استخر استخراج بیت‌کوین چیست؟

نگار نجیب نیا

917

دوشنبه 21 خرداد 1397

استخر استخراج بیت‌کوین چیست؟

کدخبر:10132

استخر استخراج بیت‌کوین چیست؟

استخر استخراج (Mining Pool) مجموعه‌ای از کاربران/ماینرهای مولد هستند که در راستای ایجاد یک بلاک، توان پردازش تجهیز خود را در یک شبکه به اشتراک می‌گذارند و در انتها پاداش حاصل را بین خود تقسیم می‌کنند. پاداشی که به هر شخص تعلق می‌گیرد کاملا با کاری که کاربر برای حل مساله بلاک انجام داده، متناسب است. میزان مشارکت یک ماینر با تائید اثبات کار (proof-of-work) مشخص می‌شود.

استخرها چرا و چگونه ایجاد می‌شوند؟

استخرهای استخراج زمانی ایجاد می‌شوند که ماینرهای تکی توانایی ایجاد بلاک جدید در مدت زمان منطقی را نداشته باشند. در نتیجه، ماینرها برای سرعت بخشیدن به فرآیند، منابع استخراج خود را به اشتراک می‌گذارند. با این روش به جای اینکه یک شخص در عرض مدت زمان طولانی مثلا یک سال یک بلاک ایجاد کند، جایزه ایجاد بلاک بین افراد تقسیم می‌شود.

این روش استخراج در کاهش بی‌ثباتی پاداش ایجاد بلاک موثر است و به مرور زمان بازگشت سرمایه را منطقی‌تر می‌کند.

به طور میانگین، استخراج با تجهیزاتی با کارایی پایین زمان بیشتری می‌برد، جدای از این فرآیند استخراج برق زیادی مصرف می‌کند به همین خاطر با به‌کارگیری تجهیزات بیشتر کارایی و تولید بالا می‌رود. هرچند که هزینه برق نیز بیشتر می‌شود!

روش‌های استخراج

پرداخت به ازای هر سهم (Pay-per-share)

الگوریتم پرداخت به ازای هر سهم، مشکل پرداخت یکپارچه فوری سهام به افراد را حل می‌کند. پرداخت‌ها از بالانس جاری استخر کم می‌شود،‌ با این حساب بدون توجه به اینکه فرآیند حل بلاک در چه مرحله‌ای قرار دارد برداشت‌ها انجام می‌شود. با این ترفند، اپراتورهای متقلب و حملات زمانی نمی توانند دارایی‌های استخر را مورد حمله قرار دهند.

این روش کمترین میزان خطر را دارد، و تنها در صورت آسیب دیدن سرور میزبان دریافتی از افراد کاسته می‌شود.

استخر در هم آمیخته(Slush pooling)

در این روش پاداش‌ها براساس امتیاز افراد تقسیم می‌شود. در این روش از نقل و انتقال افراد در بین استخرهای مختلف جلوگیری می‌شود چراکه افراد تازه کار پاداش کمتری دریافت می‌کنند.

پرداخت کامل به ازای هر سهم (Full pay-per-share)

این استخر توسط BTC.com یک وب ولت بسیار مشهور ایجاد شده، پرداخت کامل برای هر سهم به کمک هزینه بالای معاملات انجام می‌شود و بخشی از آن‌ها بین ماینرها تقسیم می‌شود،‌ این روش نسبت به روش پرداخت به ازای هر سهم مزیت بیشتری دارد. در این روش در یک بازه زمانی مشخص یک هزینه تبادل استاندارد محاسبه می‌شود و سپس به پاداش بلاک اضافه می‌شود، باقیمانده به همان اندازه که در روش Pay-Per-Sharing توزیع شد ، توزیع می‌شود.

P2Pool

روش P2Pool روشی است که از گره‌های ماینینگی که در یک زنجیر از اشتراکات فعالیت می‌کنند بهره‌مند می‌شود. هر بار که بلاکی ایجاد می‌شود،‌ پاداش بلاک بین سهامداران آن تقسیم می‌شود. پرداخت بر مبنای تولید انجام می‌شود.

استخراج ابری (Cloud mining)

استخراج ابری این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که به کمک قدرت هش برون‌سپاری دستگاه‌های سخت‌افزاری دیگر، بیت‌کوین ماین کند. این امر با امضای قرارداد ماینینگی که کاربران را برای زمان مشخص قدرتمند می‌کند، انجام می‌شود. این روش برای افرادی مناسب است که تمایلی به مدیریت سخت‌افزار خود ندارند.

استخراج چند استخری (Multipool mining)    

استخراج چند استخری برای افرادی مناسب است که در نظر دارند در لحظه استخراج کنند و بین آلت‌کوین‌های پرسود در رفت‌و‌آمد باشند. وضعیت آلت‌کوین‌ها به کمک الگوریتمی که سودآوری، زمان بلاک و قیمت‌های صرافی را محاسبه می‌کند، بررسی می‌شود.  این روش استخراج ارزش آلت‌کوین‌های استخراج شده را بالا برده یا تثبیت می‌کند. همانطور که می‌دانید برای ذخیره‌سازی کوین‌های مختلف به ولت‌های مختلفی نیاز است به همین خاطر اکثر چند استخری‌ها‌ به صورت اتوماتیک آلت‌کوین استخراج شده را کوین‌های اصلی (عموما بیت‌کوین) تبدیل می‌کنند.

مزایا و معایب

از همه این حرفا که بگذریم استخر استخراج بیت‌کوین تا حدودی شبیه لاتاری‌ست، از طرفی اگر شخصی به تنهایی اقدام به استخراج کند، احتمال دریافت بلاک کمتر می‌شود. هر چه تعداد ماینرها بیشتر شود حل بلاک‌ها و دریافت پاداش بیشتر می‌شود با این حال پاداش شخصی کمتر خواهد شد چرا که این پاداش باید بین اعضا تقسیم شود.

در این روش با وجود اینکه پاداش‌ها از استخراج یک بلاک کامل کمتر است اما استخرهای استخراج درآمد ثابتی دارند.

از طرف دیگر استخرهای استخراج بیشتر از وقفه‌های قطعی برق رنج می‌برند. همچنین در این میان هزینه مبادلات نیز وجود دارد که از پاداش بلاک‌ها می‌کاهند.

نتیجه‌گیری

استخر استخراج برای افراد تازه‌کار یا افرادی که بودجه کافی برای تامین منابع مالی یا ارتقای تجهیزات ندارند مناسب است. اما مزیت اصلی این استخرها در این است که بدون اینکه لازم باشد زمان طولانی صرف بدست‌ آوردن یک بلاک و در نتیجه سودآوری نمایید هزینه‌های شما نرمالیزه می‌شود.

منبع:coindoo.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
10 درگاه پرداخت آنلاین بیت‌کوین که صاحبان کسب‌وکار باید بشناسند

10 درگاه پرداخت آنلاین بیت‌کوین که صاحبان کسب‌وکار باید بشناسند

بهترین درگاه‌های پرداخت بیت‌کوین برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک را بشناسید و مزایای اجرای آن را برای کسب‌وکار خود بیاموزید.

ادامه مطلب ...
کوین OLXA چیست؟

کوین OLXA چیست؟

کوین OLXA یک رمزارز است که برای زندگی روزمره طراحی شده است. این ارز روی بلاک‌چین اتریوم توسعه داده شده و مقصود آن رسیدن به هدف اولیه ارائه یک روش سریع، فوری، امن و کارآمد برای انجا...

ادامه مطلب ...
راهنمای قدم به قدم برای مشارکت در ICOهای KIN یا UnikoinGold 

راهنمای قدم به قدم برای مشارکت در ICOهای KIN یا UnikoinGold 

در این مقاله در نظر داریم به عنوان نمونه به نحوه خرید ICOهای KIN و UNIKORN نگاهی بندازید. این راهنمای قدم به قدم می‌تواند برای خرید توکن‌های بسیاری از ICOهای بر مبنای اتریوم به کار...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید