همه چیز درباره SegWit و SegWit2x

زینب روشندل

227

پنج شنبه 16 فروردین 1397

همه چیز درباره SegWit و SegWit2x

کد خبر: 10044

همان‌طور که می‌دانید هر 10 دقیقه تعداد معاملاتی که بیت‌کوین می‌تواند پردازش کند، محدود به 1مگابایت می‌باشد. SegWit بهینه‌سازی کد و نحوه ذخیره اطلاعات در شبکه بیت‌کوین می‌باشد.


شاهد جداشده چیست؟


شاهد جداشده (Segregated Witness) –که به اختصار SegWit گفته می‌شود- یک بروزرسانی برای نرم‌افزار بیت‌کوین است که برای رفع بسیاری از مسائل جدی، توسط یک تیم مجرب قدیمی طراحی شده است. در حال حاضر Bitcoin core محبوب‌ترین مرجع برای مشتریان بیت‌کوین است که در اکثر شرکت‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اصل، این بروزرسانی برای هدف رفع نقطه ضعف شناخته شده نرم‌افزار بیت‌کوین، یعنی «قابلیت انعطاف (malleability) تراکنش» طراحی شده بود. هر چند این حمله به کاربران آسیب زیادی نمی‌رساند، اما در موارد متعددی مورد سوء استفاده قرار گرفته بود و می‌بایست اصلاح می‌شد.

با این حال SegWit مزایای متعددی دارد و در حال حاضر تمرکز آن از مسأله قابلیت انعطاف تراکنش‌ها، به حل مسأله «مقیاس‌پذیری (Scaling) بیت‌کوین» تغییر یافته است.


راه حل SegWit برای مسأله مقیاس‌پذیری بیت‌کوین چیست؟


SegWit محدودیت اندازه بیت کوین را افزایش می‌دهد و امکان بکارگیری «راه حل‌های لایه دوم» را برای بهبود بیشتر فراهم می‌کند.

مسائل اخیر درباره مقیاس‌پذیری بیت‌کوین، در درجه اول از ناکافی بودن اندازه بلاک بوجود آمده‌اند. بلاک‌های متوالی از تراکنش‌ها، همان چیزی است که تکنولوژی بلاک‌چین از آن ساخته شده است. بلاک چین، به نوبه خود، یک دفتر کل (Ledger) از تمامی تراکنش‌هایی است که تا به حال در شبکه رخ داده است – مایه حیات ارزهای دیجیتال.

مشکل اینجاست که در حال حاضر، در کد بیت کوین، اندازه بلاک‌ها به یک مگابایت محدود شده‌اند. این برای تعداد صدها تراکنشی که کاربران سعی در ارسال در هر دقیقه دارند، کافی نیست. در نتیجه، بسیاری از این کاربران باید تا زمانی که معامله تأیید شود صبر کنند؛ گاهی اوقات چندین ساعت یا روز. از طرف دیگر همان طور که اندازه شبکه رشد می‌کند، تراکم تراکنش نیز افزایش می‌یابد، در حالی که اندازه بلوک محدود است؛ در نتیجه مشکل به طور مداوم بدتر می‌شود.

راه حل SegWit دارای دو بخش است:

  • ابتدا امکان افزایش فوری اندازه بلاک‌ها به 4 مگابایت را فراهم می‌کند. البته لازم به ذکر است که این 4 مگابایت حداکثر مطلق است و اندازه واقعی بلاک به شرایط شبکه بستگی دارد. طبق پیش‌بینی کارشناسان، بلافاصله پس از فعال‌سازی SegWit اندازه بلاک حدود 2 تا 2.1 مگابایت باشد.
  • سپس با حل مسأله قابلیت انعطاف، SegWit چیزی به عنوان یک مشکل کوچک برای بیت کوین، و مهم‌تر از آن یک مانع جدی برای پیاده‌سازی راه حل‌های لایه دوم را رفع می‌کند. یکی از این راه حل‌ها «شبکه لایتنینگ» (Lightning Network) می‌باشد که به کاربران اجازه می‌دهد با انتقال بخش عمده تراکنش‌ها به خارج از بلاک چین، ظرفیت شبکه بسیار افزایش یابد و در نتیجه پردازش سریع شود.

موضع گیری‌های اصلی علیه SegWit چیست؟


مخالفت‌ها علیه SegWit را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: فنی، سیاسی و ایدئولوژیک.

برخی معتقدند که  SegWit، در وضعیت کنونی آن، قادر نخواهد بود مشکلاتی را که وعده داده است حل کند. یکی از استدلال‌های اصلی در این جا این است که افزایش اندازه بلاک که توسط بروزرسانی ارائه شده، برای برآوردن نیازهای رو به رشد کاربر بیت کوین تقریباً کافی نیست.

به نظر می‌رسد که اکثر کارشناسان درباره صلاحیت فنی بالای نویسندگان SegWit و استحکام طرح توافق دارند. با این حال فردی که برنامه‌نویس نباشد، نمی‌تواند صحت استدلال‌های دو طرف را ارزیابی کند.

واقعیت این است که اکنون بحث، صرفاً تکنولوژیک نیست، اما یک جنبه سیاسی نیز دارد و این همه چیز را پیچیده می‌کند. شمار زیادی از افرادی که در SegWit کار می‌کنند، در شرکتی بنام Blockstream نیز مشغول به کار هستند که محصول اصلی آن سایدچین (sidechain) است. برخی از کاربران ادعا می‌کنند که این امر موجب تضاد منافع می‌شود. زیرا توسعه‌دهندگان انگیزه دارند مانع تلاش‌ها برای افزایش اندازه بلاک شوند تا بتوانند بطور ساختگی تقاضای راه حل‌های سایدچین را افزایش دهند، مثل شبکه لایتنینگ. با این که هیچ اثبات قطعی برای این ادعا وجود ندارد، اما بخش بزرگی از جامعه کاربران هنوز به آن اعتقاد دارد و در نتیجه مخالف  SegWitهستند.

موضع‌گیری ایدئولوژیک اصلی که خلاف این بروزرسانی است، این است که مقیاس‌پذیری را فراهم نمی‌کند، در حالی که سطحی از عدم تمرکز (decentralization) شبکه بیت کوین را حفظ می‌کند. همان طور که پیش‌تر گفته شد، SegWit مشکلات درازمدت ناشی از ظرفیت ناکافی شبکه برای تراکنش‌ها را تنها تا جایی حل می­کند که امکان به­کارگیری راه­حل­های سایدچین، مثل شبکه لایتنینگ، فراهم شود.

مشکلی که اینجا برخی مردم با آن روبرو می‌شوند این است که سایدچین چگونه کار می‌کند. آنها برای این که به یک بلاک چین بسیار متراکم متکی نباشند، کوین‌ها را به سیستم لایه دوم منتقل می‌کنند. در آنجا تمام تراکنش‌ها توسط یک شخص ثالث مورداعتماد پردازش می‌شوند، بدون نیاز به پخش آن‌ها در سراسر شبکه که موجب صرفه جویی در منابع و زمان زیادی می‌شود.

اما حذف شخص ثالث قابل اعتماد، همان چیزی است که بیت کوین برای آن بوجود آمد. برای برخی، این یک سازش غیرقابل قبول است، هرچند که شخص ثالث قدرت بسیار کمی در راه حل‌ها (مثل شبکه لایتنینگ) داشته باشد.


چه کسانی از SegWit پشتیبانی می‌کنند؟


در گذشته طیف گسترده‌ای از افراد و شرکت‌ها در برخی موارد از SegWit پشتیبانی کرده‌اند. بیش از صد شرکت برجسته صنعتی در این حوزه روی SegWit کار می‌کنند یا از آن پشتیبانی می‌کنند. علاوه بر این، بسیاری از افراد مشهور که به خاطر کارشان در بیت کوین شناخته شده هستند، حمایت خود را از SegWit در توئیتر و سایر پلتفرم‌ها اعلام کرده‌اند. از جمله آندریاس آنتونیوپولوس، سامسون مول، چارلی لی و غیره.

سطح حمایت فعلی به شرح زیر است:

 


SegWit2x چیست؟


 

segwit2x چیست؟

 

SegWit2x قدم بعدی بروزرسانی بیت‌کوین است. این بخش دوم توافق‌نامه نیویورک تا 23 می 2017 است. این بروزرسانی به معنی افزایش بلاک تا 2 مگابایت است.

SegWit بعضی از مشکلات را حل کرد و راه را برای پیشرفت‌های بعدی باز کرد. با این وجود، مشکل کوچک بودن بلاک‌ها را حل نمی‌کند. در گذشته یک مگابایت ممکن بود برای پاسخ به نیاز کاربران کافی باشد، اما امروزه مقدار داده‌ها بسیار بزرگ است. این موضوع تاثیر شگرفی بر نرخ تایید تراکنش‌ها و کارمزدهای داخلی دارد. هیچ کس کارمزدهای بالا و زمان انتظار طولانی برای تایید بلاک‌ها را دوست ندارد.


چه کسانی از SegWit2x حمایت می‌کنند و چه کسانی حمایت نمی‌کنند؟


علیرغم این که بسیاری از نودها و استخرهای ماینینگ جزئی از توافق نیویورک بودند، نظر خود را عوض کرده‌اند.

شش ماه پیش، بسیاری از شرکت‌کنندگان با هاردفورک (Hard Fork) موافقت کردند. اما با گذشت زمان شرکت‌های بیشتری SegWit2x را رد کردند؛ مانند TREZOR، Bittrex و ...

آن‌ها نگران احتمال وقوع Replay Attack و آینده نامطمئن هر دو زنجیره هستند. در جامعه بیت کوین در این موضوع هیچ وحدتی وجود ندارد و به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌ها نمی‌خواهند ریسک کنند. «نیک سابو» - رمزنگار شناخته شده جهانی و متخصص قراردهای هوشمند- نیز، از بروزرسانی ارائه شده رضایت ندارد.

چارلی لی، بنیان‌گذار لایت‌کوین می‌گوید:

من هم این را متوجه شدم. نیک سابو حتی اگر ساتوشی نباشد، نزدیکترین فرد به ساتوشی است. وقتی نیک و همه توسعه‌دهندگان هسته بیت کوین با SegWit2x مخالفند، چرا مردم هنوز اصرار به انجام این هاردفورک و انشعاب زنجیره دارند؟

همچنین توئیت‌های فراوانی با هشتگ #NO2x در مخالفت با هاردفورک بوجود آمد.

سامسون ماو – 7 نوامبر 2017:

به نظر می‌رسد که SegWit2x به نوعی خودش اتفاق افتاده است و امضاکنندگان توافق نیویورک هیچ نقشی نداشته­‌اند.

اما در همین زمان گروهی از استخرهای ماینینگ با هاردفورک موافق هستند.

  • ViaBTC:

Haipo Yang (9 اکتبر 2017):

استخر ViaBTC از B1X و B2X پشتیبانی کرده و انتخاب را به کاربرانش می‌سپارد.

  • ANTPOOL:

AntPool (21 ژانویه 2017):

استخر AntPool مانند دیگر استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین، حمایت خود را از SegWit2x اعلام می‌کند.

  • BTCC:

BTCC (25 اکتبر 2017):

ما کوین‌های فعال‌سازی SegWit2x را عرضه کردیم: 1MB/BTC، 2MB/BTC، 1MB/USD و 2MB/USD


چه انتظاری از SegWit2x می‌رود؟


SegWit2x لغو شده است اما هنوز احتمال دارد در آینده نزدیک اجرا شود. متخصصان می‌گویند که این بروزرسانی چند نقطه ضعف دارد. مشکل اصلی کمبود حفاظت Replay می‌باشد. احتمال یک Replay Attack به کلاهبرداران اجازه می‌دهد به اطلاعات محرمانه کاربران دسترسی پیدا کنند، که به نوبه خود اعتبار بیت کوین را تضعیف می‌کند. این مشکل آن قدر جدی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

امروزه مشکل مقیاس‌پذیری بیت‌کوین هنوز مطرح است که باید هر چه زودتر حل شود. SegWit2x هنوز یک راه حل ممکن است، اما چند مسأله فنی دارد. به احتمال زیاد مقیاس‌پذیری نزدیک است، اما زمان لازم است تا درباره اجرای هاردفورک تجدیدنظر شود.

منبع: Cointelegraph.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اضافه کردن درگاه پرداخت بیت‌کوین به اپلیکیشن اندروید

اضافه کردن درگاه پرداخت بیت‌کوین به اپلیکیشن اندروید

این پست برای هرکسی است که می‌خواهد بداند چگونه ماژول پرداخت بیت‌کوین را در داخل اپلیکیشن تلفن همراه خود بکار ببرد و از آن کسب درآمد کند، بویژه اگر این اپلیکیشن رایگان باشد.

ادامه مطلب ...
چطور Ethereum mining rig ایجاد کنیم

چطور Ethereum mining rig ایجاد کنیم

در این مقاله سعی داریم نحوه ایجاد ماینینگ ریگ اتریوم را برای شما شرح دهیم.

ادامه مطلب ...
ماینینگ پنهان چیست؟

ماینینگ پنهان چیست؟

آیا سرعت کامپیوتر یا گوشی هوشمند شما کم شده است؟ برای سپردن آن به دست تعمیر عجله نکنید، زیرا ممکن است فقط قربانی یک ویروس استخراج شده باشید!

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید