استخراج یا ماینینیگ چیست؟

زینب روشندل

1906

سه شنبه 7 فروردین 1397

استخراج یا ماینینیگ چیست؟

کد خبر: 10061

فرایند ماینینگ یا استخراج بیت‌کوین در واقع مراحلی است که افراد برای حل مسائل ریاضی شبکه این ارزدیجیتال پشت سر می‌گذارند و این شبکه‌ هم به صورت اتوماتیک برای پاداش به افرادی که توانسته‌اند این مسائل را حل کنند، بیت‌کوین اختصاص می‌دهد. توضیحات بیشتر را در این مقاله مطالعه خواهید کرد.

 

آشنایی مختصر با مفهوم و فرآیند استخراج: ماجرای استخراج بیت‌کوین (اینفوگرافی)

 

سه روش اصلی برای به دست آوردن بیت‌کوین وجود دارد:

  • خرید آن‌ها طی مبادله
  • پذیرش آن‌ها در ازای مبادله کالا یا خدمات
  • استخراج بیت‌کوین‌های جدید

استخراج فرآیند اضافه کردن سوابق تراکنش‌ها به دفتر کل عمومی بیت کوین به نام  بلاک‌چین است. توسط بلاک‌چین هر معامله تأیید می‌شود، و هر یک از کاربران شبکه می‌تواند به این دفتر کل دسترسی داشته باشد. همچنین برای تمایز دادن بین معاملات صحیح بیت کوین و تلاش برای خرج کردن دوباره پولی که قبلا در جایی دیگر خرج شده است، استفاده می شود.

استخراج ــ فرآیند نگهداری گزارش‌ها، که با استفاده از قدرت پردازش کامپیوتر انجام ‌‌‌می‌شود.

بلاک‌چین ــ یک دفتر کل عمو‌‌‌می توزیع شده که سوابق هر تراکنش در آن نگهداری می‌شود.

هنگامی که یک بلاک برای یک تراکنش تولید ‌‌‌می‌شود، استخراج کنندگان (Miners) طی فرآیندی آن را در بلاک چین (زنجیره‌ای از بلاک‌‌‌‌ها) قرار می‌دهند. آنها یک فرمول پیچیده ریاضیاتی را به اطلاعات داخل بلاک اعمال ‌‌‌می‌کنند، سپس آن را به فر‌‌‌می کوتاه تر تبدیل ‌‌‌می‌کنند؛ دنباله ای تصادفی از حروف و اعداد به نام «هش».

هش (Hash) ــ دنباله ای منحصر به فرد و با طول ثابت از ارقام تصادفی که از داده‌‌‌‌هایی با هر اندازه ‌‌‌می‌تواند ایجاد شود.

هش تنها شامل اطلاعاتی از بلاک تراکنش‌‌‌‌ها نیست، بلکه بخش‌‌‌‌های دیگری از اطلاعات نیز استفاده ‌‌‌می‌شود. مهم تر از همه، هش بلوک قبلی که در بلاک‌چین ذخیره شده است را نیز شامل ‌‌‌می‌شود.

با این که ساختن یک هش از مجموعه‌ای از داده‌‌‌‌ها کار نسبتاً آسانی است، عملاً غیرممکن است که با نگاه کردن به دنباله هش بتوانید دریابید که چه اطلاعاتی را در بر دارد. علاوه بر این هر هش کاملاً منحصر به فرد است و تغییر تنها یک کاراکتر در یک بلاک بیت کوین، به طور کامل هش را تغییر ‌‌‌می‌دهد.

 

هش چیست؟

 

همانطور که در مثال بالا ‌‌‌می‌بینید، بدون توجه به مقدار داده‌‌‌‌ها به عنوان ورودی، اندازه هش همیشه یکسان است.

به دلیل این ویژگی‌‌‌‌ها، هش بعنوان یک مهروموم دیجیتال عمل ‌‌‌می‌کند. اگر کسی تنها یک بلاک از تراکنش‌‌‌‌ها را دستکاری کند، هش آن و همچنین تمام دنباله‌‌‌‌هایی که در بلاک‌چین وجود دارد، بلافاصله تغییر خواهد کرد. بنابراین هر تلاشی برای تقلب در شبکه بیت کوین، به راحتی توسط هرکسی که از شبکه استفاده ‌‌‌می‌کند شناسایی ‌‌‌می‌شود.


پاداش


اساساً استخراج‌کنندگان (ماینرها) با تأیید کردن هر تراکنش و اطمینان از این که تک تک آنها صحیح است، به جامعه بیت‌کوین خدمت ‌‌‌می‌کنند. آنها با بکارگیری نرم‌افزارهای مخصوصی، بر سر استخراج بلاک‌‌‌‌ها با یکدیگر رقابت ‌‌‌می‌کنند. هر زمان که یک بلاک "مهر و موم" ‌‌‌می‌شود، به این معنی است که یک ماینر با موفقیت یک هش تولید کرده است و در قبال آن پاداش دریافت ‌‌‌می‌کند. در اکتبر سال 2017، به ازای هر بلاک 12.5 بیت کوین پاداش داده ‌‌‌می‌شد، و این مقدار هر 210،000 بلاک، نصف ‌‌‌می‌شود. تعداد کل بیت کوین‌‌‌‌ها محدود است؛ بنابراین هر چه بیت کوین‌‌‌‌های بیشتری استخراج ‌‌‌می‌شود، ارزش هر کدام از آنها افزایش ‌‌‌می‌یابد. در نتیجه با این که تعداد بیت‌کوینی که پاداش داده ‌‌‌می‌شود کمتر ‌‌‌می‌گردد، اما ارزش پاداش ثابت باقی ‌‌‌می‌ماند و یا حتی بیشتر ‌‌‌می‌گردد.

بطور معمول تولید هش از مجموعه داده‌‌‌‌ها، فرآیند بسیار آسانی است که کامپیوترها در این زمینه بسیار کارآمد هستند. از این رو برای جلوگیری از این که در هر ثانیه هزاران تراکنش هش شود و تمام بیت کوین‌‌‌‌های موجود ماین شوند، شبکه بیت کوین بطور عمدی این فرآیند را سخت تر ‌‌‌می‌کند.

 


پیچیدگی


این عمل از طریق "اثبات کار" مخصوصی انجام ‌‌‌می‌شود. اثبات کار سیستمی است که از درخواست‌کننده سرویس، مقداری کار درخواست ‌‌‌می‌شود که معمولاً به معنی پردازش زمان توسط یک کامپیوتر است. تولید یک اثبات کار، فرآیندی تصادفی با احتمال کم است، بنابراین معمولاً برای تولید یک اثبات کار معتبر، مقدار زیادی آزمایش و خطا لازم است. هنگامی که بحث بیت کوین است، هش چیزی است که بعنوان اثبات کار عمل ‌‌‌می‌کند.

اثبات کار ــ یک معیار اقتصادی است که با درخواست کردن مقداری کار از درخواست کننده سرویس، در برابر فعالیت‌‌‌‌های متقلبانه تضمین ‌‌‌می‌دهد.

فرایند استخراج مستلزم داشتن کامپیوترها و سخت افزارهای قدرتمند است. با گسترش شبکه ‌بیت‌کوین فرایند استخراج سخت‌‌تر ‌‌‌می‌شود و نیاز به ابزارهای قوی‌‌تر بیشتر ‌‌‌می‌شود. هرکسی ‌‌‌می‌تواند با CPU و گرافیک قوی کامپیوتر شخصی اش به فرایند استخراج بپردازد، اما اکنون این امر به دلیل گستردگی شبکه‌های امروزی منسوخ شده است. امروزه ماینینگ توسط دستگاه‌های قدرتمند ASIC یا ماینرها انجام ‌‌‌می‌شود. در شکل زیر یک مزرعه استخراج بیت کوین را مشاهده می‌نمایید.

 

مزرعه استخراج بیت کوین

 


مشکلات سر راه استخراج ‌بیت‌کوین


  1. مشکل اول این است که نرخ میزان ‌بیت‌کوین تولیدی در هر روز ثابت است. یعنی با افزایش تعداد ماینرها، تولید آن سخت‌‌تر ‌‌‌می‌شود، و چون تعداد ‌بیت‌کوینی که در یک روز تولید ‌‌‌می‌شود ثابت است و این مقدار بین ماینرها توزیع ‌‌‌می‌شود، طبیعتاً درآمد آن‌ها کاهش ‌‌‌می‌یابد. در واقع استخراج ‌بیت‌کوین یک فرایند رقابتی است و هرچه ماینرها توان پردازشی بیشتری داشته باشند، سهم بیشتری نصیب آن‌ها‌‌ ‌‌‌می‌گردد. 
  2. دومین مشکل مصرف بسیار بالای برق مربوط به استخراج ‌بیت‌کوین‌ها است. بدلیل حجم بسیار بالای پردازش‌ها، میزان مصرف برق توسط سخت افزارهای استخراج بشدت افزایش ‌‌‌می‌یابد، زیرا با گذر زمان روند استخراج سخت‌‌تر و سخت‌‌تر ‌‌‌می‌گردد. بنابراین سوددهی این کار در کشورهایی که مصرف برق پایین‌‌تری دارند، بیشتر است. به همین دلیل بیشتر مزارع استخراج در کشورهایی مثل چین که تعرفه برق مصرفی در آن جا پایین است، ساخته شده‌اند.
  3. مشکل سوم، مسأله تولید گرما و سروصدای زیاد است. تجهیزات سخت‌افزاری استخراج، آلودگی صوتی و حرارتی بالایی تولید ‌‌‌می‌کنند و خنک‌سازی آن‌ها مسأله‌ای جدی ‌‌‌می‌باشد، زیرا اگر محیط خنکی برای این فرآیند ایجاد نشود، خطر آتش‌سوزی بسیار زیاد است.

 

مزرعه استخراج بیت کوین در چین

 

بیشتر بخوانید :

شناسایی 25 اپلیکیشین استخراج در گوگل‌پلی

گزارش نیویورک تایمز از توسعه مزارع استخراج بیت‌کوین در ایران

واردات دستگاه‌هاي استخراج بيت کوين و ارز رمزنگار قانوني شد

 

منبع: Howstuffworks.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
تاثیرات بلاک‌چین بر جامعه علمی

تاثیرات بلاک‌چین بر جامعه علمی

در حال حاضر بلاک‌چین دیدگاه افراد نسبت به موسسات اجتماعی مختلف را تغییر داده است. در این مقاله به بررسی اثرات مثبت و منفی بلاک‌چین در راستای ارتقای تبادلات در جامعه علمی می‌پردازیم.

ادامه مطلب ...
چگونه بیت کوین‌هایتان را به سرمایه‌گذاری تبدیل  کنید؟

چگونه بیت کوین‌هایتان را به سرمایه‌گذاری تبدیل کنید؟

علیرغم این که بیت کوین یک رمزارز است، اکثر مردم در واقع بیت کوین را برای این نمی‌خرند که با آن کالا خریداری کنند. بله، به نظر می‌رسد که اکثر دارندگان بیت کوین، آن را می‌خرند تا نگه...

ادامه مطلب ...
راهنمای اولیه برای خرید و فروش در باینانس

راهنمای اولیه برای خرید و فروش در باینانس

باینانس یک اکسچنج ارز دیجیتال محبوب است که در ژاپن شروع به کار کرد، اما اخیراً مراکز خود را به جزیره دوست‌دار کریپتوی مالت در اتحادیه اروپا منتقل کرده است. علت محبوبیت باینسس، سروی...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید