بلاک‌چین چیست؟ راهنمای گام‌به‌گام برای مبتدیان

زینب روشندل

979

چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397

بلاک‌چین چیست؟ راهنمای گام‌به‌گام برای مبتدیان

کد خبر: 10089


آیا تکنولوژی بلاک‌چین اینترنت جدید است؟


بلاک‌چین یک اختراع بی‌نظیر هوشمندانه است – زاییده افکار یک فرد یا گروهی از افراد با نام مستعار شناخته‌شده ساتوشی ناکاموتو. اما پس از آن، به چیزی بزرگتر تبدیل شده است، و اصلی‌ترین سؤالی که هر کس می‌پرسد: بلاک‌چین چیست؟

با امکان توزیع شدن و نه کپی شدن اطلاعات دیجیتال، تکنولوژی بلاک چین ستون فقرات گونه‌ای جدید از اینترنت را ایجاد کرده است. بلاک چین در ابتدا برای پول دیجیتال بیت‌کوین (خرید بیت‌کوین) اختراع شد، اما جامعه فناوری در حال پیدا کردن دیگر مصارف بالقوه برای این تکنولوژی است.

بیت‌کوین به دلایل خوبی بعنوان "طلای دیجیتال" شناخته شده است. تا به امروز، ارزش کل این ارز نزدیک به 9 میلیارد دلار آمریکاست. بلاک چین می‌تواند انواع دیگری از ارزش‌های دیجیتال را ایجاد کند، مانند اینترنت (یا ماشین). برای استفاده از آن نیازی نیست بدانید که چگونه کار می‌کند. با این حال داشتن دانش پایه‌ای از این تکنولوژی جدید، روشن می‌کند که چرا یک انقلاب به حساب می‌آید. بنابراین امیدواریم از این راهنما لذت ببرید.

 

فرآیند یک تراکنش در بلاک‌چین- اینفوگرافی

 


تکنولوژی بلاک‌چین چیست؟


 

بلاک چین یک دفترکل فسادناپذیر دیجیتال از تراکنش‌های مالی است که برای ثبت نه تنها تراکنش‌های مالی، بلکه تقریباً هرچیزی که ارزش دارد، برنامه‌ریزی شده است.

Don & Alex Tapscott، نویسندگان "انقلاب بلاک چین"، 2016

 

 


یک پایگاه داده توزیع‌شده


یک صفحه گسترده (SpreadSheet) را تصور کنید که هزاران بار در شبکه‌ای از کامپیوترها تکرار شده است. سپس تصور کنید که این شبکه برای بروزرسانی منظم این صفحه گسترده طراحی شده است و همچنین شما درک اولیه‌ای از بلاک چین دارید.

اطلاعاتی که در بلاک چین نگهداری می‌شود، بعنوان یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده - که مدام درحال تطبیق است- وجود دارد. این یک روش استفاده از شبکه است که مزایای واضحی دارد. پایگاه داده بلاک چین در یک محل مشخص ذخیره نمی‌شود، به این معنا که ثبت‌هایی که توسط بلاک چین نگهداری می‌شوند، کاملاً عمومی هستند و به راحتی تأیید می‌شوند. هیچ نسخه متمرکزی از این اطلاعات برای هکرها وجود ندارد. اطلاعات این پایگاه داده، توسط میلیون‌ها کامپیوتر بصورت هم‌زمان نگهداری می‌شود، بنابراین این داده‌ها برای هرکس در اینترنت قابل دسترسی است.

برای بررسی عمیق‌تر با تحلیل صفحه گسترده گوگل، این تحلیل را از یک متخصص بلاک‌چین بخوانید.

 


بلاک‌چین بعنوان Google Docs


روش مرسوم برای به اشتراک گذاشتن اسناد جهت همکاری‌ها، ارسال آن‌ها در قالب فایل ورد برای طرف مقابلتان است تا آن‌ها را بازبینی کند. مشکل این سناریو این است که شما باید منتظر باشید تا نسخه طرفتان را دریافت کنید تا بتوانید آن را مشاهده یا تغییرات دیگری به آن اعمال کنید، زیرا شما تا زمانی که کار طرف مقابل با آن تمام نشده است، قادر به ویرایش آن نیستید. امروزه پایگاه‌های داده به این صورت عمل می‌کنند. یعنی دو نفر هم زمان نمی‌توانند یک ثبت داده را انجام دهند. بانک‌ها نیز این گونه موجودی و انتقال پول را حفظ می‌کنند. بطور خلاصه، آن‌ها هنگام انجام یک انتقال، دسترسی به پول را قفل می‌کنند (یا موجودی را کاهش می‌دهند)، سپس طرف دیگر را بروزرسانی می‌کنند، در انتها دوباره دسترسی را آزاد می‌کنند (یا دوباره بروزرسانی می‌کنند). در Google Docs (یا GoogleSheets)، هر دو طرف هم‌زمان به یک سند دسترسی دارند و تنها یک نسخه از آن سند برای هر دو نمایان است. این سند به اشتراک گذاشته شده، مشابه یک دفتر کل مشترک است. زمانی که تعداد نفرات بیشتر می‌شود، مفهوم "توزیع شده" وارد بازی می‌شود.

تعداد اسناد حقوقی را که می‌توان به این روش با آن‌ها کار کرد، تصور کنید. به جای انتقال آن‌ها به یکدیگر، گم کردن نسخه‌ها و عدم هماهنگی با نسخه‌های دیگر، چرا نتوانیم بجای انتقال‌های پی در پی اسناد کسب و کار، تمامی آن‌ها را به اشتراک بگذاریم؟ بسیاری از انواع قراردادهای حقوقی، ‌برای این نوع گردش کار، ایده‌آل هستند. شما برای اشتراک‌گذاری اسناد، نیاز به بلاک‌چین ندارید، اما این نوع اسناد به اشتراک گذاشته شده، نمونه مشابه قدرتمندی است.

ویلیام موگایار، مشاور سرمایه‌گذاری، کارآفرین، بازاریاب، استراتژیست و متخصص بلاک‌چین

 


ماندگاری و استحکام بلاک‌چین


فناوری بلاک‌چین مانند اینترنت دارای یک استحکام داخلی است. با ذخیره بلاک‌های اطلاعاتی که در شبکه آن یکسان هستند، بلاک‌چین نمی‌تواند:

  1. توسط هیچ نهاد واحدی کنترل گردد.
  2. هیچ نقطه شکستی ندارد.

بیت کوین در سال 2008 اختراع شد. از آن زمان بلاک‌چین بیت کوین بدون اختلال قابل توجهی عمل کرده است. ( تا به امروز هر کدام از مشکلات مربوط به بیت کوین، ناشی از هک شدن یا سوء مدیریت بوده است. به عبارت دیگر، این مشکلات ناشی از مقاصد بد و خطای انسانی بوده است، نه نقص در مفاهیم پایه.)

اینترنت ماندگاری خود را برای تقریباً 30 سال ثابت کرده است. این رکورد حاکی از آینده روشن فناوری در حال توسعه بلاک‌چین است.

بلاک‌چین که یک انقلاب به نظر می‌رسد، در حقیقت مکانیسمی است که همگان را به بالاترین سطح پاسخگویی می‌رساند. دیگر هیچ تراکنش اشتباه، خطای انسانی یا ماشینی، و یا حتی معامله‌ای بدون رضایت یکی از طرفین وجود نخواهد داشت. مهم تر از همه، مهم ترین حوزه‌ای که بلاک‌چین به آن کمک می‌کند، ضمانت اعتبار یک معامله است که ثبت آن نه فقط در یک بایگانی اصلی، بلکه در یک سیستم بایگانی توزیع شده که همه آن‌ها از طریق مکانیزم اعتبارسنجی امنی، به یکدیگر متصل شده‌اند، انجام می‌شود.

ایان خان، سخنران TED، نویسنده و پیشگوی تکنولوژی

 


شفاف و فسادناپذیر


حیات شبکه بلاک‌چین در حالت توافق دسته‌جمعی، که هر ده دقیقه بصورت خودکار خودش را بررسی می‌کند، امکان‌پذیر است. نوعی اکوسیستم خودحسابرسی یک ارزش دیجیتال، که طبق آن شبکه هر تراکنشی را که در فواصل ده دقیقه‌ای انجام می‌گردد، تطبیق می‌دهد. هر گروه از این تراکنش‌ها به یک "بلاک" ارجاع داده می‌شوند. از این دو ویژگی مهم نتیجه می‌شود:

  1. شفافیت داده‌ها در کل شبکه تعبیه شده است، به این معنا که شبکه عمومی است.
  2. امکان خراب شدن شبکه، با تغییر هیچ واحدی از اطلاعات روی بلاک‌چین، وجود ندارد. این بدان معناست که برای باطل کردن کل شبکه، توان محاسباتی بسیار زیادی باید استفاده گردد.

در تئوری، این امکان‌پذیر است. اما در عمل بعید است که اتفاق بیفتد. بعنوان مثال، در دست گرفتن کنترل کل سیستم برای ضبط بیت‌کوین‌ها، در واقع تخریب ارزش آن‌ها را نیز به همراه خواهد داشت.

بلاک‌چین مسأله دستکاری شدن را حل می‌کند. در غرب، مردم می‌گویند که به گوگل، فیسبوک و یا بانک‌هایشان اعتماد دارند. اما بقیه مردم جهان به سازمان‌ها و شرکت‌ها اعتماد چندانی ندارند ــ منظورم آفریقا، هند، اروپای شرقی یا روسیه است. بلاک‌چین فقط مختص کشورهایی با مردم ثروتمند نیست. بیشترین فرصت‌های این تکنولوژی در کشورهایی است که هنوز به این سطح نرسیده‌اند.

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم

 


شبکه‌ای از نودها


 

بلاک‌چین را شبکه‌ای از اصطلاحاً "نودهای" محاسباتی می‌سازد.

 

نود (گره): هر کامپیوتر متصل به شبکه بلاک‌چین، با استفاده از یک نرم‌افزار، عمل اعتبارسنجی و انتقال داده‌ها را انجام می‌دهد. هر گره یک کپی از بلاک‌چین را – که پس از پیوستن به شبکه، بصورت خودکار دانلود می‌شود- دریافت می‌کند.

این نودها با یکدیگر یک شبکه قدرتمند سطح دوم را ایجاد می‌کنند؛ یک دید کاملاً متفاوت برای این که اینترنت چگونه می‌تواند کار کند.

 

 

هر نود یک «مدیر» در بلاک‌چین است که بطور داوطلبانه به شبکه پیوسته است (به همین دلیل گفته می‌شود که شبکه غیرمتمرکز است). با این حال، هر یک از نودها برای مشارکت در شبکه یک انگیزه دارند: شانس برنده شدن بیت‌کوین!

گفته می‌شود که نودها عمل «استخراج» بیت کوین انجام می‌دهند. البته این نام تا حدودی بی مسماست. در حقیقت هر یک از آن‌ها با حل پازل‌های محاسباتی، برای برنده شدن بیت کوین با یکدیگر رقابت می‌کنند. بیت کوین همان طور که در ابتدا تصور می‌شد، مفهوم بلاک‌چین بود. اما اکنون بعنوان یکی از کاربردهای بالقوه بسیار این فناوری شناخته شده است.

در حال حاضر وجود 700 نوع ارز دیجیتال مشابه بیت کوین تخمین زده شده است. همچنین تعداد دیگری از موارد استفاده بالقوه از مفهوم بلاک‌چین در حال حاضر فعال یا در حال توسعه هستند.

 

بیت‌کوین دارای کاراکتری مشابه دستگاه فکس است. آن زمان دنیا جایی بود که در آن هر کس یک دستگاه فکس داشت، چیز بسیار ارزشمندی بود.

لَری سامرز، معاون سابق وزارت خزانه‌داری ایالات متحده

 


ایده تمرکززدایی


از نظر طراحی، بلاک‌چین یک فناوری غیرمتمرکز است.

هر چیزی که در آن اتفاق می‌افتد، عملکرد کل شبکه است. از این موضوع، پیامدهای مهمی بوجود آمده است. با ایجاد یک روش جدید برای تأیید تراکنش‌ها، برخی از جنبه‌های روش‌های تجارت مرسوم می‌تواند غیرضروری شود. برای مثال، معاملات بازار سهام روی بلاک‌چین تقریباً هم‌زمان می‌شوند، یا بلاک‌چین می‌تواند انواع مختلفی از گزارش‌ها را بصورت کاملاً عمومی بایگانی کند، مثل دفتر ثبت اسناد زمین. تمرکززدایی در حال حاضر یک واقعیت است.

شبکه‌ای جهانی از کامپیوترها که مشترکاً از تکنولوژی بلاک‌چین برای مدیریت پایگاه داده‌ای که تراکنش‌های بیت‌کوین را ثبت می‌کند، استفاده می‌کنند. بنابراین بیت کوین توسط شبکه آن اداره می‌شود، نه یک قدرت مرکزی. تمرکززدایی به این معناست که شبکه بصورت همتا به همتا (فرد به فرد) عمل می‌کند. این نوع همکاری جمعی که محقق شده است، به تازگی مورد پژوهش قرار گرفته است.

 

به نظر من شبکه‌های غیرمتمرکز موج بعدی در تکنولوژی خواهند بود.

ملانی سوان، نویسنده بلاک‌چین: طرحی برای اقتصاد نوین

 

 


چه کسانی از بلاک‌چین استفاده خواهند کرد؟


در حال حاضر، امور مالی قوی‌ترین موارد استفاده را برای تکنولوژی ارائه می‌دهد. بعنوان مثال، انتقال بین‌المللی پول. بانک جهانی تخمین می‌زند که در سال 2015 بیش از 430 میلیارد دلار آمریکا در انتقال‌های پول، ارسال شده است. و در حال حاضر تقاضای زیادی برای توسعه‌دهندگان بلاک‌چین وجود دارد.

بلاک‌چین بطور بالقوه پای واسطه را از این نوع معاملات قطع می‌کند. محاسبات شخصی با اختراع رابط کاربر گرافیکی (GUI)، که به شکل «دسکتاپ» درآمد، برای عموم قابل دسترس شد. بطور مشابه، رایج‌ترین GUI طراحی شده برای بلاک‌چین، اپلیکیشن‌هایی اصطلاحاً به نام «کیف پول» (Wallet) می‌باشد. مردم از این اپلیکیشن‌ها برای خرید بیت کوین یا ذخیره آن همراه با ارزهای دیگر، استفاده می‌کنند.

معاملات آنلاین مستقیماً به فرایند احراز هویت مربوط هستند. تصور این آسان است که اپلیکیشن‌های کیف پول در سال‌های آینده تغییر خواهند کرد تا دیگر انواع مدیریت هویت را در بر خواهند گرفت.

 

هویت و اعتبار آنلاین، غیرمتمرکز خواهد شد. ما مالک داده‌هایی خواهیم شد که متعلق به ماست.

ویلیام موگایار، نویسنده کسب و کار بلاک‌چین: وعده، عمل و کاربرد تکنولوژی بعدی اینترنت

 

 


بلاک‌چین و امنیت پیشرفته


با ذخیره داده‌ها در سراسر شبکه، بلاک‌چین خطرات مربوط به نگهداری داده‌ها توسط یک مقام مرکزی را حذف می‌کند.

این شبکه فاقد نقاط متمرکز آسیب‌پذیری مورد بهره هکرها می‌باشد. اینترنت امروز دارای مشکلات امنیتی است که برای همه آشناست. همه ما برای محافظت از هویت و دارایی‌هایمان در اینترنت، به سیستم "نام کاربری/رمز عبور" تکیه می‌کنیم. اما روش‌های امنیتی بلاک‌چین از تکنولوژی رمزگذاری استفاده می‌کند.

پایه و اساس این امنیت، اصطلاحاً "کلیدهای خصوصی و عمومی" نامیده می‌شوند. یک "کلید عمومی" (یک رشته طولانی و تصادفی از اعداد)، آدرس یک کاربر در بلاک‌چین است. بیت‌کوین‌های ارسال شده در سراسر شبکه، توسط آدرسی که به آن تعلق دارند، ثبت می‌شوند. "کلید خصوصی" مانند یک رمز عبور است که مالک آن توسط آن به بیت کوین یا سایر دارایی‌های دیجیتالی خود دسترسی می‌یابد. شما می‌توانید از این به بعد اطلاعات خود را در بلاک‌چین فسادناپذیر و امن ذخیره کنید. همچنین حفاظت از دارایی‌های دیجیتال شما، مستلزم محافظت از کلید عمومی از طریق چاپ کردن آن می‌باشد. این مسأله موجب بوجود آمدن چیزی به نام کیف پول کاغذی شد.

 


شبکه سطح دوم


با استفاده از فناوری بلاک‌چین، وب، لایه‌ای جدید از عملکرد را به دست می‌آورد.

در حال حاضر، کاربران می‌توانند مستقیماً با یکدیگر معامله کنند – تراکنش‌های بیت کوین در سال 2016 بطور متوسط بیش از 200،000 دلار آمریکا در روز بوده است. با امنیت مضاعفی که بلاک‌چین به ارمغان آورده است، کسب و کارهای نوین اینترنتی در حال پیگیری برای جدا شدن از مؤسسات مالی سنتی می‌باشند.

گلدمن ساکس معتقد است که تکنولوژی بلاک‌چین دارای توانایی بالقوه زیادی مخصوصاً برای بهینه‌سازی نقل و انتقالات بانکی و تسویه حساب‌ها می‌باشد و می‌تواند موجب صرفه‌جویی‌هایی جهانی تا 6 میلیارد دلار در سال باشد.

 


نسل سوم وب


بلاک‌چین به کاربران اینترنت قابلیت ایجاد ارزش و تأیید اعتبار اطلاعات دیجیتال را می‌دهد. در این صورت چه کاربردهایی برای کسب و کار‌ها بوجود خواهد آمد؟

 

قراردادهای هوشمند

دفترکل توزیع‌شده این قابلیت را می‌دهد که قراردادهای ساده کدگذاری شوند و زمانی که شرایط خاصی برآورده شود، اجرا گردند.

 

اقتصاد اشتراکی

با فعال‌سازی پرداخت‌های همتابه‌همتا، بلاک‌چین دری به سوی تعامل مستقیم دو طرف معامله باز می‌کند – در نتیجه یک اقتصاد اشتراکی غیرمتمرکز واقعی بوجود می‌آید.

 

جمع‌سپاری

بلاک‌چین‌ها این زمینه را به سطحی بالاتر برده و صندوق‌های سرما‌یه‌گذاری خطرپذیر با منبع جمع‌سپاری ایجاد می‌کنند.

 

حکومت

یکی از نتایج این تکنولوژی پایگاه داده‌ای توزیع‌شده، با دسترسی عمومی و کاملاً شفاف می‌باشد که برای انتخابات و یا هرگونه نظرسنجی دیگر، شفافیت کامل به ارمغان می‌آورد.

 

ممیزی زنجیره تأمین

لجرهای توزیع‌شده، راهی آسان برای تضمین اصل بودن پیشینه چیزی که خریداری می‌کنیم، ارائه می‌کند.

 

ذخیره‌سازی فایل

تمرکززدایی ذخیره‌سازی فایل بر روی اینترنت، منافع روشنی در پی دارد. توزیع اطلاعات در سرتاسر اینترنت، فایل‌ها را از هک یا گم شدن محافظت می‌کند.

 

بازارهای پیش‌بینی

بازارهای پیش‌بینی که در آن طبق نتیجه رویدادها پرداخت انجام می‌شود، هم‌اکنون فعال هستند. بلاک‌چین یک تکنولوژی «خرد جمعی» است که بدون شک کاربردهای دیگر آن در سال‌های آتی یافته می‌شوند.

 

محافظت از مالکیت معنوی

قراردادهای هوشمند می‌توانند از کپی‌رایت محافظت، و بصورت آنلاین فروش آثار خلاقانه را خودکار کنند و به این صورت خطر کپی کردن و توزیع دوباره فایل‌ها را حذف می‌نمایند.

 

اینترنت اشیا (IoT)

قراردادهای هوشمند، مدیریت اتوماسیون سیستم‌های از راه دور را میسر می‌سازند. ترکیبی از نرم‌افزارها، حسگرها و شبکه، مبادله اطلاعات بین اشیا و ماشین‌ها را تسهیل می‌کند.

 

ریزشبکه‌های محلی

فناوری بلاک‌چین خرید و فروش انرژی تجدیدپذیر تولید شده توسط ریزشبکه‌های محلی را ممکن می‌سازند.

 

مدیریت هویت

لجرهای توزیع‌شده، همراه با امکان دیجیتال کردن اسناد شخصی، روش‌های پیشرفته‌ای برای اثبات این که چه کسی هستید ارائه می‌دهند. داشتن یک هویت امن، برای تعاملات آنلاین نیز مهم خواهد بود – برای مثال در اقتصاد اشتراکی

 

AML و KYC

امور ضد پولشویی (AML) و شناخت کافی مشتری (KYC)، توانایی بالقوه زیادی برای سازگاری با بلاک‌چین دارند. اخیراً، مؤسسات مالی موظفند یک فرآیند کار فشرده چندمرحله‌ای را برای هر مشتری اجرا کنند. هزینه‌های این فرآیند (KYC) از طریق احراز هویت بین-مؤسسه‌ای کاهش و در عین حال نظارت و اثربخشی تجزیه و تحلیل افزایش می‌یابد.

 

مدیریت داده

در آینده، کاربران قادر خواهند بود داده‌هایی را که طی فعالیت‌های آنلاین آن‌ها تولید می‌شوند، مدیریت کنند و به فروش برسانند. زیرا این داده‌ها به راحتی می‌توانند در مقادیر جزئی کوچک، مثل بیت کوین و مانند آن، توزیع شوند.

 

ثبت اسناد املاک

از آن جا که دفترکل بصورت عمومی قابل دسترسی است، بلاک‌چین می‌تواند همه انواع ثبت گزارش را کارآمدتر کند. سند ملک هم یکی از این موارد است. بلاک‌چین نسبت به کلاهبرداری حساس می‌باشد و همچنین برای اداره شدن پرهزینه و مشقت می‌باشد.

 

بورس سهام

زمانی که سیستم همتابه‌همتا باشد، تأییدهای معامله تقریباً آنی می‌شوند. این بدان معناست که واسطه‌هایی مثل اتاق پردازش معاملات، ممیزی و نگهبان، از فرآیند حذف می‌گردند.

 

منبع: Blockgeeks.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
نمایش قیمت ارزهای دیجیتال در وال‌پیپر گوشی‌های هوشمند

نمایش قیمت ارزهای دیجیتال در وال‌پیپر گوشی‌های هوشمند

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال همواره مشتاق به آپدیت بودن درباره حرکاتی در بازار هستند که ارزش سرمایه‌شان را تغییر می‌دهند. از این رو در این مطلب می‌خواهیم برای گوشی‌های هوشمند، یک و...

ادامه مطلب ...
چطور Ethereum mining rig ایجاد کنیم

چطور Ethereum mining rig ایجاد کنیم

در این مقاله سعی داریم نحوه ایجاد ماینینگ ریگ اتریوم را برای شما شرح دهیم.

ادامه مطلب ...
چگونه اتریوم استخراج کنیم؟

چگونه اتریوم استخراج کنیم؟

مشابه سایر رمزارزها برای دستیابی به اتریوم، ماینرها باید مسائل ریاضی پیچیده‌ای را حل کنند. یکی از مسائل جالب در مورد بلاک‌چین‌های باز این است که در حالت تئوری هر شخص می‌تواند از کا...

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید