مزایا و معایب بیت‌ کوین

زینب روشندل

853

یکشنبه 27 اسفند 1396

مزایا و معایب بیت‌ کوین

مزایای متعددی وجود دارد که بیت کوین را به یک ارز دیجیتالی بی‌همتا تبدیل می‌سازد. البته، چون هیچ چیز کامل نیست، بیت‌کوین دارای معایبی نیز هست. هر دو در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. با خواندن آن بیشتر در مورد این ارز رمزنگاری یاد بگیرید.

برای دیدن ویدئوهای آموزشی بیت‌کوین اینجا را کلیک کنید.

مزایا و معایب بیت‌کوین چیست؟


مزایای بیت‌کوین چیست؟


1. آزادی پرداخت وجه: هر موقع از شبانه روز و در هر کجای جهان که باشید، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت‌کوین امکان‌پذیر است. هیچ روزی تعطیل نیست. هیچ حد و مرزی در کار نیست. هیچ محدودیتی اعمال نخواهد شد. بیت‌کوین به کاربرانش اجازه ‌می‌دهد بر پول خود کنترل کامل داشته باشند.

2. کارمزد‌های بسیار اندک: در حال حاضر پرداخت وجه با بیت‌کوین، بصورت بدون کارمزد و یا با کارمزدی بسیار اندک، انجام ‌می‌گیرد. کاربران ‌می‌توانند برای پردازش سریع‌تر تراکنش خود، کارمزد پرداخت نمایند که در نتیجه تأییدیه تراکنش را سریع‌تر از شبکه دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، پردازشگرهای تجاری هم هستند که معامله‌گران را در پردازش تراکنش‌ها، تبدیل بیت‌کوین‌ها به یک ارز بدون پشتوانه و واریز مبالغ بطور مستقیم و روزانه به حساب بانکی آن‌ها، یاری دهند. چون این تراکنش‌ها بر مبنای بیت‌کوین است، کارمزدهایی به مراتب کمتر از کارمزدهای شبکه کارت اعتباری یا پی پال، از آن‌ها خواسته خواهد شد.

3. ریسک کمتر برای معامله‌گران: ‌می‌دانیم تراکنش‌های بیت‌کوین امن و برگشت‌ناپذیر بوده و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس مشتریان نیست. به همین دلیل از معامله‌گران در برابر ضررهای ناشی از کلاهبرداری یا پرداخت‌های برگشتی جعلی محافظت ‌می‌کند و نیازی هم به پیروی از PCI نیست. معامله‌گران ‌می‌توانند به سادگی به بازارهای جدیدی قدم بگذارند که هیچ کارت اعتباری در آن در دسترس نباشد و یا نرخ کلاهبرداری به شکل غیرقابل قبولی بالا باشد. دستاوردهای خالص آن عبارتست از: کارمزد کمتر، بازارهای بزرگتر و هزینه‌های مدیریت کمتر.

4. امنیت و کنترل: کاربران بیت‌کوین بر تراکنش‌های خود کنترل کامل دارند. غیرممکن است که بتوان معامله‌کنندگان را مجبور کرد؛ مانند آنچه در روش‌های دیگر پرداخت گاهی پیش ‌می‌آید، مبالغی ناخواسته و یا از پیش اعلام نشده را بپردازند. پرداختهای بیت‌کوینی بدون اینکه اطلاعات شخصی کسی به تراکنش پیوست شده باشد، انجام ‌می‌گیرد. به این ترتیب محفاظت شدیدی در برابر سرقت هویت ایجاد شده است. کاربران بیت‌کوینی همچنین ‌می‌توانند با تهیه بک آپ یا نسخه پشتیبان و رمزگذاری، از پولشان محافظت نمایند.

5. شفافیت و بی طرف بودن: تمامی اطلاعات در مورد تأمین پول بیت‌کوین به سادگی روی زنجیره بلاک در دسترس همه هست و ‌می‌توان آن‌را بلافاصله درستی‌آزمایی کرده و از آن‌ها استفاده نمود. هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند پروتکل بیت‌کوین را کنترل و یا دستکاری نماید چون این پروتکل با رمزنگاری، ایمن شده و هسته بیت‌کوین را از نظر شفافیت، بی‌طرفی کامل و قابل پیش‌بینی بودن قابل اعتماد کامل ساخته است.


معایب بیت‌کوین چیست؟


1. میزان پذیرش: بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت‌کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت‌کوین‌ها را ‌می‌پذیرند چرا که مزایای آن را ‌می‌خواهند، اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد تا بتوان از فایده‌های این شبکه بهره جست.

2. ناپایداری: ارزش کلی بیت‌کوین‌های در گردش و تعداد کسب و کارهایی که از بیت‌کوین استفاده ‌می‌کنند، در مقایسه با آنچه که باید باشد، هنوز کم است. بنابراین، رویدادها، معاملات و یا فعالیت‌های تجاری نسبتاً کمی هستند که ‌می‌توانند بر بهای بیت‌کوین اثری چشمگیر داشته باشند. به لحاظ نظری این ناپایداری، در صورت رشد بازارها و تکنولوژی بیت‌کوین، کاهش خواهد یافت. پیش از این، جهان هرگز چنین ارز نوپدیدی را به خود ندیده بود، بنابراین تصور اینکه بیت‌کوین چگونه این راه را به پایان خواهد برد، واقعاً دشوار (و هیجان برانگیز) است.

3. در حال توسعه بودن: نرم افزار بیت‌کوین هنوز نسخه بتاست و ویژگی‌های ناقص بسیاری دارد که بطور فعال در دست توسعه است. ابزارها، ویژگی‌ها و سرویس‌های جدید در حال توسعه یافتن هستند تا بیت‌کوین را امن‌تر و برای توده مردم دسترس‌پذیرتر بسازند. بیشتر کسب و کارهای بیت‌کوینی نوپا بوده و هنوز تحت پوشش بیمه نیستند. بطور کلی، فرایند بلوغ بیت‌کوین هنوز در جریان است.

منبع: Coinreport.net

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اثبات کار یا PoW چیست؟

اثبات کار یا PoW چیست؟

اثبات کار (Proof-of-Work) یا PoW الگوریتم اصلی اجماع در یک شبکه بلاک‌چین است. در بلاک‌چین، این الگوریتم برای تأیید تراکنش‌ها و تولید بلاک‌های جدید روی زنجیره، استفاده می‌شود. با Po...

ادامه مطلب ...
چرا سهم بیت‌کوین از بازار مسأله مهمی است؟

چرا سهم بیت‌کوین از بازار مسأله مهمی است؟

این معیاری از اعتقادی است که مردم به این بازار دارند. برتری سهم بیت‌کوین از بازار یا Bitcoin Dominance، درصدی از سرمایه کل بازار کریپتوکارنسی است که برای بیت‌کوین محاسبه می‌شود و ب...

ادامه مطلب ...
قیمت بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال چطور محاسبه می‌شود؟

قیمت بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال چطور محاسبه می‌شود؟

برخلاف دارایی‌هایی‌هایی همچون سهام یا کالاهای مختلف، قیمت بیت‌کوین از روش متفاوتی محاسبه می‌شود. از آنجاییکه بیت‌کوین دارایی غیرمتمرکزی‌ست در هزاران اکسچنج و تعداد بی‌شماری از افرا...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید