قرارداد هوشمند چیست؟

زینب روشندل

510

یکشنبه 6 خرداد 1397

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند: تکنولوژی بلاک‌چین که جایگزین وکلا خواهد شد


یکی از بهترین چیزها درباره بلاک‌چین این است که چون یک سیستم غیرمتمرکز موجود بین همه طرف‌های مجاز است، هیچ نیازی نیست که به واسطه‌ای هزینه پرداخت کنید و موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود. بلاک‌چین‌ها مشکلات خودشان را نیز دارند، اما غیرقابل‌انکار، سریع‌تر، ارزان‌تر و امن‌تر از سیستم‌های سنتی می‌باشند که به همین دلیل بانک‌ها و دولت‌ها به آن‌ها روی آورده‌اند.

در سال 1994 نیک سابو، پژوهشگر حقوقی و رمزنگاری، متوجه شد که از لجر (دفترکل) غیرمتمرکز می‌توان برای قراردادهای هوشمند یا خوداجراشونده یا بلاک‌چینی یا دیجیتالی استفاده کرد. در این فرمت، قراردادها می توانند به کد کامپیوتری تبدیل شوند، در سیستم ذخیره و تکرار شوند و با شبکه‌ای از کامپیوترها که بلاک‌چین را اجرا می‌کنند، نظارت شوند. همچنین منجر به کنترل پردازش لجر نیز می‌شود، از قبیل انتقال پول و دریافت محصولات یا خدمات.

 

قرارداد هوشمند چیست؟


قراردادهای هوشمند در حالی که از خدمات واسطه‌ها اجتناب می‌کند، به شما کمک می‌کند، پول، اموال، سهام یا هر چیز با ارزشی را بصورت شفاف و بدون اختلاف، مبادله کنید.

بهترین روش برای توصیف قراردادهای هوشمند، مقایسه آن با یک دستگاه Vending است. به طور معمول، شما باید به یک وکیل یا دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه نمایید، به آن‌ها هزینه پرداخت کنید، و صبر کنید تا سند را دریافت کنید. با قرارداد هوشمند، شما به سادگی یک بیت‌کوین داخل دستگاه (یعنی لجر) می‌اندازید و سپرده، گواهینامه رانندگی یا هر چیز دیگر را، به عنوان ضمانت قرار می‌دهید. علاوه بر این، قراردادهای هوشمند نه تنها قوانین و جریمه‌های مربوط به توافق را همانند یک قرارداد سنتی تعیین می‌کنند، بلکه بطور خودکار نیز این تعهدات را اجرا می‌کنند.

 

قرارداد هوشمند چیست

ویتالیک بوترین و قرارداد هوشمندهمان طور که ویتالیک بوترین، برنامه‌نویس 22 ساله اتریوم، در نشست اخیر Blockchain DC توضیح داد، در رویکرد یک قرارداد هوشمند، یک ارزش یا ارز به یک برنامه منتقل می‌شود «و برنامه این کد را اجرا می‌کند و در برخی موارد بطور خودکار اعتبار یک وضعیت را تأیید می‌کند و بطور خودکار تعیین می‌کند که آیا این دارایی باید به یک نفر یا به دیگری ارسال شود و یا این که بلافاصله به فردی که آن را فرستاده است، آن دارایی یا ترکیبی از آن را بازگرداند.» در همین حال، لجر غیرمتمرکز نیز سند را ذخیره و تکرار می‌کند، که همین مسأله، به آن ویژگی‌های امنیت قطعی و غیرقابل تغییر بودن را می‌دهد.

 

مثال

فرض کنید شما یک آپارتمان از من اجاره کرده‌اید. می‌توانید پرداخت آن را از طریق بلاک‌چین و با کریپتوکارنسی انجام دهید. سپس یک رسید دریافت می‌کنید که در قرارداد مجازی ما نگهداری می‌شود. من به شما کلید دیجیتالی ورود را می‌دهم که در یک تاریخ مشخص، به شما می‌رسد. اگر کد به موقع نرسد، بلاک‌چین وجه را به شما استرداد می‌کند. اگر من کد را قبل از تاریخ اجاره بفرستم، عملکرد به این صورت است که بلاک‌چین، فی(کارمزد) و کد را تا زمان اجاره و آزاد کردن آن برای من و شما، نزد خود نگه می‌دارد. این سیستم بر اساس منطق If-Then کار می‌کند و توسط صدها نفر مشاهده می‌گردد، بنابراین می‌توانید انتظار یک تحویل بی نقص داشته باشید. زمانی که من به شما کلید را بدهم، مطمئن هستم که پول را دریافت کرده‌ام و یا این که اگر شما مقداری معین بیت‌کوین بفرستید، کلید را دریافت خواهید کرد. این سند بطور خودکار پس از زمان معین لغو می شود و هیچ یک از ما نمی‌توانیم بدون اطلاع شخص دیگر کد را دستکاری کنیم، زیرا در این صورت به تمام شرکت‌کنندگان بطور هم‌زمان هشدار داده می‌شود.

شما می‌توانید از قراردادهای هوشمند برای هر موقعیتی استفاده نمایید. از اقتصاد تا حق بیمه، قراردادهای نقض، حقوق مالکیت، امور اعتباری، خدمات مالی، فرآیندهای قانونی و قراردادهای جمع سپاری.

 

مثالی از یک قرارداد هوشمند


در زیر کد یک قرارداد هوشمند پایه را مشاهده می‌کنید که در بلاک‌چین اتریوم نوشته شده است. قراردادها می‌توانند بر روی هر بلاک‌چین کدگذاری شوند، اما اتریوم بیشتر از همه کاربرد دارد، زیرا امکان پردازش نامحدود را فراهم می‌کند.

 

مثالی از کد یک قرارداد هوشمند

 

این قرارداد بیان می‌کند که به ایجادکننده قرارداد باید 10,000 BTCS (یعنی 10,000 بیت‌کوین) پرداخت شود. این به هرکس با موجودی کافی اجازه می‌دهد که این بیت‌کوین‌ها را به دیگران توزیع کند.

 

چگونه از قراردادهای هوشمند استفاده کنیم؟


جری کومو و قرارداد هوشمند

 

جری کومو، نایب رئیس فناوری‌های بلاک‌چین در IBM، عقیده دارد که قراردادهای هوشمند می‌توانند در سراسر زنجیره استفاده شوند، از خدمات مالی تا مراقبت‌های بهداشتی و بیمه. چند مثال ببینید:

 

 

حکومت

خودی‌ها تأیید می‌کنند که فریب‌کاری در سیستم رأی‌گیری ما بسیار دشوار است، اما با این حال، قراردادهای هوشمند با ارائه یک سیستم بی‌نهایت امن، همه نگرانی‌ها را برطرف می‌کنند. آرای محافظت شده با لجر، باید رمزگشایی شوند و قدرت محاسباتی زیادی برای دستیابی به آن‌ها نیاز است. هیچ‌کس این مقدار قدرت محاسباتی ندارد، بنابراین فقط خدا می‌تواند سیستم را هک کند!

ثانیاً، قراردادهای هوشمند می‌تواند موجب کم شدن ازدحام صف رأی‌دهندگان شود. بخش زیادی از عدم تمایل برای رأی دادن ناشی از یک سیستم نامناسب شامل صف بستن، نشان دادن مدارک هویت و پر کردن فرم ها است. با قراردادهای هوشمند، داوطلبان می‌توانند بصورت آنلاین رأی دهند و سیستم رأی‌گیری به یکباره دگرگون شود.

 

مدیریت

بلاک‌چین نه تنها یک لجر بعنوان منبع اعتماد فراهم می‌کند، بلکه همچنین به دلیل شفافیت و دقت و سیستم خودکار، در ارتباطات و گردش کار نیز کاربرد دارد. معمولاً عملیات کسب و کارها، در حین انتظار برای مصوبه‌ها هستند و مرتب شدن مسائل داخلی و خارجی، متحمل رفت و برگشت‌هایی می‌شوند. یک لجر بلاک‌چین این مسأله را ساده‌سازی می‌کند. همچنین اختلافاتی که معمولاً با پردازش‌های مستقل همراه هستند و می‌توانند منجر به هزینه‌های طرح دعوی و تأخیر در پرداخت‌ها شوند، را از میان می برد.

سابقه

در سال 2015، مؤسسه DTCC، از بلاک‌چین یک لجر برای پردازش 345 میلیون تراکنش با ارزشی بیش از 1.5 کادریلیون (10 به توان 15) استفاده کرد.

 

زنجیره تأمین

قراردادهای هوشمند از طریق تأیید و اجرای معاملات چندین کسب و کار درگیر، پیچیدگی یک زنجیره تأمین را کاهش می‌دهند. این ثبت غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر، تضمین می‌کند که تمام شرکت‌کنندگان، دسترسی یکسانی به اطلاعات دارند و به ایجاد اعتماد کمک می‌کند. قراردادهای هوشمند شفافیت، ردیابی و کارایی یک زنجیره تأمین را ارتقا می‌بخشند و در حالی که روابط بین شرکت‌کنندگان را تقویت می‌کنند، سرعت آن را افزایش می‌دهند. در این مقاله، ما یک اثبات مفهوم برای کشف کاربرد قراردادهای هوشمند در زنجیره تأمین ایجاد می‌کنیم. اثبات مفهوم شامل سه قرارداد هوشمند می‌باشد که در Solidity برنامه‌نویسی شده است که می‌تواند برای تعیین مبدأ کالاها، پیگیری زنجیره نگهداری زمانی که کالاها در زنجیره تأمین جریان دارند، پرداخت خودکار زمان انجام معیارها و نگهداری یک پایگاه داده باز از شرکت‌کنندگان و امتیاز هر کدام از آن‌ها که نشان‌دهنده اعتبار آن‌هاست، بکار گرفته شود.

ما اثبات مفهوم را با استفاده از پلتفرم اتریوم که بطور خاص برای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapp) در نظر گرفته شده، معتبر می‌سازیم. آزمایشات اولیه نشان می‌دهد که قراردادها قادر هستند با یکدیگر تعامل داشته باشند و وظایف از پیش تعیین شده خود را اجرا سازند. آزمایش‌های بیشتری برای ارزیابی عملکرد قراردادهای جاری اتریوم لازم است و ترکیب شدن با حسگرهای هوشمند، باید مورد بررسی قرار گیرند تا یک راه حل واقعی‌تر در دنیای غیرمجازی ایجاد گردد.

سابقه

بانک بارکلیز، از قرارداد هوشمند برای ثبت تغییر مالکیت استفاده می‌کند و پس از ورود، بصورت اتوماتیک، پرداخت‌ها را به سایر مؤسسات مالی انتقال می‌دهد.

 

اتومبیل

به آینده‌ای فکر کنید که همه چیز اتوماتیک است. گوگل در آن زمان با گوشی‌ها، عینک ها و حتی اتومبیل‌های هوشمند حضور خواهد داشت. آنجاست که قراردادهای هوشمند به کار می‌آیند. یک مثال وسایل نقلیه خودمختار با پارکینگ خودکار هستند، که قراردادهای هوشمند می‌توانند با بکارگیری نوعی Oracle، در پیدا کردن مقصر تصادفات از جمله راننده یا سنسور (حسگر) یا متغیرهای بیشمار دیگر، نقش ایفا کند. با استفاده از قراردادهای هوشمند، شرکت‌های بیمه خودرو می‌توانند نرخ‌های مختلفی را بر اساس این که مشتریان در کجا و تحت چه شرایطی با اتومبیل خود کار می‌کنند، اعمال کنند.

 

املاک

شما می‌توانید از طریق قراردادهای هوشمند پول بیشتری بدست آورید. معمولاً اگر بخواهید یک آپارتمان را به فردی اجاره دهید، باید به یک واسطه مانند مشاور املاک یا روزنامه برای تبلیغ، هزینه‌ای پرداخت کنید. لجر، هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. تنها چیزی که انجام می‌دهید این است که با بیت کوین پرداخت انجام دهید و قرارداد خود را در لجر رمزگذاری می‌نمایید. همه آن را می‌بینند و اجرای اتوماتیک محقق می‌شود. کارگزاران، آژانس‌های املاک، وام‌دهندگان پول فیزیکی و هرکس که با بازی اموال مرتبط است، می‌توانند از این کاربرد قراردادهای هوشمند سود ببرند.

 

مراقبت بهداشتی

ثبت‌های سلامت فردی می توانند در بلاک‌چین ذخیره و رمزگذاری شوند. این امر از طریق یک کلید خصوصی که فقط برای افراد خاصی قابل دسترس است، انجام می‌گیرد. همین استراتژی می تواند برای کسب اطمینان از این که تحقیق از طریق قوانین HIPAA (بصورت امن و محرمانه) انجام شده است، استفاده شود. فاکتور عمل‌های جراحی می‌توانند در یک بلاک‌چین ذخیره شوند و بعنوان مدرک تحویل (Proof-of-Delivery) بصورت اتومات به ارائه دهندگان بیمه ارسال شود. همچنین از لجر می‌توان برای مدیریت عمومی مراقبت‌های بهداشتی مانند نظارت بر دارو، انطباق مقررات، نتیجه آزمایش‌ها و مدیریت منابع مراقبت بهداشتی استفاده نمود.

 

قراردادهای هوشمند عالی هستند!


امکاناتی که قراردادهای هوشمند به ارمغان می‌آورند عبارتند از:

خودمختاری شما کسی هستید که توافقی را انجام می‌دهید؛ هیچ نیازی نیست که برای تأیید به یک کارگزار، وکیل یا سایر واسطه‌ها، تکیه کنید؛ در ضمن، از آن جا که اجرای آن بطور خودکار توسط شبکه انجام می‌شود و نه توسط فرد یا افرادی که احتمالاً جهت‌گیری شخصی و احتمال خطا داشته باشند، خطر دستکاری توسط شخص ثالث از بین می‌رود.

پشتیبان‌گیری تصور کنید اگر بانک شما حساب پس‌انداز شما را از دست بدهد. در بلاک‌چین، هر یک از دوستان شما یک پشتیبان (Back up) از حساب شما دارند و مدارک شما چندین بار کپی شده است.

اعتماد اسناد شما در یک لجر عمومی رمزگذاری شده‌اند. امکان ندارد کسی بگوید آن‌ها را گم کرده است.

ایمنی رمزنگاری، یعنی رمزگذاری وبسایت‌ها، اسناد شما را امن نگه می‌دارند. هیچ گونه هکی در کار نیست. در حقیقت، برای هک کردن و نفوذ به آن به یک هکر فوق‌العاده هوشمند نیاز است.

سرعت شما معمولاً می‌بایست کاغذبازی و مدت زمان بسیاری را برای پردازش اسناد خود بصورت دستی صرف کنید. قراردادهای هوشمند از کد نرم‌افزاری برای خودکار کردن کارها استفاده می‌کنند. در نتیجه ساعات هدر رفته زیادی برای فرآیندهای کسب و کار خنثی می‌شوند.

صرفه‌جویی از آن جا که قراردادهای هوشمند حضور یک واسطه را از بین می‌برند، موجب صرفه‌جویی برای شما می‌شوند. بعنوان مثال شما مجبور بودید برای ثبت معامله خود، به یک دفتر اسناد رسمی، هزینه پرداخت کنید.

 دقت قراردادهای خودکار نه تنها سریع‌تر و ارزان‌تر هستند، بلکه از خطاهای ناشی از دستی پر کردن انبوه فرم‌ها، جلوگیری می‌کنند.

 

پاتریک هوبارد و قرارداد هوشمند

در این جا Jeff Garzik مالک خدمات بلاک‌چین Bloq، قراردادهای هوشمند را شرح می‌دهد:

قراردادهای هوشمند نتایج بسیار ویژه‌ای را تضمین می‌کنند. هیچ سردرگمی‌ای پیرامون آن وجود ندارد و هیچ نیازی به دادرسی نیست.

در حالی که چند مورد کاربرد توزیع‌شده و بسیار تخصصی مانند خدمات پرداخت برای بورس اوراق بهادار یانگون در میانمار، ظهور کرده‌اند، خدمات آن بر روی بلاک‌چین بسیار جالب هستند. در بورس یانگون، مسأله پرداخت توزیع‌شده در این نوع سیستم معاملاتی که فقط دو بار در روز معاملات انطابق داده می‌شوند، توسط بلاک‌چین حل شده است. اما ظرفیت اجرای خودمختار قراردادهای هوشمند، امنیت مبادلاتی بلاک‌چین را به شرایطی توسعه می‌دهند که در آن پیچیدگی‌هایی بوجود می‌آید و نیاز است که زمینه سیستم نیز متقابلاً تغییر کند. و این همان امکانی است که Amazon، Microsoft Azure و IBM Blumix که بلاک‌چین را بعنوان-یک-خدمت (as-s-service) در فضای ابری (Cloud) پخش می‌کنند.

 

و حالا مشکلات


قراردادهای هوشمند هنوز کامل نیستند. مثلاً اگر در کد برنامه آن‌ها خطایی وجود داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟ و یا دولت‌ها چگونه چنین قراردادهایی را نظارت می‌کنند؟ بعنوان یک مورد، موقعیت اجاره کردن آپارتمان را به یاد دارید؟

اگر من کد اشتباهی را ارسال کنم، چه پیش خواهد آمد؟ و یا همانطور که وکیل «بیل مارینو» اشاره می‌کند، اگر من کد درست را بفرستم اما اگر قبل از تاریخ اجاره، حکم تخریب آپارتمان من – مثلاً برای مصرف عمومی و بدون رضایت خودم- صادر شود، چه پیش خواهد آمد؟ اگر قراردادم سنتی بود، می‌توانستم آن را در دادگاه لغو کنم اما بلاک‌چین وضعیت دیگری است. قرارداد در هر صورت اجرا می‌شود.

لیست این گونه چالش‌ها ادامه دارد. کارشناسان در حال تلاش برای گره‌گشایی از آن هستند، اما این مسائل حیاتی باعث می‌شود افراد قبول‌کننده، از امضای آن‌ها ممانعت کنند.

 

آینده قراردادهای هوشمند...


بخشی از آینده قراردادهای هوشمند وابسته به باز شدن این گره‌ها است. در Cornell Tech، بعنوان مثال وکلایی که بر وارد شدن قراردادهای هوشمند به زندگی روزمره ما اصرار می ورزند، خود را وقف تحقیق در این باره نموده‌اند.

در واقع، زمانی که حرف از قراردادهای هوشمند می شود، به یک صفحه علمی تخیلی می‌پریم. مرکز منابع  فناوری اطلاعات Search Compliance، نشان می‌دهد که قراردادهای هوشمند ممکن است بر صنایع خاصی نظیر قانون، تأثیرگذار باشد. در این مورد، وکلا بجای نوشتن قراردادهای سنتی، به تولید الگوهای قراردادهای هوشمند استاندارد، مشابه قراردادهای سنتی استاندارد که در LegalZoom خواهید یافت، روی می‌آورند. سایر صنایع مانند بانک‌های پذیرنده، شرکت‌های اعتباری و حسابداران نیز می‌توانند قراردادهای هوشمند را برای کاربردهایی مانند حسابرسی بلادرنگ و ارزیابی ریسک بکار گیرند. در واقع وبسایت Blockchain Technologies قراردادهای هوشمند را ترکیبی از کاغذ و محتوای دیجیتالی می‌داند، یعنی قراردادها توسط بلاک‌چین تأیید شده، و با کپی گرفتن، ماهیت فیزیکی بدست می‌آورند.

 

بلاک‌چین‌هایی که در آن‌ها می‌توانید قرارداد هوشمند بسازید


Bitcoin: بیت‌کوین برای پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین بسیار مناسب است، اما برای پردازش اسناد توانایی محدودی دارد.

Side Chains: این نامی دیگر برای بلاک‌چین‌هایی است که در مجاورت بیت‌کوین اجرا می شوند و حوزه‌های بیشتری را برای قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهند.

NXT :NXT یک پلتفرم بلاک‌چین عمومی است که حاوی الگوهای محدودی برای قراردادهای هوشمند می‌باشد. شما فقط می‌توانید از چیزی که وجود دارد استفاده کنید، یعنی نمی‌توانید خودتان برنامه‌نویسی کنید.

Ethereum: اتریوم یک پلتفرم بلاک‌چین عمومی و پیشرفته‌ترین بلاک‌چین برای کدنویسی و پردازش قراردادهای هوشمند است. شما می‌توانید هر چیزی که بخواهید کدنویسی کنید اما باید برای توان محاسباتی با ارز ETH پرداخت کنید.

 

طبق گفته مدیر ارشد فنی اتریوم، Gavin Wood، با توجه به پتانسیل قراردادهای هوشمند، پایانی برای وسعت صنایعی که می‌توانند بر آن‌ها تأثیرگذار باشند، وجود ندارد. از مراقبت بهداشتی تا اتومبیل‌ها و املاک و قانون. این فهرست همچنان ادامه دارد.

گوین وود و قرارداد هوشمند

 

"پتانسیل قراردادهای هوشمند برای تغییر جنبه‌های اجتماعی، بسیار قابل توجه است. این چیزی است که یک مبنای فنی برای همه نوع تغییرات اجتماعی فراهم خواهد کرد و به نظر من هیجان‌انگیز است."

 

 

 

منبع: Blockgeeks.com

کدخبر:

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
مراحل قدم به قدم شرکت در ICO با استفاده از MyEtherWallet

مراحل قدم به قدم شرکت در ICO با استفاده از MyEtherWallet

برای شرکت در ICO به ارزمجازی و کیف پول ارزمجازی نیاز دارید. با این وجود در بسیاری از موارد به طور مشخص به اتریوم و کیف پول MyEtherWallet (یا یک کیف پول کامل MyEtherWallet) نیاز اس...

ادامه مطلب ...
اتریوم چیست؟

اتریوم چیست؟

اتریوم چیست؟ اتریوم چه تفاوتی با ‌بیت‌کوین دارد؟ آیا سرمایه‌گذاری بر روی اتریوم مطلوب است؟ پاسخ این سؤالات و سؤالات بیشتر را در این مقاله خواهید خواند.

ادامه مطلب ...
آشنایی با کیف پول اتریوم

آشنایی با کیف پول اتریوم

اگر اتر را از صرافی خریداری کنید، استفاده از کیف پول‌های دسکتابی، ‌موبایلی یا آنلاین از آنجاییکه امکان کنترل بیشتری بر روی سرمایه ایجاد می‌کند؛ ایمن‌ترین گزینه‌ها هستند.

ادامه مطلب ...اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر ثبت میکنید