"دوباره خرج کردن" بیت کوین چیست؟

زینب روشندل

440

سه شنبه 4 اردیبهشت 1397

"دوباره خرج کردن" بیت کوین چیست؟

کدخبر: 10087

توسعه‌دهندگان، رمزنگاران و گروه‌های مختلفی از مردم در اوایل دهه 1990 در تلاش بودند تا "مشکل دوباره خرج کردن" را - که به پول نقد دیجیتالی یا الکترونیکی مربوط بود- حل کنند. بعنوان راه حل این مشکل بزرگ، هسته بیت کوین (Bitcoin Core) به دنیا معرفی شد.

رمزارزهایی مثل هسته بیت کوین، در واقع دقیقاً نوعی فایل دیجیتال هستند. فرض کنید شما یک فایل دیجیتالی را در کامپیوتر خود ذخیره کرده‌اید. شما می‌توانید به راحتی این فایل را از محل A کپی کنید و برای دوستتان بفرستید و او نیز در محل B آن را ذخیره می‌کند. هیچ چیز مانع این نیست که چندین بار این فایل را کپی کنید و با افراد متعددی به اشتراک بگذارید. این قانون برای ارزهای دیجیتال هم صادق است، اما با یک تفاوت مهم: اطمینان داریم که فایل‌ها را نمی‌توان تکرار کرد، بنابراین پول هم نمی‌تواند کپی شود. اگر پول دیجیتال امکان کپی شدن داشته باشد، بی ارزش می‌شود. این مشکل دوباره خرج کردن است، و بیت کوین که توسط ساتوشی ناکاموتو توسعه داده شد، اولین پروتکلی است که این مشکل را حل کرد.

هسته بیت کوین به دلیل کارمزد و زمان تراکنش بالاتر، کمتر بعنوان پول قابل استفاده است. در واقع تیم هسته بیت کوین علاقه دارد که این کارمزدها را بالا نگه دارد، زیرا آن‌ها بیت کوین را یک "ذخیره ارزش" می‌دانند و نه چیزی که بصورت روزانه مبادله می‌شود. بر خلاف آن، کارمزدهای تراکنش‌های بیت‌کوین‌کش (BCH) تنها چند پنی هزینه دارد و تراکنش‌ها می‌توانند بدون هیچ تأییدی، معتبر شوند. این حقایق بیت‌کوین‌کش را یک رمزارز ایده‌آل برای ارسال و دریافت پول در هر جای جهان، ساخته است.

مشکل دوباره خرج کردن در بیت کوین، عمل دوبار استفاده کردن از بیت کوین‌های مشخص (یا فایل‌های پول) می‌باشد. اگر من یک سیب را یک دلار بخرم، دیگر نمی‌توانم بعداً همان یک دلار را دوباره خرج کنم. اگر می‌توانستم، پول بی ارزش خواهد بود، زیرا هر کس پول نامحدودی دارد و کمیابی آن، که به ارز بها می‌بخشد، از بین می‌رفت. شبکه هسته بیت کوین، با عمل تأیید کردن هر معامله ضبط شده در بلاک چین بیت کوین – که از مکانیزم اثبات کار (PoW: Proof-of-Work) استفاده می‌کند- در برابر دوباره خرج کردن محافظت می‌کند.

بلاک چین که یک دفترکل باز و تغییرناپذیر است، تضمین می‌کند که تراکنش‌ها با ورودی‌های تأیید شده توسط ماینرها، نهایی شده‌اند. این تأییدها، هر بیت کوین را منحصربه‌فرد می‌کند و تراکنش‌های بعدی آن را قانونی می‌سازد. اگر یک تلاش برای تکرار تراکنش انجام شود، عملکردهای مشخص بلاک‌های اصلی تغییر خواهد کرد و به شبکه نشان می‌دهد که این تراکنش تکراری است و پذیرفته نخواهد شد.

زمانی که یک تراکنش تأیید شده است، تقریباً غیرممکن است که دوباره تکرار شود. هر چه یک تراکنش تأییدیه‌های بیشتری داشته باشد، تکرار دوباره آن سخت تر خواهد بود. با حل مشکل دوباره خرج کردن، ارزهای دیجیتال در حال حاضر قابل‌اعتماد هستند. شبکه هسته بیت کوین، سریعاً و مداوماً تغییر می‌کند. برای همراه بودن با آن، لازم است که اخبار را دنبال کنید و با سایر اعضای این جامعه در رابطه با آخرین رویدادها بحث کنید.

منبع: Bitcoin.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
مزایا و معایب بیت‌ کوین

مزایا و معایب بیت‌ کوین

مزایای متعددی وجود دارد که بیت کوین را به یک ارز دیجیتالی بی‌همتا تبدیل می‌سازد. البته، چون هیچ چیز کامل نیست، بیت‌کوین دارای معایبی نیز هست. این معایب و مزایا چه هستند؟

ادامه مطلب ...
بهترین استخرهای استخراج

بهترین استخرهای استخراج

ارزهای مجازی زیادی در بازار جهانی وجود دارند. تکنولوژی دیجیتال لحظه به لحظه در حال ارتقاست و کاربران زیادی برای دستیابی به ارزهای دیجیتال به یک استخر استخراج می‌پیوندند. استخرهای ...

ادامه مطلب ...
آشنایی با کیف پول‌های ارز دیجیتال

آشنایی با کیف پول‌های ارز دیجیتال

اگر در نظر دارید از بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال استفاده کنید به یک کیف پول دیجیتال نیاز خواهید داشت. کیف پول‌های ارز دیجیتالی در گروه‌ها و اقسام مختلف دسته بندی می‌شوند. با آشن...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید