تاثیرات بلاک‌چین بر جامعه علمی

نگار نجیب نیا

225

دوشنبه 28 خرداد 1397

تاثیرات بلاک‌چین بر جامعه علمی

کدخبر:10138

ایجاد عصر جدیدی در تامین هزینه‌های مالی برای پیشبرد تحقیقات علمی

تحقیقات بنیادین علمی برای به نتیجه رسیدن ایجاد محصولات و خدمات نوین به پشتیبانی مالی نیاز دارند. علاوه بر پشتیبانی چشمگیر توسعه‌دهندگان از جایگاه استراتژی‌های مالی‌ بلاک‌چین می‌تواند تبادلات کمیته‌های علمی و جامعه انسانی را تغییر دهد. به عنوان نمونه توکنیزه نمودن دارایی‌های علمی‌ متعلق به موسسات علمی و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی می‌تواند یک روش‌ کارآمد برای کنار گذاشتن سیستم‌های مرسوم باشد.

دارایی‌های علمی به چهارچوب زمانبندی طولانی‌تری برای سرمایه‌گذاری و منابع مالی اولیه قابل ملاحظه‌ای نیازمندند، این دو عامل به طرز چشمگیری تعداد شرکت‌کنندگان را محدود می‌کند. شاید به همین خاطر است که حتی سرمایه‌داران بزرگی که عموما در پروژه‌های مجهول با ریسک بالا سرمایه‌گذاری می‌کنند نیز از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های علمی جدید خودداری می‌کنند.

اما در بلاک‌چین با بهره‌گیری از توکن‌ها می‌توان این مشکل را حل کرد. برای سادگی کار می‌توان این توکن‌ها را در صرافی‌های غیرمتمرکزی که محدودیتی برای ورود سرمایه‌گذاران عامه ندارند، خرید و فروش کرد. همچین می‌توان سطح ریسک را بالاتر برد و با حذف برخی از محدودیت‌ها سرمایه‌گذاران ریز و درشت بیشتری در این زمینه جذب کرد.

از طرف دیگر، باید به خاطر داشت که سرمایه‌گذاری در بازار دارایی‌های دیجیتال قوانین خاص خود را دراد که همین قوانین از هر دو قشر سرمایه‌گذار و کارآفرین حمایت می‌کند. درصورتیکه بتوانیم با حفظ تعادل اینکار را به صورت حرفه‌ای انجام دهیم، علم به جایگزین بی‌بدیلی برای دارایی‌ها تبدیل خواهد شد.

به طور همزمان کمپانی‌هایی همچون sienceroot وpluto پروژه‌های تجربی‌ای برای تحقیقات علمی ایجاد نموده‌اند. Scienceroot در نظر دارد مبلغی معادل 20 میلیون دلار برای داوران و تنظیم‌کنندگان پلت‌فرم خود سرمایه‌گذاری کند.  این پروژه توکن‌های علمی را به اتر تغییر خوهد داد.

از طرفی، طبق نظر کارشناسان، برخی از محققان علمی و کارآفرینان در نظر دارند از تکنولوژی تنها به منظور دلفریب‌تر نمودن پروژه‌های خود استفاده کنند. «جادویی و درخشان» صفتی‌ است که می‌توان برای این پروژه‌ها به کار برد.

به عنوان شاهدی بر این مدعا،‌ موسسه مشاورین Deloitte با همین روش دلفریبی در میان 24.000 نفر شناخته شد. اغلب پروژه‌های مالی بلاک‌چین، در سال 2016 در نرم‌افزار گیت‌هاب ایجاد شده است.

تحقیقات داروئی

یکی از محققان کنترل سلامت در دانشگاه ادینبرگ معتقد است که بلاک‌چین پتانسیل بالایی برای توسعه دانش دارد اما هنوز هم باید تحقیقات گسترده‌ای در زمینه مسائل اخلاقی مرتبط با فناوری های جدید انجام شود.

«چه اتفاقی می‌افتد اگر بیماری به آزمون‌های محاکمه‌ای رضایت دهد، که مرتبا در بلاک‌چین ثبت می‌شوند؟ از آنجاییکه در بلاک‌چین فرآیندها باز است که هرکس می‌تواند به آن اضافه شود و بدترین حالت این است که تحقیقات نامربوط می‌تواند داده‌های جعلی در بلاک‌چین ایجاد نماید.‌ بعد از اضافه شدن اطلاعات جعلی کسی نمی‌تواند آن را تغییر دهد!»

برخی دیگر معتقدند که علی‌الرغم علاقه‌مندی شدید به تکنولوژی‌های جدید، باید برای پیاده‌سازی بلاک‌چین بر روی جنبه‌های مختلف فعالیت‌های علمی رویکردهای متعادل‌تری در نظر گرفته شود، چرا که استفاده غیرعقلانی از تکنولوژی می‌تواند همه چیز را برهم بریزد. و بسیازی از محققان معتقداند برای پیاده‌سازی بلاک‌چین در تحقیقات خود باید رویکردهای حساب‌شده‌تری در نظر گرفت.

فناوری بلاک‌چین در مهندسی پویا و اجتماعی

بلاک‌چین می‌تواند دانشمندان را در راستای جلب اعتماد عمومی و ذخیره‌سازی داده‌های مرتبط با فعالیت‌های تحقیقاتی یاری رساند. ایالات متحده، سالیانه بیلیون‌ها دلار صرف تحقیقات می‌کند. به کمک یک شناساگر و تائیدیه‌ای از داده‌های ارسال شده، جامعه علمی می‌تواند ریسک نتایج نامعتبر را به حداقل رسانده و اعتماد عموم را به خود جلب نماید. این امر می‌تواند نتایج گزارش‌هایی را که اجزای شناختی کافی ندارند را به خوبی توانمند سازد. همچنین ثبت غیرمتمرکز می‌تواند افراد را در ردیابی هر مبادله در طول دوره تحقیق یاری رساند.

بلاک‌چین‌های باز همچنین می‌توانند محققان را در امر گردآوری پیوسته داده یاری رسانند. بنابراین افراد عادی نیز می‌توانند به جای مطالعه صرف بر روی برخی از شناساگرها، بیشتر با فرآیندهای علمی همچون نشر و استناد آشنا شوند.    

سالیانه 2/5 میلیون پژوهش علمی بر روی اکتشافات و راه‌حل‌های نوین منتشر می‌شوند. بیش از 2/3 محققان در نظر دارند تحقیقات علمی را مجددا تکرار نمایند، اما شکست می‌خورند. بنابراین، یک خطای تحلیلی ناچیز می‌تواند اساس پژوهش را زیر و رو کند.

به گفته سردبیر مجله پزشکی «The Lancet Richard Horton» نیمی از تحقیقات منتشر شده خطا دارند. طبق نظر برخی از دانشمندان نتایج این تحقیقات به شدت نامعتبر است. او مطمئن است که تجزیه و تحلیل نامعتبر و دخل و تصرف عقیده شخصی در نتایج بدست‌ آمده نقش پررنگی در این ماجرا دارد.

با نگاهی به پژوهش مربوط به سرطان در سال 2012 در می‌یابیم که محققان تلاش کردند 53 تحقیق نامی انجام شده در این راستا را مجددا انجام دهند و تنها موفق به تکرار 6 مورد از آن‌ها شدند!

مالکیت معنوی

حتی همین حالا نیز دانشمندان می‌توانند قبل از انتشار اطلاعاتی تحت عنوان «داده‌های خام» را به اشتراک گذارند. بلاک‌چین پروسه تصدیق، تبدیل و تائید مقالات را با سرعت بیشتر و راحت‌تر انجام می‌دهد و محققان نگرانی‌ای در مورد حفظ قوانین کپی‌رایت نخواهند داشت.

ثبت غیرمتمرکز می‌تواند فاز تحقیق را متحول کند. به جای اینکه بعد از انتشار مقاله علمی تنها به یک مجموعه داده ساده دسترسی داشته باشیم، محققان می‌توانند پس از گردآوری مستقیما آن را دانلود نمایند. می‌توانید برچسب زمانی آن را به اسم خودتان ثبت کنید، از این طریق از دزدیده شدن آن توسط دیگران جلوگیری کنید و تمام اختلالات احتمالی مربوط به کپی رایت آن را کنترل کنید.

پس استفاده از بلاک‌چین یک قدم رو به جلوی بزرگ برای سیستم فعلی برای انتشار مقالات علمی خواهد بود. حتی همین حالا هم پروژه‌های علمی به ارزیابی تخصصی نیاز دارند. با این روش بازرسان پس از بازخوانی می‌توانند پیشنهادات و توصیه‌های خود را اعلام کنند.

بعلاوه، بعد از شناخت بلاک‌چین به عنوان ابزاری مناسب برای تائید داده ها در آینده، افراد آکادمیک می‌توانند حتی ناشران برجسته‌ای را که به عنوان واسطه عمل می‌کنند را نیز پشت سر گذاشته و مقالات خود را به طور مستقیم چاپ کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا بلاک‌چین می‌تواند صد در صد به بالابردن شفاف‌سازی در جامعه اداری و رهایی آن از خطوط قرمز وضع شده کمک کند یا خیر. چیزی که واضح است این است که علم یکی از جنبه‌های غیرمتمرکزسازی است و رمزارزها می‌توانند به خوبی در راستای توسعه آن قدم بردارند.

منبع:decenter.org

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
همه چیز در مورد کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین

همه چیز در مورد کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین

​​​​​​​آیا تاکنون شده یک تراکنش بیت‌کوین را انجام داده باشید و رسیدن بیت‌کوین به مقصد ساعت‌ها طول بکشد؟ شاید برایتان سوال پیش بیاید، چه چیزی باعث می‌شود تراکنش‌های بیت‌کوین با تاخی...

ادامه مطلب ...
فورک (Fork) چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

فورک (Fork) چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

گاهی اوقات، کاربران ارزهای دیجیتال، نوسانات قیمت شدیدی را مشاهده می‌کنند که مربوط به یک پدیده به نام فورک (fork) است. در این مقاله علت‌های این رویداد و تاثیرات بالقوه آن را بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب ...
اثبات کار یا PoW چیست؟

اثبات کار یا PoW چیست؟

اثبات کار (Proof-of-Work) یا PoW الگوریتم اصلی اجماع در یک شبکه بلاک‌چین است. در بلاک‌چین، این الگوریتم برای تأیید تراکنش‌ها و تولید بلاک‌های جدید روی زنجیره، استفاده می‌شود. با Po...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید