DAO (سازمان مستقل غیرمتمرکز) چیست؟

زینب روشندل

516

دوشنبه 7 خرداد 1397

DAO (سازمان مستقل غیرمتمرکز) چیست؟

کد خبر: 10112

DAO چیست؟


سازمان مستقل غیرمتمرکز یا DAO، یک کسب و کار یا سازمان است که تصمیمات آن بصورت الکترونیکی و توسط یک کد کامپیوتری از پیش نوشته شده یا رأی اعضای آن، اتخاذ می‌گردند.

 

شروع


زمانی که فناوری بلاک‌چین اختراع شد، ابزار لازم برای تبدیل ایده‌های خود به پروژه‌ای در دنیای واقعی، به متفکران پشت مفهوم شرکت DAO داده شد. تکنولوژی بلاک‌چین مفهوم یک دفترکل (لجر) امن دیجیتالی را معرفی کرد که می‌توانست تمام معاملات اعضای آن را از طریق اینترنت ردیابی کند. بنابراین یک محیط امن و مطمئن برای ایجاد یک سازمان مستقل غیرمتمرکز فراهم می‌کند.

تکنولوژی بلاک‌چین با استفاده از یک تکنیک به نام «Timestamping مورداعتماد»، با معاملات تقلبی مقابله می‌کند. برای از بین بردن فساد و احتیاج به دخالت یک واسطه شخص ثالث، یک پایگاه داده توزیع‌شده توسط تمام کاربران بلاک‌چین نگهداری می‌شود.

ابتکار استفاده از این ابزارها در یک سازمان این است که به سازمان اجازه می‌دهد بدون نظارت مدیریتی اجرا شود. از لحاظ نظری، در صورتی که پلتفرم انعطاف‌پذیری و قوانین کاری را فراهم نماید، یک شرکت DAO می‌تواند کاملاً مستقل عمل کند.

 

امپراطوری جدید


ما می‌توانیم شرکت‌هایی بدون مدیران اجرایی یا سلسله مراتب داشته باشیم. استفاده از این چنین زیرساخت‌هایی در مقیاس بسیار زیاد است. اگر ساختارهای قانونی اجازه دهند، داده‌های بلاک‌چین می‌توانند جایگزین بسیاری از ثبت‌های عمومی مانند گواهی تولد، سند ازدواج، اسناد، رهن، سوابق مجرمان جنسی و افراد گمشده گردند. کلینیک‌های بهداشتی می‌توانند بطور مستقل عمل کنند، شرکت های تاکسیرانی می‌توانند ناوگانی از تاکسی‌های بدون راننده را کنترل کنند و یک شرکت توسعه نرم‌افزاری می‌تواند هزاران نفر از برنامه‌نویسان مستقل را استخدام کنند. این فهرست بسیار طولانی است و یک مدل DAO می‌تواند تقریباً در هر کسب و کاری استفاده شود.

نمونه‌هایی از پروژه‌های DAO دنیای واقعی عبارتند از شرکت Digix.global و رمزارز Dash. ایده شرکت‌های DAO این است که قوانین مربوط به عملکرد این شرکت بصورت دیجیتالی اعمال می‌شود. تصمیم‌گیری‌های دیگر توسط سهامداران صورت می‌گیرد. سهامداران کسانی هستند که تعدادی مشخص از توکن‌ها یا قراردادهای هوشمند را کنترل می‌کنند و می‌توانند برای تصمیم‌گیری‌ها رأی دهند. قوانین برنامه‌نویسی شده، شرح می‌دهند که در سیستم چه چیزهایی می‌تواند رخ دهد.

قوانین مشخصی در برنامه، ثابت و غیر قابل‌تغییر هستند، مانند مقدار سود سهام یا تعیین یک رویداد مشخص در شرکت. چیزهای دیگری مثل تعیین این که کدام پروژه پول دریافت خواهد کرد، توسط رأی تمام دارندگان توکن‌ها تصمیم‌گیری می‌شوند.

 

مشکلات


مشارکت همه سهامداران یک مشکل است. درست مثل دنیای واقعی، مشکل کمبود مشارکت در رأی‌گیری‌ها گزارش شده است. وضعیت قانونی این نوع سازمان‌های کسب و کار، هنوز توسط قانون‌گذاران تصمیم‌گیری نشده است. در حال حاضر این گونه سازمان‌ها بعنوان یک «مشارکت عمومی» در نظر گرفته می‌شوند، به این معنا که هر یک از شرکت کنندگان مسئول هر گونه اقدام قانونی و بدهی است که ممکن است شرکت با آن روبرو شود.

یکی دیگر از مشکل‌ها، سختی تغییر کد یک DAO یا قرارداد هوشمندی است که یک بار در بلاک‌چین قرار داده شده‌اند. از یک طرف این مسأله خوب است، زیرا یک نهاد واحد نمی‌تواند قوانین را تغییر دهد، اما ناکارآمدی این است که رفع اشکال در کد قراردادهای هوشمند و DAOها غیرممکن است. این همان چیزی است که برای شرکت The DAO رخ داد. مهاجمان به سادگی از یک اشکال در سیستم استفاده کردند و به آرامی تمام منابع مالی را تخلیه کردند. برای حل این مشکل، برنامه‌نویسان اصلی اتریوم همه تراکنش‌ها را معکوس کردند، اما بهترین راه برای رسیدگی به چنین رویدادی در آینده، هنوز مورد بحث است.

 

بدون نتیجه


در حال حاضر ساختار DAO می‌تواند بطور کامل کارکردهای شرکت‌هایی مانند Kickstarter، Dropbox، Uber و Amazon را جایگزین کند و این شرکت‌ها از مدیران انسانی «ناکارآمد» خلاص شوند.

مایک هین، حامی سابق بیت‌کوین، معتقد است که " 30 سال بعد، بیت‌کوین ساختاری خواهد بود که به سازمان‌های بدون رهبر قدرت می‌بخشد." ویتالیک بوترین، خالق اتریوم گفت " واسطه‌های بسیاری وجود دارند که 20 الی 30 درصد از درآمد را دریافت می‌کنند، اگر مفهوم غیرمتمرکزسازی به خوبی انجام شود، آن کارمزدها به صفر کاهش می‌یابند." همه انسان‌ها با این تغییر احتمالی موافق نیستند، اما این که یک DAO یک مدل کسب و کار برای آینده خواهد بود، حقیقتی غیرقابل‌انکار می‌باشد.

 

منبع: Medium.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
ارز دیجیتال Swift چیست؟

ارز دیجیتال Swift چیست؟

با ثبت نام در سایت SwiftDemand، روزانه 100 سوئیفت درآمد پایه دریافت کنید و آن‌ها را هرطور که تمایل دارید خرج کنید!

ادامه مطلب ...
استخر استخراج بیت‌کوین چیست؟

استخر استخراج بیت‌کوین چیست؟

اصولا ماینینگ به صورت انفرادی سودآور نیست و به همین دلیل شما باید حتما به یک استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) بپیوندید. در ادامه با ماهیت استخرهای استخراج و انواع آن‌ها ب...

ادامه مطلب ...
قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند در حالی که از خدمات واسطه‌ها اجتناب می‌کند، به شما کمک می‌کند، پول، اموال، سهام یا هر چیز با ارزشی را بصورت شفاف و بدون اختلاف، مبادله کنید.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید