آشنایی با کیف پول‌های ارز دیجیتال

نگار نجیب نیا

1581

سه شنبه 25 اردیبهشت 1397

آشنایی با کیف پول‌های ارز دیجیتال

کدخبر:10103

کیف پول ارزهای دیجیتال چیست؟

اگر در نظر دارید از بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال استفاده کنید به یک کیف پول دیجیتال نیاز خواهید داشت. کیف پول ارزهای دیجیتال یک برنامه نرم‌افزاری‌ست که کلیدهای شخصی و عمومی را در خود ذخیره می‌کند و با تعامل با بلاک‌چین‌های متعدد این امکان را به کاربران می‌دهد که بتوانند ارزهای دیجیتال را ارسال و دریافت نمایند و بر موجودی خود نظارت داشته باشند.

این کیف پول‌ها چگونه کار می‌کنند؟

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از کیف پول‌های اختصاصی ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، اما هنوز هم ابهاماتی پیرامون نحوه عملکرد این کیف پول‌ها وجود دارد. برخلاف کیف پول‌های جیبی، کیف پول‌های ارز دیجیتال را ذخیره نمی‌کنند؛ در حقیقت ارزهای دیجیتال در هیچ مکانی ذخیره نمی‌شوند. تنها تمامی مبادلات در یک بلاک‌چین ذخیره می‌شود.

کیف پول‌های ارزهای دیجیتال برنامه‌های نرم‌افزاری‌ای هستند که کلیدهای عمومی و شخصی شما را در خود ذخیره می‌کنند و با بلاک‌چین‌های مختلف تعامل می‌کنند و از این طریق کاربران می‌توانند به موجودی خود نظارت داشته باشند، پول ارسال کنند و عملیات دیگری انجام دهند.

زمانیکه فردی برای شما بیت‌کوین یا ارز دیجیتال دیگری ارسال می‌کند، اساسا قراردادی را امضا می‌کنند که وجه از مالکیت آن‌ فرد خاج شده و به کیف پول شما منتقل شود. برای اینکه بتوانید از ارز ارسال شده استفاده کنید؛ باید کلیدهای شخصی کیف پول شما با آدرس عمومی که وجه به آن ارسال شده است هم‌خوانی داشته باشد. در صورتیکه کلیدهای شخصی و عمومی هم‌خوانی داشته باشند،‌ موجودی کیف پول شما افزایش خواهد یافت. هیچ تبادل فیزیکی‌ای در کار نیست. مبادلات تنها با امضا کردن قراردادها در بلاک‌چین و تغییر موجودی در کیف پول‌های مختلف انجام می‌شود.

انواع کیف پول ارزهای دیجیتال:

کیف پول‌های مختلفی برای ذخیره‌سازی و دسترسی به ارز دیجیتال وجود دارد. در حالت کلی می‌توان کیف پول‌ها را در سه گروه اصلی نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و کاغذی دسته‌بندی کرد. کیف پول نرم‌افزاری می‌تواند دسکتابی، موبایلی یا آنلاین باشد.

کیف‌پول‌های دسکتابی:

کیف‌پول‌هایی هستند که دانلود شده و بر روی کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاب قرار می‌گیرند. تنها از طریق کامپیوتری که دانلود می‌شوند، امکان دستیابی به آن‌ها فراهم هست. کیف‌پول‌های دسکتابی در زمینه ایمنی در سطح بالایی قرار دارند با این وجود اگر کامپیوتر شما هک شود یا مورد حمله بدافزارها قرار بگیرد این امکان وجود دارد که تمام دارایی خود را از دست بدهید.

کیف پول Exodus نمونه‌ای از کیف پول‌های دسکتابی‌ست.

کیف‌پول آنلاین:

کیف‌پول‌های آنلاین بر روی ابرها ایجاد می‌شوند و امکان دسترسی به آن‌ها از هر کامپیوتری و در هر مکانی وجود دارد. با اینکه دسترسی به آن‌ها راحت‌تر است، کیف‌پول‌های آنلاین کلیدهای شخصی شما را ذخیره می‌کنند و توسط شخص سومی که به ایمنی آن‌ها در برابر هک‌ شدن و سرقت نظارت دارد، کنترل می‌شوند.

Coinpayments یکی از قوی‌ترین و معتبرترین کیف پول‌های آنلاین است.

کیف‌پول موبایلی:

این دسته از کیف‌پول‌ها به کمک اپلیکیشنی بر روی تلفن همراه شما اجرا می‌شوند و از این لحاظ که می‌توان در هر مکانی از جمله خرید از فروشگاه‌‌های متنوع به کار گرفته شوند، بسیار کارآمد هستند. از آنجاییکه کیف‌پول‌های موبایلی فضای محدودی را در تلفن همراه شما اشغال می‌کنند، عمدتا کوچکترند و کار‌کردن با آن‌ها از کیف‌پول‌های دسکتابی راحت‌تر است.

یکی محبوب‌ترین کیف پول‌های آنلاین کیف پول Jaxx است.

کیف‌پول‌های سخت‌افزاری:

این قسم از کیف‌پول‌ها با کیف‌پول‌های نرم‌افزاری تفاوت دارند؛ نحوه عملکرد آن‌ها به این صورت است که کلیدهای شخصی کاربران را در یک تجهیز سخت‌افزاری مشابه USB ذخیره می‌کنند. با اینکه کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مبادلات آنلاین را انجام می‌دهند،‌ اطلاعات به صورت آفلاین در آن‌ها ذخیره می‌شود و این امر ایمنی را به شدت بالا می‌برد. بسته به اینکه چه نوع کیف‌پول‌های سخت‌افزاری انتخاب کنید،‌ تجهیز شما می‌تواند با ساختار بسیاری از اینترفیس‌های اینترنتی کار کنند و از ارزهای مجازی مختلفی پشتیبانی نماید. کارکردن با آن‌ها بسیار ساده است و روند انجام مبادلات را به شدت ساده می‌کنند؛ تنها کافیست تجهیز خود را به کامپیوتر یا هر دستگاهی که به اینترنتی متصل است وصل کنید، پین کد را وارد نمایید، ارز مورد نظر خود را ارسال و گزینه تائید را فشار دهید. کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مبادلات را راحت‌تر می‌کنند. همچنین دارایی شما در عین آنلاین بودن ایمن است.

اگر بخواهیم به نمونه‌های پرکاربر کیف پول‌های سخت‌افزاری اشاره کنیم Ledger Nano S، KeepKey و Trezor در صدر قرار دارند.

کیف پول کاغذی:

کار کردن با کیف پول‌های کاغذی راحت است و سطح ایمنی بالایی برای کاربر تامین می‌کنند. از آنجاییکه کیف پول‌های کاغذی می‌توانند به راحتی به یک کپی فیزیکی از کلید شخصی یا عمومی شما مرتبط شوند، همچنین می‌توانند به یک نرم‌افزاری که برای ایجاد جفت کلیدها به کار می‌رود، مرتبط شود؛ استفاده از یک کیف پول کاغذی یک قدم رو به جلوست. انتقال بیت‌کوین یا هر ارز دیگر به کیف پول کاغذی به کمک آدرس عمومی که بر روی کیف پول کاغذی قرار دارد انجام می‌شود. همینطور اگر در نظر داشته باشید ارز خود را انتقال دهید،‌ تنها کاری که باید انجام دهید این است که دارایی خود را از کیف پول کاغذی به کیف پول نرم‌افزاری انتقال دهید. این پروسه را می‌توان با وارد کردن کلید شخصی شما یا با اسکن QR کد روی کیف پول کاغذی انجام داد.

کیف پول‌های کاغذی به کمک نرم‌افزارهای خاص مربوط به رمزگذاری ایجاد می‌شوند. یکی از مراجع رمزگذاری برای ایجاد این کیف پول‌ها سایت github.com است.

نکته اول: کیف پول کاملی که بلاک‌چین کامل یک کوین را دانلود می‌کند، کیف پول «full node» نامیده می‌شود. این کیف پول‌ها فضای زیادی می‌گیرند و از آنجاییکه باید کل بلاک‌چین را دانلود کرده آپدیت نگه دارند، انرژی بالایی می‌برند. بیت‌کوین کور،‌ لیت‌کوین کور و کیف پول اتریوم نمونه‌هایی از کیف پول‌های « full node» هستند.

نکته دوم: اگر از کیف پول‌های آنلاین استفاده می‌کنید، ممکن است ناچار باشید برای انجام مبادلات روزانه از چندین مرورگر استفاده کنید به همین خاطر باید به شدت مراقب بدافزارها باشید و تمهیدات لازم را برای مقابله با آن‌ها در نظر بگیرید.

نکته سوم: اصطلاح « hot wallet» برای کیف پول‌هایی که به اینترنت متصل‌اند و اصطلاح « cold wallet» برای کیف پول‌هایی که به اینترنت متصل نیستند (به عنوان مثال کیف پول سخت‌افزاری که جدا شده و به صورت ایمن کار می‌کند) به کار می‌رود.

وجوهی که می‌خواهید خرج کنید باید در کیف پول «گرم» ذخیره شوند، اما وجوهی که در نظر دارید برای بلند مدت ذخیره نمایید بهتر است در کیف پول «سرد» و یک کیف پول آفلاین جانمایی شود. بنابراین اگر کیف پول «گرم» دارید، دارایی شما در معرض خطر بدافزارها یا سرقت هکرها قرار دارد به همین خاطر لازم است اطمینان حاصل کنید که لایه‌های حفاظتی لازم را ایجاد کرده‌ باشید.

آیا کیف پول‌های ارزمجازی ایمن هستند؟

درجه امنیت کیف پول‌ها متفاوت است. درجه ایمنی به عواملی از جمله نوع کیف پول (دسکتابی،‌ موبایلی، آنلاین،‌ کاغذی، سخت‌افزاری) و ارائه‌دهندگان آن بستگی دارد. استفاده از کیف پول آنلاین نسبت به کیف پول آفلاین پرخطر‌تر است. کیف پول‌های آنلاین می‌توانند در معرض هک شدن قرار بگیرند، که این مشکل برای کیف پول‌های سخت‌افزاری وجود ندارد.

با وجود تمامی این خطرات برای کیف پول‌های آنلاین، هنگام استفاده از هر کیف پول باید تمهیدات ایمنی لازم در نظر گرفته شود.

همچنین در نظر داشته باشید که فرقی نمی‌کند از چه کیف پولی استفاده کنید، ‌اگر کلید شخصی خود را از به نحوی فراموش کنید یا از دست بدهید دیگر به دارایی خود دسترسی نخواهید داشت. همچنین اگر کیف پول شما هک شود یا پولی را برای شخص متقلبی ارسال کنید، دارایی شما قابل استرداد نیست. به همین خاطر باید کاملا دقت عمل کافی را داشته باشید!

بک‌آپ گرفتن از کیف پول:

تنها مقدار اندکی از ارزمجازی خود را برای استفاده روزمره خود را برای استفاده آنلاین در کامپیوتر یا موبایل خود ذخیره کنید. چرا که ذخیره‌سازی مقادیر بالای دارایی در محیط‌های پرخطر اینچنینی می‌تواند به شدت دارایی شما را در معرض خطر قرار دهد. پس بهتر است از گزینه‌های مناسب برای ذخیره‌سازی و بک‌آپ همچون لدجر نانو یا کیف پول‌های کاغذی بهره بگیرید.

برورزرسانی نرم‌افزار:

دقت داشته باشید که نرم‌افزاری که استفاده می‌کنید همیشه آپدیت باشد. چرا که همواره ایمن‌ترین نسخه نرم‌افزار نسخه آپدیت شده آن است.

لایه‌های ایمنی اضافی‌ ایجاد کنید:

هرچه لایه‌های ایمنی بیشتر باشد بهتر است. انتخاب گذرواژه طولانی و پیچیده و کسب اطمینان از اینکه هرگونه پرداختی به یک گذرواژه جداگانه نیاز دارد شروع خوبی‌ست. از کیف پول‌های مطرح که لایه‌های ایمنی اضافی مثل سیستم‌های تائید دو عاملی و پین‌کدهای اضافی تعریف کرده‌اند، استفاده کنید. همچنین خوب است کیف پولی در نظر بگیرید که معاملات دوگانه Armony یا Copay را انجام می‌دهد. یک کیف پول دو امضایی قبل از انجام مبادله به اجازه شخص مورد نظر نیاز دارد.

ولت‌های چند ارزی یا یک ارزی؟

با اینکه بیت‌کوین شناخته‌شده‌ترین ارزدیجیتالی است. هزاران آلت‌کوین مختلف برای خرید و فروش وجود دارد. اگر در نظر دارید ارزهای مختلف را خرید و فروش کنید، می‌توانید از کیف پول‌های چند کاربره که چندین ارزمجازی را قبول می‌کنند، استفاده کنید.  

آیا باید برای انجام تراکنش‌های مختلف هزینه‌ای پرداخت شود؟

هیچ پاسخ صریحی در این رابطه وجود ندارد. در حالت کلی، هزینه انجام مبادلات بخش کوچکی از هزینه‌های جانبی بانک است. گاهی اوقات این هزینه‌ها به ماینرها پرداخت می‌شود، در برخی موارد نیز اصلا نیازی به پرداخت هیچ‌گونه هزینه اضافی نیست. به عنوان مثال برای مبادله‌ای با ساز 226 بایت،‌ مبلغ 18080 ساتوشی یا 12/0 دلار به عنوان هزینه در نظر گرفته می‌شود. در برخی موارد، درصورتیکه نرخ پایینی برای مبادله در نظر بگیرید، مبادله شما از اولویت خارج شده و کندتر انجام می‌شود. با این وجود زمانیکه کیف پولی را انتخاب کردید دیگر نیازی نیست نگران هزینه مبادلات باشید.

بهترین کیف پول ارزدیجیتال کدام است؟

گزینه‌های متعددی برای بهترین بودن کیف پول‌های ارزدیجیتال وجود دارد. اما قبل از انتخاب یک کیف پول حتما باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • آیا در نظر دارید هر روز خرید و فروش انجام دهید، یا تنها می‌خواهید دارایی خود را در جایی ذخیره کنید؟
  • آیا در نظر دارید از چندین ارز استفاده کنید یا یک ارز واحد؟
  • آیا لازم است از هر مکانی به کیف پول خود دسترسی داشته باشید یا دسترسی در یک مکان مثلا در خانه کفایت می‌کند؟

منبع:   cryptocurrencyfacts.com

blockgeeks.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
استخراج بیت‌‌کوین، سودآور اما پرهزینه

استخراج بیت‌‌کوین، سودآور اما پرهزینه

جالب است که بدانید هزینه‌های سرسام‌آور الکتریسته یکی از فاکتورهای اساسی هزینه در استخراج بیت‌کوین است. به همین خاطر دستیابی به مقرون‌بصرفه‌ترین پروسه برای استخراج کوین‌ها همواره یک...

ادامه مطلب ...
آشنایی با کیف پول Jaxx

آشنایی با کیف پول Jaxx

کیف پول ارزدیجیتال Jaxx در سال 2014 توسط آنتونی دییریو، بنیانگذار Ethereum ایجاد شد. Jaxx  یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های ارزهای مجازی‌ست که از 7 ارز مجازی مختلف و بلاک‌چین‌های متنو...

ادامه مطلب ...
مزیت بلاک‌چین نسبت به سوئیفت: افزایش امنیت مبادلات مالی

مزیت بلاک‌چین نسبت به سوئیفت: افزایش امنیت مبادلات مالی

یک کارشناس حوزه بانکداری گفت: فناوری بلاک‌چین با افزایش امنیت، همچنین فرصتی برای ایجاد امنیت بیشتر در تعاملات مالی به حساب می‌آید.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید