بیت کوین چیست؟

زینب روشندل

3885

یکشنبه 27 اسفند 1396

بیت کوین چیست؟

بیت‌کوین یک ارز رمزی و نظام پرداخت جهانی با کارکردهایی مشابه با پول بی‌پشتوانه است. اما این که بیت‌کوین بعنوان یک پول شناخته شود، باید بصورت حقوقی از سوی دولت‌ها پذیرفته شود، که تاکنون هیچ دولتی آن را بعنوان پول به رسمیت نشناخته است. دولت‌های ایالات متحده آمریکا، آلمان و چین بیت‌کوین را کالا ‌می‌شناسند که ‌می‌تواند بعنوان ابزار پرداخت استفاده شود.

تعریفی دیگر از بیت‌کوین بعنوان نوعی واحد پولی مجازی یاد کرده که از دل اینترنت و توسط کامپیوتر و همچنین تمایل بسیاری از مردم برای استفاده از اشکال تازه تبادل پول، ظهور کرده است.

 

بیت‌کوین چیست؟


برای رفع تمام سردرگمی‌های پیرامون بیت‌کوین، ابتدا باید آن را به دو بخش تقسیم کنیم:

  • از یک طرف شما دارای یک توکن بنام بیت کوین (Bitcoin- the- token) هستید. این توکن در واقع یک قطعه کد کوچک است که که نشان دهنده مالکیت یک مفهوم دیجیتال است - مانند یک نوع IOU مجازی
  • از طرف دیگر شما با پروتکل بیت‌کوین (Bitcoin-the-protocol) مواجه هستید- یک شبکه توزیع‌شده که یک دفتر کل از توازن تمام توکن‌های بیت‌کوین را در خود نگهداری می‌کند.

هردو مورد تحت عنوان بیت‌کوین یاد می‌شوند.


تاریخچه بیت‌کوین


پیدایش بیت‌کوین یک افسانه به حساب ‌می‌آید. در سال 2009 فرد یا گروهی با نام «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده، مشخصات اولین بیت‌کوین و اثبات مفهوم آن را منتشر نمود. ساتوشی بدون فاش کردن هویت خود، پروژه را به سال 2010 موکول کرد و در سال 2011 با انتشار یک ایمیل اعلام کرد که دیگر از بیت‌کوین دست کشیده است.

تا به حال افراد زیادی بعنوان ناکاموتو مطرح شده‌اند که همگی بطور رسمی‌آن را انکار کرده‌اند. معروف‌ترین این موارد یک پیرمرد 64 ساله به نام «دوریان» بود که توسط هفته‌نامه «نیوزویک» بعنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. دوریان بلافاصله این گزارش را انکار کرد و از نیوزویک به دلیل به هم ریختن زندگیش شکایت کرد.

 

ساتوشی ناکاموتو

 

هویت ناشناخته ناکاموتو باعث نگرانی‌های ناموجهی می‌شد که بیشتر آن‌ها ناشی از فهم نادرست طبیعت متن‌باز (Open Source) بیت‌کوین ‌می‌باشد. پروتکل و نرم افزار بیت‌کوین بصورت متن‌باز منتشر شده است. یعنی هر توسعه دهنده‌ای در هر جای جهان ‌می‌تواند کد آن را بازبینی کرده یا آن را تغییر دهد و نسخه مخصوص به خودش را بسازد. امروزه هویت مخترع بیت‌کوین تقریبا مانند هویت مخترع کاغذ است.


تفاوت‌های آن با پول های رایج چیست؟


بیت‌کوین شباهت‌ها و تفاوت‌های فراوانی با واحدهای پولی مرسوم دارد. مهم ترین شباهت آن این است که روز به روز افراد بیشتری از بازرگانان، خرده‌فروشان و اشخاص، بیت‌کوین را بعنوان یک واحد پولی ‌می‌پذیرند. بنابراین از بیت‌کوین می‌توان برای پرداخت‌های الکترونیکی، در صورت توافق طرفین، استفاده کرد. به این معنا که بیت‌کوین همان پول‌های رایج مانند دلار، یورو، ین و ... است که به صورت دیجیتال معامله می‌شوند.

در عین حال بیت‌کوین چندین تفاوت مهم با پول فیات دارد:

 

1. تمرکززدایی

مهم‌ترین ویژگی بیت‌کوین غیرمتمرکز بودن آن است. بدین معنی که هیچ مؤسسه‌ای شبکه بیت‌کوین را کنترل و نظارت نمی‌کند. کد آن توسط گروهی از برنامه‌نویسان بطور داوطلبانه کنترل می‌شود و توسط یک شبکه باز از رایانه‌هایی که به این کار اختصاص داده شده‌اند، در سراسر جهان اجرا می‌شود. این ویژگی بیشتر برای افرادی جذاب است که با کنترل شدن پولشان توسط بانک‌ها یا نهادهای دولتی مخالف هستند.

بیت‌کوین مشکل «دوباره خرج کردن» ارزهای الکترونیکی (یعنی دارایی‌های دیجیتال را به راحتی می‌توان کپی و دوباره استفاده کرد) را با بکارگیری ترکیبی از رمزنگاری و انگیزه‌های اقتصادی، حل کرده است. این عملکرد برای پول‌های فیات الکترونیکی، توسط بانک‌ها انجام می‌شود که به آن سیستم کنترل سنتی گفته می‌شود. با بیت‌کوین، یکپارچگی معاملات توسط یک شبکه توزیع‌شده و باز، که متعلق به هیچ کس نیست، حفظ می‌شود.

 

2. عرضه محدود

ارزهای فیات (دلار، یورو، ین، و غیره) دارای عرضه نامحدود هستند - بانک‌های مرکزی می‌توانند هر زمان که بخواهند آن را صادر کنند و یا می‌توانند ارزش یک ارز را نسبت به دیگر ارزها دستکاری کنند که هزینه آن را دارندگان ارز، بخصوص شهروندان متحمل می‌شوند.

از سوی دیگر، در بیت کوین، عرضه توسط یک الگوریتم اساسی کاملا کنترل می‌شود. در هر ساعت تعداد کمی بیت‌کوین جدید تولید می‌شود و این کار با نرخ کاهنده ادامه می‌یابد تا حداکثر به 21 میلیون بیت برسد. این باعث می‌شود جذابیت بیت‌کوین بیشتر به عنوان یک دارایی باشد - در تئوری، اگر تقاضا رشد کند و عرضه ثابت بماند، ارزش افزایش خواهد یافت.

 

3. نام مستعار

در حالی که در پرداخت الکترونیکی سنتی معمولا (برای مقاصد احراز هویت و رعایت مقررات ضد پولشویی و سایر قوانین) فرستندگان شناسایی می‌شوند، اما کاربران بیت‌کوین بصورت نیمه‌ناشناخته عمل می‌کنند.

از آن جا که هیچ مرکزی برای اعتبارسنجی وجود ندارد، کاربران مجبور نیستند در حین تراکنش، برای کاربر دیگر احراز هویت نمایند. در عمل هر کاربر بر اساس آدرس کیف پول خود شناسایی می شود. در این صورت با کمی تلاش، تراکنش‌ها قابل ردیابی هستند. همچنین الزامات قانونی، در صورت نیاز، روش‌هایی را برای احراز هویت کاربران ارائه داده است.

علاوه بر این، مطابق قانون لازم است اغلب تراکنش‌ها هویت مشتریان خود را قبل از این که به آن‌ها اجازه خرید یا فروش بدهند، احراز کنند؛ این هم روشی دیگر برای ردیابی مصرف بیت‌کوین است. از آن جا که شبکه شفاف است، پیشرفت یک تراکنش خاص برای همه کاربران قابل مشاهده است.

این ویژگی باعث می‌شود که بیت‌کوین ارز مناسبی برای جنایت، تروریسم و پولشویی نباشد.

 

4. غیر قابل تغییر بودن

بر خلاف معاملات الکترونیکی پول‌های فیات، معاملات بیت کوین غیر قابل برگشت هستند. این به این دلیل است که هیچ «داور» مرکزی وجود ندارد که بتواند تصمیم بگیرد که پول برگشت داده شود. اگر یک تراکنش در شبکه ثبت شده باشد و بیش از یک ساعت گذشته باشد، تغییر غیرممکن است.

این ویژگی در عین حال که می‌تواند نگران‌کننده باشد، به این معناست که هیچ تراکنشی در شبکه نمی‌تواند مود سوء استفاده قرار بگیرد.

 

5. تقسیم‌پذیری

کوچکترین واحد بیت‌کوین ساتوشی که یک صد میلیونیوم بیت‌کوین (0.00000001) است، نامیده می‌شود. یک ساتوشی به قیمت امروز حدود صد سنت است. بنابراین، در این شبکه میکروتراکنش‌ها قابل انجام هستند که در پول الکترونیکی سنتی قابل انجام نیست.

 

مقایسه پول فیات و ارز دیجیتالبیشتر بخوانید :

بلاک‌چین چیست؟
چگونه بیت‌کوین بخریم؟
والت‌های بیت‌کوین


منبع: Coindesk.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
چه نوع کیف‌پول‌هایی برای ذخیره ارز دیجیتال مناسب‌تر است؟

چه نوع کیف‌پول‌هایی برای ذخیره ارز دیجیتال مناسب‌تر است؟

در این مقاله، کیف‌پول‌های Custodial و non-custodial را بررسی کرده و مشخص می‌کنیم که کدام یک از آن‌ها برای امنیت و تجربه کاربری شما بهتر هستند.

ادامه مطلب ...
آشنایی با استارت‌آپ مونورتو

آشنایی با استارت‌آپ مونورتو

یکی از بزرگترین مشکلات شبکه اجتماعی کنونی این است که در آن افراد به اندازه تلاشی که برای ایجاد محتوا می‌کنند پاداش نمی‌گیرند. به بیان دیگر در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی همچون اینست...

ادامه مطلب ...
شاخص misery روند قیمت‌ بیت‌کوین را پیش بینی می کند

شاخص misery روند قیمت‌ بیت‌کوین را پیش بینی می کند

یکی از تحلیلگران وال استریت ادعا می‌کند شاخص جدیدی ایجاد کرده که به شما ‌‌می‌گوید چه زمانی ‌‌‌بیت‌کوین بخرید!

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید