آشنایی با شبکه باز تلگرام و توکن‌های Gram

نگار نجیب نیا

397

سه شنبه 1 خرداد 1397

آشنایی با شبکه باز تلگرام و توکن‌های Gram

کدخبر:10112

مدیرعامل تلگرام پاول دورف در نظر دارد بلاک‌چین، شبکه باز تلگرام (Telegram Open Network: TON) و ارزمجازی «گرم (Gram)» را ایجاد نماید؛ با این اوصاف تلگرام دیگر تنها یک پیام‌رسان نخواهد بود، بلکه به سیستم پیشرفته‌ای برای پرداخت تبدیل خواهد شد که می‌تواند با ویزا و مسترکارت به رقابت بپردازد. با وجود اینکه دورف هنوز به صورت رسمی این اطلاعات را تائید نکرده است، بسیاری از کارشناسان درستی آن را تصدیق می‌کنند و سرمایه‌گذاران آماده سرمایه‌گذاری در این پروژه عظیم هستند. در ادامه به اصول اساسی این پروژه، سرویس‌هایی که شامل می‌شود و پتانسیل آن برای تبدیل شدن به یک شبکه اجتماعی فراگیر نگاهی خواهیم انداخت.

آشنایی با شبکه باز تلگرام و Gram:

هدف اصلی تیم تلگرام ایجاد پلت‌فرم بلاک‌چینی با اینترفیس بصری‌ست که تمام افراد بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. برخلاف بیت‌کوین و اتریوم،‌ شبکه باز تلگرام می‌تواند از میلیون‌ها مبادله در ثانیه پشتیبانی کند. کاربران این شبکه ناچار نیستند برای انجام یک مبادله هفته‌ها منتظر بمانند یا برای ارسال لحظه‌ای نرخ تبادل بالایی بپردازند. پرداخت‌ها در شبکه باز تلگرام با سرعت مشابه پرداخت‌های ویزا یا مسترکارت انجام می‌شوند. بعلاوه، پلت‌فرم بر روی الگوریتم Proof-of-Stake اجرا می‌شود که این امر ایمنی پرداخت‌ها را به شدت بالا می‌برد.

خالقان این شبکه ولت‌های سبکی نیز در تلگرام ایجاد خواهند کرد. این ولت‌ها بدون نیاز به دانلود کل بلاک‌چین، می‌توانند بر روی موبایل‌ها فعال شوند و تنها کاربران قادر خواهند بود کلیدهای محرمانه خود را در آن ذخیره نمایند. به کمک خدمات شبکه باز تلگرام کاربران می‌توانند هزینه اپلیکیشن‌ها را با ارزمجازی Gram بپردازند، هویت و IP Addressهای خود را مخفی کنند، از فیلترهای اعمال شده بر روی سایت‌ها عبور کنند (به کمک پروکسی TON) و دامنه آدرس مورد نظر خود را ثبت نمایند (TON WWW).

ارائه دهنده TON معتقد است به زودی هزاران تا میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از Gram استفاده خواهند کرد که با توجه به 180 میلیون مخاطب این پیام‌رسان این چشم‌انداز دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

در حقیقت، تلگرام امیدوار است بتواند جامعه جدیدی ایجاد کند که در آن افراد بتوانند هزینه‌ کالاها و خدمات را با Gram می‌پردازند.

مقایسه شبکه باز تلگرام با اپلیکیشن WeChat:

آینده تلگرام بسیار شبیه به اپلیکیشن نامی Wechat است، این اپلیکیشن سابقا مشابه تلگرام تنها یک پیام‌رسان بود. اما در حال حاضر علاوه بر اینکه یک شبکه اجتماعی‌ست، عملیاتی از قبیل ایجاد بستری برای پرداخت، سایتی برای ارائه خدمات، تامین‌کننده (می‌توانید به کمک آن تاکسی یا وعده غذایی خود را در اپلیکیشن سفارش دهید)، پلت‌فرمی برای کسب‌و‌کار،‌ مترجم و حتی یک قفسه شخصی در خدمات پرداخت را ارائه دهد.

تعداد کاربران WeChat به 1 بیلیون نفر می‌رسد. (این دقیقا همان عددی‌ست که دورف پیش‌بینی می‌کند.) هر نمودار عمومی، پروژه اینترنتی یا کمپانی در چین یک صفحه رسمی در اپلیکیشن دارد. به همین خاطر بیشترین تبلیغات در فضای آن انجام می‌شود.

کاربردهای اپلیکیشین WeChat چنان جامع و فراگیر است که حتی مردم در فروشگاه‌های کوچک نیز به کمک WeChat پرداخت خود را انجام می‌دهند و شاید به همین خاطر است که اکثر مردم چین حتی نمی‌توانند زندگی بدون آن را تصور کنند.

برخلاف دورف، سازندگان WeChat این شانس را نداشتند که تا این حد مشهور باشند؛ به همین خاطر سیستم پرداخت جامع و فراگیر و ابزارهای متنوعی برای یاری‌رساندن به حساب‌های رسمی و ایجاد فروشگاه‌های آنلاینی که پرداخت‌های WeChatای را می‌پذیرند، ایجاد نمودند. با ا این ترفندها WeChat توانست تمامی کسب‌و‌کارها را به فروشگاه‌های موبایلی تبدیل کند.

تیم تلگرام نیز می‌تواند با تکیه بر نقاط قوت خود از جمله سرعت مرکزی، شهرت، کمپانی پیشرفته و راه‌حل‌هایی که برای نویسندگان و حامیان کانال‌ها و فروشندگان ارائه می‌دهد با تمام کمپانی‌های مطرح روسیه از YouTube  گرفته تا Yandex.Market رقابت کند.

رقابت با «ویزا» و «مسترکارت»:

مدیر بخش تکنولوژی ارزمجازی گروه Qiwi معتقد است که تلگرام نمی‌تواند با سیستم‌های مطرح پرداخت روسیه رقابت کند، اما به عنوان نمونه می‌تواند از مبادلات کوچک در کشورهای آفریقایی پشتیبانی کند.

الکساندر چوبار، مدیر مسئول دپارتمان نقل و انتقالات دیجیتالی در بانک VTB معتقد است که تاکنون تلاش‌های بسیاری برای ایجاد ارزمجازی جایگزین صورت گرفته است اما هیچکدام از این تلاش‌ها نتوانسته نظر عموم مردم را به خود جلب کند و موفق نبوده است. رقابت با سیستم‌های بانکی سنتی دشوار است. اما تجربه WeChat چیز دیگری نشان می‌دهد. احتمال اینکه تلگرام بتواند سیستم‌های پرداخت «ویزا» یا «مسترکارت» را به حاشیه براند ناچیز است؛ اما مسلما می‌تواند به خوبی با آن‌ها رقابت کند.

بسیاری از کارشناسان اقتصاد معتقدند که جریان اصلی بازار تلگرام مختص روسیه نیست و خدمات این سیستم پرداختی در کشورهای مختلف در سرتاسر جهان گسترده خواهد شد. شبکه باز تلگرام به احتمال زیاد کمتر از یک سال دیگر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. اما برای جذب سهم قابل توجه از بازار پرداخت‌ها به خود به 5 سال زمان نیاز دارد. تیم تحقیقاتی در نظر دارد امسال پلت‌فرم بلاک‌چین و ولت خود را پیاده سازی کند و یک سال بعد از آن خدمات اولیه TON، پروکسی شبکه باز تلگرام و ذخیره سازی در این شبکه را ارائه دهد.

منبع: decenter.org

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
استخراج ابری بیت‌کوین چیست؟

استخراج ابری بیت‌کوین چیست؟

آیا شما هم از آن دسته افراد هستید که در نظر دارید در زمینه استخراج بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنید؟ از طرفی علاقه‌ای به درگیر نمودن سخت‌افزار خود در این زمینه ندارید؟ استخراج ابری روش ...

ادامه مطلب ...
چگونه اتریوم استخراج کنیم؟

چگونه اتریوم استخراج کنیم؟

مشابه سایر رمزارزها برای دستیابی به اتریوم، ماینرها باید مسائل ریاضی پیچیده‌ای را حل کنند. یکی از مسائل جالب در مورد بلاک‌چین‌های باز این است که در حالت تئوری هر شخص می‌تواند از کا...

ادامه مطلب ...
DAO (سازمان مستقل غیرمتمرکز) چیست؟

DAO (سازمان مستقل غیرمتمرکز) چیست؟

سازمان مستقل غیرمتمرکز یا DAO، یک کسب و کار یا سازمان است که تصمیمات آن بصورت الکترونیکی و توسط یک کد کامپیوتری از پیش نوشته شده یا رأی اعضای آن، اتخاذ می‌گردند.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید