اتریوم چیست؟

زینب روشندل

3587

یکشنبه 5 فروردین 1397

اتریوم چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، اگر ‌بیت‌کوین پادشاه باشد، بدون شک اتریوم ملکه خواهد بود. می‌توان گفت اتریوم بزرگترین رقیب ‌بیت‌کوین است.

اتریوم ستاره‌ای در حال رشد در دنیای ارزهای دیجیتال است که در عرض دو سال تبدیل به دومین ارز دیجیتالی بزرگ دنیا شده است. ارزش آن به طرز شگفت‌انگیزی دچار انفجار شد و صدها رقیب دیگر برای بیت کوین بوجود آورد.


اتریوم چیست؟


برای درک کامل اتریوم و کاری که انجام می‌دهد، و این که چگونه می‌تواند به طور بالقوه بر جامعه تاثیر بگذارد، مهم است که ویژگی‌های اصلی آن را بشناسیم و بدانیم با روش‌های استاندارد کنونی چه تفاوت‌هایی دارد.

 

اتریوم چیست؟

 

اولاً، اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است؛ به این معنی که توسط هیچ واحد حاکمی کنترل نمی‌شود. اکثریت مطلق خدمات آنلاین، کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاری‌ها، بر اساس سیستم متمرکز حکومتی ساخته شده‌اند. صدها سال است که این رویکرد مورد استفاده قرار گرفته است، در حالی که تاریخ بارها نقص‌های آن را ثابت کرده است، اما هنوز اجرای آن - زمانی که دو طرف به یکدیگر اعتماد ندارند- ضروری است. رویکرد متمرکز به معنای کنترل شدن توسط یک واحد مشخص است، اما به عنوان یک نقطه شکست نیز تلقی می‌شود که باعث می‌شود اپلیکیشن‌ها و خدمات آنلاین نسبت به حملات هکری و حتی قطعی برق آسیب‌پذیر باشند. علاوه بر این اکثر شبکه‌‎های اجتماعی و سایر سرورهای آنلاین نیازمند اطلاعات شخصی حداقلی از کاربران هستند که بعداً در سرورهایشان ذخیره می‌شوند. بنابراین این اطلاعات به راحتی می‌تواند توسط خود شرکت، کارمندان متخلف و هکرها مورد سرقت قرار گیرد.

اتریوم ، به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز، کاملاً مستقل است و توسط هیچ کس کنترل نمی‌شود. هیچ نقص مرکزی ندارد، زیرا توسط هزاران کامپیوتر داوطلب در سراسر جهان اجرا می‌شود. به این معنی که هرگز نمی‌تواند آفلاین شود. علاوه بر این، اطلاعات شخصی کاربران در کامپیوترهای شخصی خودشان باقی می‌ماند، در حالی که محتواها مانند اپلیکیشن ها، ویدیوها و ... به طور کامل تحت کنترل سازندگانشان قرار دارند، بدون آن که ملزم باشند از قوانین سرویس‌های میزبان – مانند اپ استور و یوتیوب- پیروی کنند.

دوماً، مهم است که درک کنیم که هر چند که بیت کوین و اتریوم همواره با یکدیگر مقایسه می‌شوند، اما این دو پروژه کاملاً متفاوت با اهدافی کاملا متفاوت هستند. بیت کوین اولین رمزارز و یک سیستم انتقال پول است، که بر روی یک دفتر کل عمومی به نام بلاک چین نوشته شده و توسط آن پشتیبانی می‌شود.

اتریوم تکنولوژی بیت کوین را پشت سر گذاشت و توانایی‌های آن را به میزان قابل توجهی گسترش داد. این یک شبکه کامل با زبان برنامه نویسی، سیستم پرداخت و مرورگر اینترنتی مخصوص به خود است. از همه مهم‌تر، کاربران را قادر می‌سازد که اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود را بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد کنند.

این برنامه‌ها می توانند ایده‌هایی کاملاً جدید و یا مفاهیم موجود غیرمتمرکزسازی شده، باشند. این امر اساساً واسطه‌ها و تمام هزینه‌های مربوط به دخالت آن را از بین می‌برد. برای مثال تنها سودی که از "لایک کردن" و "به اشتراک گذاری" پست‌های موسیقی موردعلاقه کاربران در فیسبوک به دست می‌آید، از طریق تبلیغاتی که در صفحه آن‌ها قرار دارد، به وجود می‌آید و به طور مستقیم به فیسبوک می‌رسد.

در نسخه اتریومی این شبکه‌های اجتماعی، هم هنرمندان و هم مخاطبان در ازای این ارتباط مثبت و پشتیبانی، پاداش دریافت می‌کنند. در نهایت برنامه‌های مبتنی بر اتریوم، هرگونه پرداخت به اشخاص واسطه یا ثالث را حذف می‌کنند.

به طور خلاصه، اتریوم یک پلت‌فرم نرم‌افزاری توزیع‌شده مبتنی بر بلاک چین و متن-باز است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز خود را ایجاد و راه‌اندازی کنند.

همان طور که قبلاً ذکر شد اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است؛ بدین معنی که از رویکرد همتا به همتا (Peer to Peer) استفاده می‌کند. هر تعامل تنها بین کاربرانی که در سیستم شرکت دارند انجام و حمایت می‌شود- بدون دخالت هیچ قدرت کنترل کننده

کل سیستم اتریوم توسط یک سیستم جهانی از اصطلاحاً «گره‌ها» پشتیبانی می‌شود. گره‌ها داوطلبانی هستند که تمام بلاک چین اتریوم را روی دسکتاپ خود دانلود کرده‌اند، همه قوانین توافقی سیستم را به طور کامل اجرا می‌کنند، صحت شبکه را حفظ می‌کنند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند.

این قوانین توافقی همانند بسیاری از جنبه‌های دیگر شبکه، توسط "قراردادهای هوشمند" اعمال می‌شوند.

این قراردادها برای انجام خودکار معاملات و سایر اقدامات خاص در شبکه با طرف‌هایی که لزوماً مورد اعتماد نیستند، طراحی می‌شوند. شرایط برای هر دو طرف از قبل در قرارداد برنامه‌ریزی شده است. پس از تکمیل این شرایط، معامله یا هر اقدام خاص دیگر راه‌اندازی می‌شود.

بسیاری از مردم بر این باورند که آینده از آنِ قراردادهای هوشمند است و در نهایت جایگزین سایر موافقت‌نامه های قراردادی خواهند شد. زیرا اجرای قراردادهای هوشمند، امنیت بیشتری را نسبت به قانون قراردادهای سنتی فراهم می‌کند و با ایجاد اعتماد بین طرفین هزینه‌های معامله را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، سیستم، ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) یا به اختصار EVM را برای کاربران خود فراهم می‌کند، که اساساً به عنوان یک محیط برای اجرای قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم عمل می‌کند. این ماشین برای کاربران امنیتی را فراهم می‌کند که بتوانند برنامه‌های خود را به منظور حصول اطمینان از این که با برنامه‌های دیگر تداخلی ندارد، اجرا کنند. EVM کاملاً از شبکه اصلی اتریوم جدا است که آن را به یک نرم‌افزار مخصوص تست و آزمایش قراردادهای هوشمند تبدیل می‌کند.

قرارداد هوشمند چیست؟

این پلتفرم همچنین یک رمزارز به نام اتر (Ether) را ارائه می‌کند.

در واقع اتریوم چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال است. طبق گفته نیویورک تایمز و وکس، اتریوم یک دنیای کامپیوتری یا همان پلت فرم غیرمتمرکز مانند Linux و Mac OS است. در حالی که بیت کوین یک وسیله برای نقل و انتقال و ذخیره ارزش محسوب می شود.

اتریوم در سال 2015 منتشر شد و بلافاصله ارزش واحد ارز آن (اتر) بالا رفت. پیش از کریسمس 2017، دچار یک سقوط ناگهانی از 850 دلار به 690 دلار شد (حدود 20 درصد). از آن زمان تاکنون همواره نوسانات شدیدی داشته است؛ از قیمت 1400 دلار در ماه ژانویه، تا زیر 750 دلار.

ماه‌های زیادی در سال گذشته، اتریوم و رقبایش مثل بیت کوین و لایت کوین، افزایش قیمت داشتند. در حالی که اوایل سال 2017 هر سکه حدود 10 دلار ارزش داشت.

اتر ارزشمندترین پول الکترونیکی پس از بیت کوین است. تکنولوژی مورد استفاده این ارز، بلاک چین اتریوم نام دارد، که برای اولین بار توسط «ویتالیک بوترین» برنامه‌نویس نوزده ساله بیت کوین، در سال 2013 راه‌اندازی، و در ژانویه 2014 به صورت رسمی معرفی شد. هدف از ساخت این ارز دیجیتال، تکمیل بیت کوین بود، نه صرفاً رقابت با آن. در واقع بوترین یک محیط برای تبادلات مالی بدون دخالت انسان را بوجود آورد و به زبان ساده ارزهای دیجیتال اتر و اتر کلاسیک تنها برای کمک به اجرای اهداف پلت فرم اتریوم عرضه شدند.

محبوبیت ارز دیجیتال اتریوم – و قیمت آن- در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. کل ارزش در گردش اتر، در روز 27 دسامبر 2017، 73 میلیارد دلار – با قیمت هر سکه 736 دلار- بود؛ در حالی که کل ارزش بیت کوین 268 میلیون دلار – با قیمت هر سکه 15000 دلار- بود.


خالق اتریوم کیست؟


یکی از بزرگترین اسرار دنیای تکنولوژی، هویت خالق بیت کوین است. نام رمزآلود مستعار ساتوشی ناکاموتو، کاربران ارزهای دیجیتال و روزنامه‌نگارانی را که سعی دارند هویت این مخترع را کشف کنند، به ستوه آورده است. بر خلاف بیت کوین، خالق اتریوم همواره مشخص بوده است.

«ویتالیک بوترین» یک شهروند کانادایی متولد روسیه است. او در 17 سالگی پس از این که خبرهایی درباره ارزهای دیجیتال توسط پدرش به گوشش خورده بود، برای وبسایت‌های تخصصی بیت کوین شروع به نوشتن محتوا کرد. او ایده اتریوم را در سال 2013 تحت عنوان «شبکه استخراج غیرمتمرکز ترکیب شده با پلت‌فرم توسعه نرم‌افزاری» مطرح کرد. وی بعد از دریافت کمک هزینه تیل (Thiel Fellowship) به ارزش صد هزار دلار در سال 2014، از دانشگاه واترلو انصراف داد. یک سال بعد بوترین و «جوزف لوبین» کارآفرین کانادایی، شرکت Ethereum Switzerland GmbH را تأسیس کردند.

 

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم

 

او ایده خود را برای ارز دیجیتال در سال 2013 هنگامی که 19 ساله بود، منتشر کرد و دو سال طول کشید تا ایده‌اش را عملیاتی کند. بوترین از سن نوجوانی استعداد ریاضی فوق‌العاده‌ای داشت و در المپیاد بین‌المللی انفورماتیک سال 2012 برنده یک مدال برنز شد.


ارزهای اتریوم چیست؟


در حال حاضر در شبکه اتریوم دو نوع ارز وجود دارد. یکی ارز اولیه آن به نام اتر (Ether)، که با نام اختصاری ETH شناخته می‌شود و دیگری اتریوم کلاسیک با علامت اختصاری ETC که بلاک‌چین جدا شده‌ای حاصل فورک DAO (سازمان توسعه مستقل) می‌باشد. این فورک قصد داشت یک ابزار بر پایه پلت‌فرم اتریوم طراحی کند که توسط آن بتوانند در این اکوسیستم با توافق جمعی، سرمایه جذب کنند.


برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟


پلت‌فرم اتریوم به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که اپلیکیشن‌هایی را روی بلاک‌چین این شبکه اجرا و راه‌اندازی کنند. این برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز یا به اختصار Dapp، می‌تواند بدون نیاز به واسطه و از طریق توزیع جمعی، یک عمل مخصوص را انجام دهد. برای مثال بیت کوین یک Dapp است که کاربران توسط آن می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی به نام بیت کوین را بصورت همتا به همتا (P2P) منتقل کنند.

Dapp چیست؟

این برنامه‌های کاربردی با وجود همه مزایایی که دارند، دارای معایبی نیز هستند، از جمله:

  • بروز اشتباه توسط عامل انسانی: از آنجایی که کد قراردادها توسط انسان نوشته می شود، احتمال اشتباه وجود دارد. چون اگر یک قرارداد هوشمند در بلاک چین ثبت شود، دیگر قابل تغییر نیست. مثالی از آن پروژه DAO بود که اشتباهات برنامه نویسان آن در کد نویسی مشکلات زیادی را بوجود آورد. هکرها از این اشتباهات سوء استفاده کردند و 60 میلیون دلار سرقت کردند.
  • پذیرفته نبودن توسط دولت ها: در حال حاضر این قراردادهای هوشمند توسط همه دولت ها پذیرفته نشده اند. در صورتی که دولت ها تصمیم به ایجاد یک چارچوب قانونی برای آن ها داشته باشند، مسائل جدیدی بوجود خواهند آمد.
  • هزینه های پیاده سازی بالا: برای پیاده سازی این برنامه ها باید یک یا چند برنامه نویس ماهر وجود داشته باشند تا بخوبی تنظیم شوند. البته اخیراً سرویس هایی بصورت آزمایشی شروع به فعالیت نموده‌اند که توسط آنها کاربران می توانند تنها با چند کلیک قراردادهای هوشمند خود را تنظیم کنند.

اتریوم چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟


بعنوان بزرگترین ارز دیجیتال بعد از بیت کوین، ناچاراً اتریوم با بیت کوین مقایسه می‌شود. رشد سریع آن منجر به ادعای حباب بودن اتریوم شده است. اما طرفداران آن می‌گویند که اتریوم مزایای متعددی نسبت به بیت کوین دارد که آن را مفید و کاربردی می‌کند.

اولین مزیت این است که بلاک‌ها در اتریوم بسیار سریع‌تر از بیت کوین ایجاد می‌شوند، که منظور از بلاک، سوابق تراکنش‌ها می‌باشد. در حالی که بیت کوین بیشتر از اتریوم توسط خرده‌فروشان آنلاین و حتی برخی از فروشگاه‌های غیرمجازی بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است، اما طرفداران اتریوم معتقدند که با توجه به کارایی آن، اتریوم برای معاملات بهتر است، نه ذخیره‌سازی ارزش.

اما مزیت اصلی اتریوم این است که تکنولوژی آن اجازه می‌دهد که تمام برنامه‌هایی که به شخص ثالث نیاز دارند، در شبکه اجرا شوند و فقط مختص معاملات ارزی نیست. جذابیت بیت کوین در این نهفته است که انتقال پول توسط هیچ یک از طرفین کنترل نمی‌شود و نیاز نیست توسط یک سرور مرکزی اجرا شود، اما اتریوم این امکان را می‌دهد که نه فقط پول، بلکه بسیاری چیزهای دیگر در شبکه جریان داشته باشد. زمانی که شما فایل‌هایتان را در یک فضای ابری (Cloud Storage) مثل دراپ باکس (Drop Box) ذخیره می‌کنید، به این معنی است که به دراپ باکس اعتماد کرده‌اید تا از آن محافظت کند. اما در یک شبکه غیرمتمرکز شما به دیگرانی اعتماد می‌کنید که از آن شبکه استفاده می‌کنند و منافعی در حفظ و نگهداری آن دارند.

در حال حاضر تعدادی برنامه بر روی اتریوم ساخته شده است و برخی استارتاپ ها با کمک «عرضه اولیه سکه (ICO)»، که اتر یا دیگر ارزها را در ازای دسترسی به یک سرویس خاص تبادل می‌کنند، از این شبکه برای جمع‌آوری سرمایه استفاده می‌کنند.

مواردی که تا الان ذکر شد تفاوت‌های اصلی این دو ارز است. اما بیت کوین و اتریوم تفاوت‌های جزئی‌تری هم دارند، از جمله:

  1. در اتریوم زمان انجام یه تراکنش یا ایجاد یک بلاک – با استفاده از پروتکل Ghost- ، بین 14 تا 15 ثانیه است. اما در بیت کوین حدود 10 دقیقه است. بنابراین تراکنش‌های اتریوم سریع‌تر هستند.
  2. مدل اقتصادی بیت کوین با اتریوم متفاوت است. زیرا بلاک‌های پاداش بیت کوین هر چهار سال تقسیم می‌شود (نصف می شود)، اما در اتریوم این اتفاق هر سال می‌افتد.
  3. تعداد بیت کوین‌ها محدود به 21 میلیون است اما اتریوم با این که محدود است، فعلا مشخص نیست چه زمانی استخراج آن متوقف می‌شود.
  4. روش محاسبه کارمزد تراکنش‌ها متفاوت است. کارمزدهای بیت کوین فقط به نسبت اندازه و زمان محاسبه می‌شوند، اما در اتریوم فاکتورهای دیگری (مثل پیچیدگی محاسباتی، میزان استفاده از پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی) در محاسبه کارمزدها تأثیرگذارند.
  5. آغاز به کار اتریوم با جمع‌سپاری و جذب سرمایه بود، اما بیت کوین ابتدا معرفی شد و بعد استخراج‌کنندگان اولیه بیشترین کوین موجود را در اختیار گرفتند. در برنامه اتریوم، در سال پنجم، نصف اترها به استخراج‌کنندگان تعلق خواهد گرفت.
  6. اتریوم از فعالیت استخرهای استخراج متمرکز ممانعت می‌کند.
  7. در اتریوم امکان استفاده از کارت‌های گرافیک (GPU) بجای دستگاه‌های ASIC فراهم است.

 

مقایسه بیت‌کوین و اتریوم


چه چیزی بر قیمت آن تاثیر می گذارد؟


از آن جایی که اتریوم یک ارز کاربردی است، با افزایش کاربرد و پذیرش آن، قیمتش هم افزایش خواهد یافت. همچنین هر چقدر میزان هوشمندسازی قراردادها توسط اتریوم بیشتر شود، کاربرد و محبوبیت آن و به تبع قیمت هم بالاتر می‌رود.

قیمت اتریوم امسال همپای بیت کوین افزایش یافته است. هنگامی که عرضه شد، برای 18 ماه قیمت آن حدوداً روی 10 دلار ثابت بود. سپس در مارس 2017 شروع به صعود کرد، و در ماه ژوئن به 395 دلار رسید. یک ماه بعد به 155 دلار نزول کرد و سپس وارد یک سیر پایدار صعودی شد. تا جایی که در دسامبر 2017 تقریبا دو برابر شد و به 800 دلار رسید.

 

نمودار قیمت اتریوم

 

اما افزایش یکباره ارزش اتریوم، تا حد زیادی ناشی از افزایش قیمت بیت کوین بود؛ زیرا علاقه به ارزهای دیجیتال را بالا برده بود. همچنین در ماه‌های اخیر حمایت‌های زیادی توسط سازمان‌های بزرگ دریافت کرده است.

اما سقوط‌های شدید آن در گذشته، مربوط به مسائل امنیتی و ثابت نبودن بازار ناشی از فروش‌های سرمایه‌گذاران بزرگ یا هجوم اخبار بود؛ تا جایی که در ماه جولای قیمت اتریوم در یک روز بیش از 20 درصد کاهش یافت که دلیل آن شایعه مرگ بوترین بود.


چند نفر از اتریوم استفاده می‌کنند؟


طبق آمار Etherscan، بیش از 15 میلیون کیف پول ارزدیجیتال حاوی اتر وجود دارد. برای اتریوم، کیف پول معادل حساب بانکی است و افراد می‌توانند بیش از یک کیف پول داشته باشند. در ماه‌های اخیر تعداد کیف پول‌های حاوی اتر بطور چشم‌گیری افزایش یافته‌اند. در ماه مه 1.6 میلیون افزایش داشته است.


اتریوم را می‌توان صرف خرید چه چیزهایی کرد؟


اتریوم همانند دیگر ارزهای دیجیتال به دلیل این که تراکنش‌های آن در یک دفتر کل غیرمتمرکز ثبت می‌شوند، به ناشناس بودن در معاملات و امن بودن در برابر تقلب و سرقت، شناخته شده است. کاربران می‌توانند بدون پرداخت هیچ کارمزدی، مبالغ هنگفتی را انتقال دهند، زیرا دیگر پای واسطه‌هایی مثل بانک‌ها بریده شده است.

اتر را می‌توان در برخی فروشگاه‌های آنلاین و از طریق مسترکارت‌های ارز دیجیتال و ویزا کارت‌ها خرج نمود. همچنین می‌توان آن را در کیف پول‌های آنلاین ذخیره کرد، به این امید که ارزش آن بالا رود و سرمایه‌گذاری سودآوری داشته باشیم.


آیا خوب است در اتریوم سرمایه‌گذاری کنم؟


قیمت اتریوم اخیراً اوج گرفته است و ممکن است در ماه‌های آینده نیز سیر صعودی داشته باشد. ارزهای دیجیتال شدیداً ناپایدار هستند و به کاربران هشدار داده می‌شود که این حباب در حال رشد، هر لحظه امکان ترکیدن دارد. اما به لطف اتریوم، افراد زیادی در عرض چند ماه میلیونر شده‌اند.
 

بیشتر بخوانید :
 

چگونه اتریوم بخریم؟

مقایسه بیت‌کوین و اتریوم: آیا اتریوم از بیت‌کوین برتر است؟

چگونه اتریوم استخراج کنیم؟

 

منبع: Blockgeeks.com

 

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
آشنایی با لدجر Nano S

آشنایی با لدجر Nano S

لدجر نانو اس یک کیف پول سخت‌افزاری برای بیت‌کوین،‌ اتریوم و سایر آلت‌کوین‌هاست که برای ذخیره‌سازی دارایی‌های رمزنگاری شده به شدت کارآمد عمل نموده است. در ادامه با این کیف پول سخت‌ا...

ادامه مطلب ...
اضافه کردن درگاه پرداخت بیت‌کوین به اپلیکیشن اندروید

اضافه کردن درگاه پرداخت بیت‌کوین به اپلیکیشن اندروید

این پست برای هرکسی است که می‌خواهد بداند چگونه ماژول پرداخت بیت‌کوین را در داخل اپلیکیشن تلفن همراه خود بکار ببرد و از آن کسب درآمد کند، بویژه اگر این اپلیکیشن رایگان باشد.

ادامه مطلب ...
چطور Ethereum mining rig ایجاد کنیم

چطور Ethereum mining rig ایجاد کنیم

در این مقاله سعی داریم نحوه ایجاد ماینینگ ریگ اتریوم را برای شما شرح دهیم.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید