بیت‌کوین و مسائل حقوقی

زینب روشندل

430

دوشنبه 6 فروردین 1397

بیت‌کوین و مسائل حقوقی

کد خبر: 10059


1- آیا بیت کوین غیرقانونی است؟


قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم، سوالی را از شما می‌پرسیم: «آیا استفاده از ریال قانونی است؟» حتماً جواب شما به این سوال، «بله» است. اما اگر از ریال برای خرید مواد مخدر استفاده کنید چطور؟ اگه با استفاده از ریال، تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور یا فردی را نقض کنید چطور؟

پاسخ به سوال اول که آیا بیت‌کوین قانونی است یا خیر، پاسخی مشابه خواهد داشت. اما در ارتباط با بیت کوین مسائل دیگری نیز وجود دارد که موضوع را کمی پیچیده‌تر می‌نماید. بیت کوین یک “ارز رمزپایه” است. به این معنی که هیچ کشور، شرکت یا فردی نمی‌تواند در تولید و حذف و کنترل آن مستقیماً دخالت کند. اگر استفاده از ریال ممنوع بود، ریال‌ها از بازار حذف می‌گردید، اما اگر بیت‌کوین ممنوع باشد، چگونه رمزهای کامپیوتری و بدون وجود پشتوانه فیزیکی حذف می‌شود؟

تا جایی که ما می‌دانیم، دربیشتر محاکم قضایی، از نظر قانون بیت‌کوین غیرقانونی نیست. اما بعضی ازدستگاه‌های قضایی (مانندکشورهای آرژانتین و روسیه) ارزهای خارجی را بشدت محدود و یا ممنوع کرده‌اند. بعضی دیگر از دستگاه‌های قضایی (مانند تایلند) ممکن است صدورگواهینامه برای بعضی موجودیت‌های خاص، مثلاً صرافی‌های بیت‌کوینی را محدود کرده باشند.

 

آیا بیت کوین قانونی است؟

 

در ایران هنوز نمی‌توان گفت که بیت‌کوین قانونی است یا خیر. در واقع مسئولان هنوز تصمیمی درباره آن اتخاذ نکرده‌اند. مانند استفاده از VPN که هنوز معلوم نیست قانونی است یا غیرقانونی. اما در مواردی برخی مسئولین به آن اشاره‌هایی داشته‌اند.

سعید مهدیون معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی درباره مواجهه و برخورد قانون‌مند با این پدیده و بهره‌گیری از مزایای آن و بررسی سناریوهایی در جلسات کمیسیون عالی تنظیم مقررات خبر داد. همچنین به موازات آن کمیسیون  عالی امنیت مرکز ملی فضای مجازی نیز به بررسی ابعاد امنیتی آن پرداخته است که در چند ماه آینده نتیجه آن اعلام می‌گردد.

وی در پاسخ به فعالیت برخی صرافی‌ها که بیت‌کوین را به پول فیزیکی تبدیل می‌کنند، گفت: برداشت از سکوت قانون می‌تواند متفاوت باشد و این موضوع بلامانع می‌باشد.

و بعنوان آخرید رویداد در این حوزه، دهم اسفند ماه ۹۶، برای اولین بار، «کنفرانس ملی رگولاتوری بلاکچین و رمزارزها» در سالن خواجه نصیر مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران؛ با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان برگزار شد.

 

اولین کنفرانس و مسابقه مقاله نویسی رگولاتوری بلاک چین و رمزارزها


2- آیا بیت‌کوین برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی قابل استفاده است؟


بیت‌کوین مانند هر پول دیگری می‌تواند برای اهداف قانونی و غیرقانونی مختلف استفاده شود. اما بیت‌کوین با نوآوری‌های زیادی که در سیستم پرداخت آورده است، توانسته است از سیستم بانکی و کارت‌های اعتباری ایمن‌تر باشد. مثلاً بیت‌کوین‌ها کاملا غیر قابل جعل هستند. کاربران بر پرداخت‌های خود کنترل کامل دارند و کلاهبرداری‌هایی که از طریق دریافت مبالغ تأیید نشده در کارت‌های اعتباری انجام می‌شود، در سیستم بیت‌کوین معنایی ندارد. همچنین تراکنش‌های بیت‌کوین برگشت ناپذیرند. به این معنا که فقط شخص دریافت‌کننده می‌تواند مبلغ را برگشت دهد، بنابراین باید مراقب باشید بیت‌کوین را فقط برای افرادی که برایتان احراز هویت شده‌اند بفرستید. بیت‌کوین اشتباه تایپی را تشخیص می‌دهد و معمولاً نمی‌توانید به آدرس اشتباه بیت ارسال کنید. بیت‌کوین با استفاده از مکانیسم‌های مفید و قوی مانند بک‌آپ، رمزنگاری و امضای چندگانه، در برابر دزدی و گم شدن بسیار ایمن شده است.

با این حال نگرانی‌هایی مبنی بر استفاده مجرمین از بیت‌کوین وجود دارد. ناشناس بودن معاملات منجر به سوء استفاده‌هایی از این سیستم شده است. مثلا مردم در سراسر جهان می‌توانند در سایت‌های قماربازی، فروش اسلحه و مواد مخدر و ... با بیت‌کوین خرید کنند. هر فعالیت غیرقانونی، آنارشیستی و هرج‌و‌مرج طلبانه توسط بیت‌کوین قابل انجام است. همچنین ویژگی ناشناس بودم منجر به فرار مالیاتی برخی مردم شده است. شما می‌توانید میلیاردها دلار در کیف پول دیجیتال خود دور از دید دولت و سازمان‌های مالیاتی ذخیره کنید. به همین دلیل دولت‌ها با این معاملات اینترنتی پشت پرده بشدت مخالفند.

 

آیا می توان از بیت کوین برای موارد غیرقانونی استفاده کرد؟

 

درنهایت با وجود این مسائل قانونی و اخلاقی بیت‌کوین همچنان به کار خود ادامه می‌دهد، زیرا بطور کلی پیشرفت‌های مهمی مثل اینترنت در ابتدای ظهورشان بسیار بحث‌برانگیز هستند.


3- آیا بیت‌کوین می‌تواند تابع قوانین و مقررات باشد؟


پروتکل بیت‌کوین به خودی خود، بدون همکاری تقریباً تمامی کاربرانش قابل تغییر نیست و تلاش برای اختصاص امتیازهای ویژه به یک مرجع در قوانین شبکه جهانی بیت‌کوین، ناشدنی است. برای این امر هر سازمان ثروتمندی می‌بایست برای سخت‌افزار استخراج طوری سرمایه‌گذاری کند تا حداقل نیمی از قدرت محاسباتی شبکه را در کنترل خود درآورد و بتواند آخرین تراکنش‌ها را بلاک کرده یا برگشت دهد. اما هیچ تضمینی نیست که آن‌ها بتوانند این قدرت را حفظ کنند؛ چرا که میزان سرمایه‌گذاریش باید بیشتر از تمام استخراج‌کننده‌های دیگر در جهان، باشد.

اما مثل هر ابزار دیگری می‌توان برای بیت‌کوین قوانینی وضع نمود. درست مثل هر ارز دیگر (مانند دلار) از بیت‌کوین می‌توان برای مقاصد مختلفی استفاده کرد؛ قانونی و غیرقانونی. بنابراین بیت‌کوین هیچ فرقی با ابزارهای دیگر ندارد و هر کشوری می‌تواند برای آن قوانین محدودکننده وضع کند و کاربران می‌بایست تابع قوانین آن کشور عمل نمایند. دولت‌هایی که بیت‌کوین را ممنوع می‌کنند، از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و رشد کسب و کارها جلوگیری کرده و آن‌ها را بسوی کشورهای دیگر می‌راند.


4- آیا به بیت‌کوین مالیات تعلق می‌گیرد؟


بیت‌کوین ارز بدون پشتوانه‌‌ای نیست که در دستگاه‌های قضایی بعنوان پول قانونی به حساب آید. اما قوانین مالیاتی زیادی در بعضی دستگاه‌های قضایی وضع شده است که برای بیت‌کوین مشمولیت‌های مالیاتی ایجاد می‌کند.

بسیاری از افراد بیت‌کوین را دارایی معاف از مالیات در نظر می‌گیرند، اما سازمان درآمدهای داخلی آمریکا (IRS) دستورالعملی وضع کرده است که طبق آن مانند هر دارایی دیگری، قوانین عمومی مالیات شامل تراکنش‌های بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌شود.

 

آیا به بیت کوین مالیات تعلق می گیرد؟

 

همچنین سازمان امور درآمدهای داخلی آمریکا (IRS) اعلام کرده است که استخراج بیت‌کوین به این معنی است که شما برای به دست آوردن سرمایه هیچ هزینه‌ای پرداخت نکرده‌اید و اگر آن را ۱۰۰ دلار بفروشید، یعنی ۱۰۰ درصد سود کرده‌اید که این شامل پرداخت مالیات خواهد شد.


بیشتر بخوانید:

تعلل یک ساله بانک مرکزی در ارائه گزارش درباره رمز ارزها/ضوابط ارز دیجیتال تا دو ماه آینده مشخص می‌شود

دستور رئیس‌جمهور برای اتخاذ سیاست جدید درباره ارزهای دیجیتال

آیا سوئیس «بهشت ارزهای دیجیتال» است؟

 

منبع: Bitcoin.org

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
چطور Ethereum mining rig ایجاد کنیم

چطور Ethereum mining rig ایجاد کنیم

در این مقاله سعی داریم نحوه ایجاد ماینینگ ریگ اتریوم را برای شما شرح دهیم.

ادامه مطلب ...
چگونه اتریوم استخراج کنیم؟

چگونه اتریوم استخراج کنیم؟

مشابه سایر رمزارزها برای دستیابی به اتریوم، ماینرها باید مسائل ریاضی پیچیده‌ای را حل کنند. یکی از مسائل جالب در مورد بلاک‌چین‌های باز این است که در حالت تئوری هر شخص می‌تواند از کا...

ادامه مطلب ...
چگونه از کریپتوکارنسی خود محافظت کنیم

چگونه از کریپتوکارنسی خود محافظت کنیم

این مقاله یک راهنمای مفید برای چگونگی محافظت از کریپتوکارنسی‌هاست که اخیراً چانگ پِنگ مدیرعامل اکسچنج بایننس در توئیتر خود به اشتراک گذاشته است.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید