پیاده سازی بلاک‌چین بر روی همه چیز

نگار نجیب نیا

757

پنج شنبه 9 فروردین 1397

پیاده سازی بلاک‌چین بر روی همه چیز

کدخبر:10057

تکنولوژی‌ بلاک‌چین با ‌‌‌بیت‌کوین معرفی شد اما به مرور زمان از بیت‌کوین پیشی گرفت و در حال حاضر گره از مسائل زیادی باز کرد.

جهان آینده با بلاک‌چین همراه خواهد بود.

در حال حاضر ما در دنیای پرسروصدای ارزهای دیجیتال و تکنولوژی‌های زیربنایی آن‌ها همچون ‌‌‌بلاک‌چین زندگی می‌کنیم. در عصر جدید این فناوری‌های نوظهور عظیم‌ترین و بنیادی‌ترین تغییرات زندگی ما را دربر‌‌‌خواهند گرفت.

این تغییرات نمی‌توانند یک شبه شما را میلیاردر کنند. اما سبک و سیاق درآمدزایی را تغییر خواهند داد.

بلاک‌چین می تواند در نقل و انتقال املاک و مستغلات، مدیریت محموله‌‌ها در کشتی‌‌های حمل و نقل، ردیابی مواد منفجره، تضمین ایمنی مواد غذایی و هزاران عرصه مشابه دیگر وارد شود.

به عنوان مثال به کمک ‌‌‌بلاک‌چین ‌‌می‌توان تاریخچه یک سنگ الماس را ازمعدن تا جواهر فروشی مقصد ردیابی کرد.

‌‌‌بلاک‌چین چیست؟ یک بانک داده ایمن است که در چندین کامپیوتر به اشتراک گذاشته می شود. به محض شکل‌گیری یک معادله، «‌‌‌بلاک‌چین» یک رکورد پایدار از آن ایجاد ‌‌می‌کند. در این بانک داده تمام افراد رکوردهای مشابهی از تمام مبادلات دارند، بنابراین دستکاری یک نمونه بی‌فایده است.

سپرده امن ‌‌‌بلاک‌چین

«کریپتو» معرف واژه «کریپتوگرافی» است که تبادلی ایمن برای دو طرف مبادله به ارمغان می‌آورد.

تکنولوژی ‌‌‌بلاک‌چین ‌‌می‌تواند به منظور ذخیره‌سازی و انتقال مالکیت کالاها و رصد نمودن آن در زنجیره تامین به کار گرفته شود. افراد فعال در زمینه کسب‌و‌کار امیدوارند داده‌‌های ‌‌‌بلاک‌چین بتواند با حذف کاغذبازی‌‌های اداری روند مبادلات را سرعت ببخشد.

کلیت کار در بلاک‌چین به این صورت است که:

تما‌‌می‌اعضا یک کپی از داده‌‌های به اشتراک گذاری شده دارند. زمانیکه یکی از اعضا ‌‌بخواهد دارایی خود را به شخص دیگری انتقال دهد، یک «بلاک» برای تبادل ایجاد ‌‌می‌شود.

بلاک‌‌ها بین گروهایی که به صورت خصوصی رمزنگاری شده اند به اشتراک گذاشته ‌‌می‌شوند. شبکه، بلاک را به کمک امضای دیجیتالی که به یک امضای عمو‌‌می ‌لینک شده است، شناسایی ‌‌می‌کند.

بلاک جدید پس از تائید به بانک داده سایر اعضا اضافه ‌‌می‌شود.

معادلات ریاضی پیچیده از تداخل کپی‌‌ها در بانک داده افراد جلوگیری ‌‌می‌کنند.

در رابطه با ‌‌‌بلاک‌چین باید سه عامل را در نظر داشت:

اول: ‌‌‌بلاک‌چین واقعا برای معاملاتی که به اعتماد و رکورد دائمی ‌نیاز دارند مناسب است.

دوم: عموما در ‌‌‌بلاک‌چین نیاز است چندین شخص با یکدیگر همکاری کنند.

و دلیل سوم اینکه: ‌‌‌بلاک‌چین با ارزهای مجازی معرفی شده است و ‌‌می‌تواند با جذب سرمایه به توسعه مجموعه کمک کند.

زمانیکه کمپانی‌‌هایی با نگرش «اگر چیزی شکست خورد، برای اصلاح آن زمان صرف نکن» نقاط ضعف بلاک‌چین را می بینند به سمت پروسه‌‌های اداری خود رو ‌‌می‌آورند و سیستم‌‌های IT نیز درصدد بروزرسانی سیستم‌‌ها بر ‌‌می‌آید.

در این راستا، ‌‌‌بلاک‌چین برگ برنده «the cloud» را رو ‌‌می‌کند. معترضان معتقدند که the cloud تنها کامپیوتر فرد دیگریست که برای بسیاری از صنایع پروسه‌‌های تجاری انجام ‌‌می‌دهد یا روش جدیدی برای شارژ خدمات و بازدارنده‌‌های مخرب است و در کمپانی‌‌های موجود و اکوسیستم‌‌های حا‌‌می‌تکنولوژی‌‌ها تقسیمات جدیدی ایجاد می‌کند. اما باید در نظر داشت که ‌‌‌بلاک‌چین نیز همین پتانسیل را دارد.

پیاده‌سازی ‌‌‌بلاک‌چین روی همه چیز

در حال حاضر به کمک ‌‌‌بلاک‌چین‌1/1 میلیون آیتم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عظیمی همچون وال‌مارت خرید و فروش ‌‌می‌شوند. ‌‌‌بلاک‌چین امکان ‌‌ردیابی مسیر کالاها از زمان تولید تا قفسه‌‌های فروشگاه را فراهم می‌کند.

 

ردیابی کالاها به کمک بلاک‌چین

   

Maersk یکی از بزرگترین کمپانی‌‌های حمل‌و‌نقل در جهان، از تکنولوژی مشابه IBM برای حمل‌و‌نقل آسان‌‌‌تر و سریعتر کانتینرهای خود بهره ‌‌می‌گیرد.

تکنولوژی‌‌های دیگر نیز از بلاک‌چین برای ردیابی کالاهایی همچون کروگر، نستله، مواد غذایی تایسون و یونیلور و کالاهایی از این قبیل بهره ‌‌می‌گیرند.

 

ردیابی الماس به کمک فناوری بلاک‌چین

 

Everledger کمپانی است که از اپریل 2014 (فروردین ماه 1393) فعالیت خود مبنی بر ثبت تما‌‌می‌الماس‌‌های تائید شده جهان به کمک ‌‌‌بلاک‌چین آغاز نمود. در حال حاضر 2/2 میلیون الماس در این کمپانی ثبت شده است.

این کمپانی ماهیانه 100000 الماس را به مجموعه خود اضافه ‌‌می‌کند.

با ثبت 40 ویژگی مختلف هر سنگ، Everledger ‌‌می‌تواند الماس‌‌های مختلف را از لحظه استخراج تا زمان فروش ردیابی کند. در شبکه ‌‌‌بلاک‌چین Everledger از معدن‌چی گرفته تا خورده فروش یک گره با یک کپی کامل از بانک داده‌‌ را به خود اختصاص ‌‌می‌دهند و با این ترفند تمامی افراد در زنجیره قرار خواهند گرفت.

CartaSense یک کمپانی هشت ساله است که با نصب سنسورهای اینترنت بر روی پالت‌‌های حمل‌و‌نقل، تاخیر در تحویل یا هر گونه آسیب‌ یا نقض در کالاها را تجزیه و تحلیل ‌‌می‌کند. مشتریان CartaSense علاوه بر اسکن اثر انگشت و امضای اسناد مختلف، از بانک داده‌ای استفاده ‌‌می‌کنند که شرکت‌‌های حمل‌و‌نقل با بهره‌گیری از آن‌‌ ‌‌می‌توانند هر مرحله از سفر کالاها یا کانتینرهای حمل‌و‌نقل خود را ردیابی کنند.

کمپانی بزرگ حمل و نقل Kuehne + Nagel یکی از مشتریان CartaSense است.

جایگزینی مقررات با کد

‌‌‌بلاک‌چین ابتدا در کمپانی‌‌ها و دولت‌‌های مرکزی‌ای پیاده شد که به سرعت به سمت تکنولوژی‌‌های جدید درحرکت بودند.

به عنوان مثال دبی اعلام کرد که در نظر دارد تا سال 2020 به کشور پیشرو در زمینه ‌‌‌بلاک‌چین تبدیل شود. این امر ‌‌می‌تواند امور مربوط به املاک و مستقلات را در این کشور تسهیل ببخشد.

از آنجاییکه «قراردادهای هوشمند» در ‌‌‌بلاک‌چین کدها هستند، به خودی خود ‌‌می‌توانند حاوی اطلاعات مربوط به اصلاح یا انتقال باشند. در این راستا، ‌‌‌بلاک‌چین ‌‌می‌تواند به عنوان روشی برای انتقال تعهد اجرا از ماموران دولتی به کامپیوترها به کار گرفته شوند. به عنوان مثال، برای جلوگیری از تقلب، عناوین تنها به حساب‌‌های بخصوصی منتقل ‌‌می‌شوند، یا تنها بعد از اجرای شرطی دیگر وجه در سپرده منتقل می‌شود.

هنوز زود است که بخواهیم در مورد توانایی های ‌‌‌بلاک‌چین، در هر دو عرصه تکنولوژی و پیشرفت، برای مقابله با موانع و مشکلاتی که پیش روی مهندسین نرم افزار قرار دارد اظهار نظر کنیم.

برخی معتقدند ‌‌‌بلاک‌چین بیشتر از انقلابی بودن افزایشی است. و تنها یک اصطلاح بازاریابی است که به سیستم‌‌ها اعمال شده و با بانک‌‌های داده تفاوت چندانی ندارد. (حتی در مورد معنای ‌‌‌بلاک‌چین نیز ‌‌‌تردید وجود دارد، به عنوان مثال کمپانی‌‌هایی همچون CartaSense سیستم‌‌های خود را «تکنولوژی مشابه ‌‌‌بلاک‌چین» نامگذاری ‌‌می‌کنند.)

نکته اینجاست که در صورتیکه تکنولوژی مبهم بلاک‌چین بازخورد داشته باشد، ‌‌می‌تواند به یک تکنولوژی اساسی توانمند برای پیاده‌سازی استانداردهای جدید برای تبادل داده در اینترنت تبدیل شود.

بطور مشخص بلاک‌چین روزی ‌‌می‌تواند تمام موارد از نحوه ارتباط آنلاین تا خرید آنلاین را در پوشش خواهد داد.

منبع: wsj   

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
چرا سهم بیت‌کوین از بازار مسأله مهمی است؟

چرا سهم بیت‌کوین از بازار مسأله مهمی است؟

این معیاری از اعتقادی است که مردم به این بازار دارند. برتری سهم بیت‌کوین از بازار یا Bitcoin Dominance، درصدی از سرمایه کل بازار کریپتوکارنسی است که برای بیت‌کوین محاسبه می‌شود و ب...

ادامه مطلب ...
قیمت بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال چطور محاسبه می‌شود؟

قیمت بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال چطور محاسبه می‌شود؟

برخلاف دارایی‌هایی‌هایی همچون سهام یا کالاهای مختلف، قیمت بیت‌کوین از روش متفاوتی محاسبه می‌شود. از آنجاییکه بیت‌کوین دارایی غیرمتمرکزی‌ست در هزاران اکسچنج و تعداد بی‌شماری از افرا...

ادامه مطلب ...
وبمانی (Webmoney) چیست؟

وبمانی (Webmoney) چیست؟

شرکت وب‌مانی در نوامبر سال 1998، پس از بحران مالی روسیه در این سال که منجر به افزایش کاربرد دلار آمریکا در روسیه شد، بعنوان یک سیستم انتقال دلار، در این کشور تأسیس شد.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید