هر گربه منحصر به فرد است و مالکیت ایمن آن از طریق بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌شود. اگرچه که محبوبیت این برنامه از اوج خود در حدود دسامبر سال 2017 کاهش یافته اما همچنان بعنوان یکی از بهترین نمونه ایده‌های عجیب ولی ارزشمند در حوزه کریپتو نقش ایفا می‌کند.

 

CryptoKitties بازی انلاین گربه‌های دیجیتال

 

اتریوم علاوه بر اینکه یک بستر عظیم برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های موبایلی فراهم می کند، همچنین به آنها یک قابلیت استثنایی برای جذب سرمایه‌گذار در پروژه‌هایشان بطور ساده و در قالب توکن‌ها (Token) می‌دهد. این توکن‌ها که اغلب بعنوان توکن‌های ECR-20 شناخته می‌شوند، عملکردی مشابه با سهام یک شرکت دارند. کاربران این توکن‌ها را برای تأمین مالی پروژه های نرم افزاری و همچنین دریافت مزایای سرمایه گذاری، مانند پاداش های مالی یا حق رای و...، خریداری می کنند.

جالب اینجاست که بعضی از این توکن‌ها به ارزشمندترین ارزهای دیجیتال در دنیا حتی قبل از انتشار اپلیکیشن‌های مرتبطشان، تبدیل شده‌اند! در حقیقت 17 تا از 50 ارزدیجیتال برتر (بدون احتساب خود اتریوم) توکن‌های ERC-20 هستند. این به این معنی است که حجم عظیمی از پول در پلتفرم اتریوم سرمایه‌گذاری شده است.

ارز اتریوم یا اصلاحا اتر (ETH) بیشتر از این که بعنوان یک سیستم پول نقد الکترونیکی باشد، بعنوان منبع سوخت برای شبکه عظیم اتریوم عمل می‌کند. بنابراین خریدن و مالکیت اتریوم بیشتر یک سرمایه‌گذاری در پلتفرم اتریوم است تا سرمایه‌گذاری بر روی یک ارز دیجیتال معمول.

همه این‌ها به این معنی است که در نهایت اتریوم نسبت به کاهش ارزش سایر ارزهای دیجیتال (مانند بیت کوین) مقاوم‌تر عمل می‌کند. بیت کوین بیشتر شبیه فیات – پول بی پشتوانه، که ارزشش ذاتی نبوده و تنها ناشی از دستور دولتی یا قانون است- می‌باشد، که ارزش آن بخاطر این است که مردم موافقند که ارزش دارد! البته این مسأله به بیت کوین ثبات می‌دهد، زیرا هر کس که در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است، در حفظ ارزش آن هم سرمایه‌گذاری کرده است. اما از طرف دیگر بیت کوین را نسبت به سقوط‌های احتمالی آتی آسیب‌پذیر می‌کند. اگر اعتقاد مردم به آن از بین برود، هیچ چیز دیگری وجود ندارد که آن را سرپا نگه دارد.

اما اتریوم به راحتی دستخوش این تغییرات نمی‌شود، چون چیزی فراتر از یک ارز است؛ اتریوم در واقع پلتفرمی است که خدمات ارزشمندی را فراهم می‌کند. به زبان ساده اگر بیت کوین مانند پول باشد، اتریوم مانند طلاست. ارزش آن پایدارتر است، زیرا ذاتاً سودمند است در حالیکه بیت کوین فاقد این ارزش ذاتیست.

با این وجود لازم است توجه کنیم که اتریوم یک پلتفرم تازه متولد شده است که هنوز راه زیادی تا درک تمام پتانسیل آن باقی مانده. در اینجا تنها به تعداد انگشت‌شماری از برنامه‌های محبوب مبتنی بر اتریوم اشاره شد و برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان، هنوز در حال خو گرفتن با برنامه‌نویسی برای این شبکه وسیع هستند. بنابراین مقدار زیادی از ارزش واقعی اتریوم هنوز قطعی نشده است. اما ثبات اخیر آن در مقایسه با دیگر ارزها حس اطمینان در آینده را القا می‌کند. هر چقدر که اپلیکیشن‌های بیشتری تولید شوند، ارزش ذاتی آن بیشتر و بیشتر می‌شود و با فرض این که بتواند همچنان نوسانات شدید را دفع کند، می‌تواند خودش را به رهبری صنعت ارزهای دیجیتال تبدیل کند.

 

بیشتر بخوانید :

آشنایی با کیفپول اتریوم

چگونه اتریوم بخریم؟

مقایسه بیت‌کوین و اتریوم: آیا اتریوم از بیت‌کوین برتر است؟

 

منبع: Venturebeat.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
استقبال بانک مرکزی و شورای عالی فضای مجازی از ارز دیجیتال

استقبال بانک مرکزی و شورای عالی فضای مجازی از ارز دیجیتال

مدیرعامل سابق بانک تجارت با اشاره به مذاکره خود با قائم مقام بانک مرکزی و دبیر شورای عالی فضای مجازی و استقبال این دو از توسعه ارز دیجیتال، گفت: با ارز دیجیتال به راحتی می‌توان از ...

ادامه مطلب ...
روسیه: ماینرها و دارندگان ارزهای دیجیتال تحت قوانین موجود قرار خواهند گرفت

روسیه: ماینرها و دارندگان ارزهای دیجیتال تحت قوانین موجود قرار خواهند گرفت

به گزارش خبرگزاری Izvestiya در روز 18 جولای، ماینرها و دارندگان ارزهای دیجیتال در روسیه، تحت نظام‌نامه درآمد داخلی قانون‌گذاری خواهند شد.

ادامه مطلب ...
آیا ورود این 5 خبره به بازار ارزهای دیجیتال بیت‌کوین را تا 100000دلار خواهد رسانید؟

آیا ورود این 5 خبره به بازار ارزهای دیجیتال بیت‌کوین را تا 100000دلار خواهد ر...

در روزهای اخیر قیمت بیت‌کوین تنها با انتشار این خبر کهBlack rock ، بزرگ‌ترین کمپانی مدیریت مالی تصمیم گرفته است جنبه‌های مختلف ورود به دنیای ارزهای دیجیتال را بررسی نماید، به شدت ر...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید